şükela:  tümü | bugün
  • 1873-1931 yılları arasında yaşamış olan, akademinin en eski sanat tarihi hocası.30 temmuz 1931 tarihinde, geçirdiği bir sinir krizi sonucu, ağzına kurşun sıkarak intihar etmiştir. osman hamdi bey'in damadı olan mehmet vahit bey'in güzel sanatlar üzerine bir terminoloji risalesi adlı kitabı, 2003 yılında arkeoloji ve sanat yayınları tarafından yayınlanmıştır.

edit notu: aslen adı mehmed vahid bey'dir, doğrudur ama yeniden yayınlayan adam böyle yazmış neyleyelim.
  • kahraman bostanci, mehmed vahid bey'in, "bazı istılâhât-ı mühimme-i sınâiye hakkında mütâlaaât" isimli eserini, "mehmet vahit bey güzel sanatlar üzerine bir terminoloji risalesi" adi altinda nesretmistir.

eser, arkeoloji ve sanat yayinlari tarafindan yayimlanir.

lakin,
    eseri nesreden kahraman bostanci, kendisinde bu hakki nereden buldu bilmiyorum, mehmed vahid ismini, mehmet vahit seklinde yazma tasarrufunda bulunmus.

yanlis.

simdi ben bundan elli sene sonra ciksam, kahraman ismini karaman diye yazsam olur mu? olmaz. koyun mu lan bu karaman diye sormazlar mi bana? sorarlar.

e, o zaman guzel abicim, sen ne diye yapiyorsun boyle seyleri. yapma oldu mu*aferin.
  • ''vahit bey, 1873 yılında istanbul’da doğdu. harbiyeden kurmay yüzbaşı olarak diploma aldı. kolağası (kıdemli yüzbaşı) rütbesindeyken askerlikten ayrıldı. düyun-u umumiye’ye girdi. yabancı devletlere olan osmanlı borçlarının hesaplarını düzenleyen bu müessese fransızcaya aşina, kalbur üstü türk ve yabancı elemanlarla çalışırdı. vahit bey 1925 yılına kadar, düyun-u umumiye’nin mektupçuluğunu yaptı.

ilâve olarak, sanat tarihindeki uzmanlığı ve kayınpederi ile, eski eserler üzerinde yaptığı çalışmaların birikimiyle (sanayi-i nefise mektebi) hocalığını da üstlendi. ve asıl hizmeti de bu meslekteyken oldu. buradaki görevi 1908 meşrutiyetinin ilânından ölüm yılı olan 1931 yılına kadar devam etti. bu arada 1915 ile 1922 yılları arasında edebiyat fakültesi’nde profesör olarak bulundu. son görevi, barut inhisarı idare meclisi reisliğiydi. bu teşkilâtın kaldırılması üzerine, açıkta kaldı. geçirdiği bir bunalım sonunda intihar etti. intiharının geçim sıkıntısından kaynaklandığı söylenirdi. vahit bey’in eski eserlere ve özellikle sanat tarihinin bütün branşlarına dair, önemli makaleleri vardır.''

kaynak: taha toros.