şükela:  tümü | bugün
  • bugün öğrendiğimiz şehit askere haciz gelmesi iğrenç olayının kahramanı avukat emine gün'e verilen ayardır.

yüzsüz gibi mehmetçik vakfına bağış yapmaya çalışan emine gün'ün bağışı hemen iade edilmiştir.

detaylar:

https://twitter.com/…akfi/status/963085283297234944
  • saçmalıktan başka bir şey değildir. sen kimsin ki bağışı red ediyorsun. şehit askere haciz gelmesi konusunda da asker kökenli bir ailede yetişmiş, terörün her türlüsünü haberlerde değil canlı canlı yaşamış bir vatandaş olarak avukatı haklı buluyorum.

insanın işine saygısının olması gerekiyor. işine saygısı olmayan pezevenkler yüzünden bu ülke neler çekiyor bunları teker teker yazıp çizmeye lüzum yok. ben bir hukukçu değilim fakat avukatın sorumlu olduğunu, yasal çerçevede hakkını aramak zorunda olduğunu biliyorum. ne olursa olsun bu değişmez. ben hakkımı arasın, hakkımı korusun diye avukatla görüşüyorum, öylesine muhabbet olsun diye değil. burada müdahil olması gereken, aksiyonda geciken bir taraf var ise bu devlettir. avukat müşterisine sahip çıkabiliyor, devlet şehidine sahip çıkamıyor. ben buradan bunu anlarım başka bir şey değil.

kaldı ki avukat açıklama yapmış, durumu özetlemiş ve kendince yapabileceği en büyük katkı olan ödeme kısmından vazgeçtiğini belirtmiş ki bunu yapmak zorunda da değil.

bugün bir tane aç doyurmamış, bir öğrenciye bir kalem almamış, çıkarsız kimseyi sevindirmemiş, kendinden başka kimseye faydası olmamış vatandaşlar geniş geniş atıp tutuyorlar vay şöyleydi vay böyleydi diye. bu ülke şehidine de adam akıllı sahip çıkmıyor, gazisine de. protesto edecekseniz, birşeylere dikkat çekecekseniz en azından adam gibi konulara eğilmelisiniz. eleştirecekseniz devleti eleştirin bu olayın gerçekleşmesine nasıl müsaade edildi diye. yapın bir yasal düzenleme, kapatın gerekirse şehidin tüm borçlarını, garantörü olun. adam canını vermiş, hangi para birimi canın değerini ölçebilir? ne kadar para bir ananın yüreğine düşen ateşi dindirir veya arkada gözü yaşlı bir eş bırakmaya değer.

arkadaşlar, bu ülkede gazinin protezine haciz gelmişliği var. (bkz: protez bacağına haciz gelen gazi) siz kalkmış daha avukat şöyle vampir böyle bilmemne diyorsunuz.

gerçi burası türkiye. elbette işini yapan kimse sevilmez.
  • şehit olduktan bir gün sonra yapılan haciz ahlaki değil. konu bu kadar basit.

23 ocak günü aç kalmış açıkta kalmış gibi paraya saldırıyorsun, bu kadar tepki geldikten sonra da 12 şubat günü aklın anca başına geliyor "tüh bu yaptığım şey oldu." deyip o parayı geri iade etmek istiyorsun. istemez. mehmetçik vakfı da istemez demiş, iyi etmiş. bahaneyle:

(bkz: mehmetçik yaz 2582'e gönder)
    (bkz: 14 şubat'ta sevgilimiz mehmetçik olsun kampanyası)
  • harika ayardır.

bu kadın bu saatten sonra bu ülkede barınamaz.
    barındırılmamalı da zaten.
    inşallah hakkında açılan soruşturma sonrası meslekten de atılır.
    aç kalır, muhtaç kalır bir lokma ekmeğe.
    her şey para demek değil, her şey hukukun üstünlüğü de değil.
    bunu öğrenmeli, insan gibi yaşamalı, insan gibi davranmalı insanlar.
  • aziz vatan için canını verirken bir an dahi düşünmeden hareket eden mustafa kemal'in askerleri bir tarafa.

para ve şöhret için her türlü riya'yı, yalakalığı yapıp, üstüne giydiği sözde kefen perde ile güce tapınıp afrin şovu yapanlar bir yana,

ilgili şahsa aşağıdaki anektodları okumasını tavsiye ediyoruz. belki utanır.

gazi koray gürbüz tarafından kaleme alınan, kırmızı kedi tarafından yayınlanan eser.

