şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk askerine verilen ad.
 • her ortamda ve zamanda ekmek bulup yiyebilme ozelline sahip asker.*
 • mehmetcik genelde 18 ay askere giden garibanlara denir. daha sansli olanlara ise mehmet bey veya mehmet efendi denir.
 • mehmet'in kucultme eki almis hali.
 • andrew mango'nun atatürk adlı kitabında anlatılana göre çanakkale savaşının ilk günlerinde tüfeği tutukluk yapınca çıkartma yapan ingiliz askerlerine taşla saldıran (ve tabii şehit olan) mehmet adında bir çavuşdan esinlenilmiştir. yine aynı kitaba göre mustafa kemal paşa olayın ve ismin tüm çanakkale cephesine yayılmasını sağlamıştır. (askerlere gaz vermek için olsa gerek)
  mehmetçik isminin bu olaydan doğduğu söylenmektedir.

  "dashing" in uyarısıyla edit: mehmet çavuş bahsedilen çatışmada ölmeyip yaralanmış. hem bunu yapıp hem de ölmemeyi başarmış yani. helal olsun.
 • eski adi galatya olan karpaz yarimadasinda bir koy.
 • ataturk canakkale savasi sirasinda, askeri acidan unlenmekte olan ama politik acidan hala rakiplerinin cok gerisinde bir albaydi. (once yarbay * sonra tam albay *)

  bu dezavantaji yuzunden bircok kereler hirsini dizginlemek, dogru zamani beklemek zorunda kalmis fakat kendine guvenini hic kaybetmemis. mehmetcik efsanesinin (belirtildigi gibi, tufegi birakip eline aldigi tasla dusmana saldiran mehmet cavusun hikayesi) yayilmasina katkida bulunduktan sonra, hayatina girmis onemli hanimlardan olan corienne lutfuye 17 mayis 1915te yazdigi yazdigi bir mektupta da bundan bahsediyor:

  "su ana kadar oldukca basarili oldum ve pozisyonumu korudugum surece de bu basarilarim artacaktir. ismimin bilinmemesi, unlu olmamam seni sasirtmasin. bugun mehmet cavusun unlenmesini tercih ettim ve bu onemli carpismanin kahramani oldugu icin onu sereflendirdim. ama suphen olmasin ki muharebeyi yoneten arkadasindi, mehmet cavusu ortaya cikaran o oldugu gibi.."

  fakat zamanin politik acidan en guclu turk subayi olan enver pasa ile surtusmesi yuzunden, mehmetcik efsanesinin dogumundan hemen sonra da politik kuvvetinde yeterli bir ilerleme olmuyor ve hatta liman von sanders ile surtusmesi ve alman subaylarina karsi olan hosnutsuzlugunu acik acik dile getirmesi yuzunden kendine epey dusman yaratiyor. bu yuzden 1918'e gelindiginde, yani mehmetcik efsanesinden ve geliboludaki basarilarindan 3 sene sonra bile adi hala genis capta bilinmiyor. ilk defa bu sene icinde bir roportajda ismi gozukuyor ve roportaj, o derginin 130. sayfasinda yer almis olmasina karsin, ataturkun hizmetlerinin (bir kismini sadece kendi tanikligiyla olmak uzere) taninmasinda ilk basamagi olusturuyor.

  edit: bunu begenen, bunlari da begendi..

  (bkz: liman von sanders/#7003713)
  (bkz: ben size savasmayi degil olmeyi emrediyorum/@immanuel tolstoyevski)
 • (bkz: mehmet tarhan)
 • ne kadar dayanıklı olursa olsun, her aleti bozabilme yeteneğine sahip merak insanı:
  "demirden am yapsan, çelikten yarrak bulur yine siker!"