" gazilerimizin yaşanmış öyküleri ve şu an hissettikleri, bizzat kendileri tarafından anlatılıyor."

--- `kitap alıntı` ---

cenzgiz özerden: belediye otobüsüne bir kere bindim otübüs şöförü geç geç bedavacı dedi, bir daha belediye otobüsüne binmedim.

rafet değerli: “köy korucularının köyünü bastılar, oraya gittiğimde şoke oldum, sobanın kuzinesinden altı aylık bebeği çıkardım…

10 dakika gitmeden mayına bastık, sol ayağım, ayak bileği, parmak, tarak kemiği hepsi gitti, dizime kadar yanıktı. 2000'li yıllara kadar gazinin anlamı vardı, nereye gidersek, devlet kurumlarında müdür bile kapıda karşılardı, buyur ederdi, gazinin şu an anlamı da yok, değeri de yok.”

"selim acar: “bir anda kolumu kaldıramadım, vurulduğumu anladım, kurşunlardan biri göğüs kafesimin altına girmişti, zor nefes alıyordum, ölümü beklemem gerekiyor galiba diye düşündüm, birinin ‘selim öldü' dediğini duydum, ‘ben ölmedim' diyemedim, sesim çıkmıyordu, vücuduma üç kurşun girmiş, uzuv kaybım var, iç organlarım parçalanmış, askerden sonra dört yıl serseri mayın gibi kendimi aradım, neredeyim, neler oluyor diye günlerimi geçirdim, tek tek şehit arkadaşlarımın mezarlarına gittim, oraya mı aitim, buraya mı, algılayamıyorum, bazen kendimi tuvalet kağıdı gibi hissediyorum, kendi vatanımızı savunduk ama, sanki paçavrayız.”

erhan atik: “insanların duyarsız olması beni çok üzüyor. kimi insanlar ‘benim için mi vuruldun?” diyor. bu cümle beni bitiriyor.”

erol aydın: “davul zurnayla gittim, koltuk değneğiyle döndüm, bazı insanlar ‘devletten maaş alıyorsun, daha ne istiyorsun?' diyorlar.”

erol ayhan: “karaciğer, bağırsak, böbrek, kalp, ortopedi, beyin, sinir cerrahisi, üç ay içinde 41 ameliyat oldum, bacağımı diz üstünden kestiler, yıllar geçti, hâlâ vücudumdan şarapnel parçaları çıkıyor, biz gazileri biz gazilerden başka kimsenin anlamadığını gördüm.”

--- `kitap alıntı` ---

referans kaynak
  • mehmetçik vakfı vurdu ve goool.
  • sosyal medyada twitter hesabından goruntuler paylaşılıyor. berkin elvan olumsuzdur hashtagli tweet atmis. bunu onceden belirtelim de, hakkinda hicbir malumati olmayan ulkem pembe götlü solculari cansiperhane kendisini savunsun.

aidiyet duygusu olmayan birine mehmetcik vakfinin verdigi ayardir. kredi kartindan 18 bin tl'yi aciklama oncesi gonderip şovenist hareketlere girmeyecekti. zira son derece egreti duruyor.
  • şehitlerimizin, gazilerimizin borçları veya hukuki her ne meselesi olursa olsun avukatların kaç gün sonra işlem yapması gerektiği acilen karara bağlanmalı. yoksa bu olayların benzerleri tekrar yaşanır.
  • gayet güzel harekettir. bırakın bu ağlak tavırları. neymiş kadın işini yapmış mış, yapmaması gereken bir hareket, üstüne tüy dikip bir de yüzsüz gibi bağış yapıyor? sen kimsin aq? umarım soruşturmadan sonra avukatlığı da gider. akıllı olmayı öğrenin aq. işini yapıyormuş, sokayım öyle işe.
  • insanlar parayı tanrı beklediklerinden kapitalizme köle olduğundan beri erdemli olmak hayli güçleşti.

paranın satın alamayacağı şeyler var olmalı kesinlikle olmalı hem de. onurunu satmamalı insan olan. kim iade edelim dediyse selamlar olsun. hala birkaç kişi varız eskilerden kalan.