şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/mehrdad_r._izady)

    "bir el kitabı- kürtler ( the kurds) kitabının yazarıdır. harvard üniversitesinde yakın doğu dilleri ve uygarlıkları fakültesinde öğretim görevlisidir. tarih siyasal bilimler ve coğrafya alanlarında lisans yapan ızady, uluslararası olaylar, coğrafya ve ortadoğu çalışmaları alanlarında mastır yapmıştır. doktorasını colombia üniversitesinde, ortadoğu çalışmaları üzerine vermiştir. bugüne kadar sayısız konferanslar veren ızady, abd kongresi'nin kürtlerle ilgili alt komitelerinde iki kez bilirkişi olarak dinlenmiştir. kurdish times ile the middle east journal 'da pek çok makalesi çıkmıştır. ayrıca enccyclopedia of asian history 'ye de katkıda bulunmuştur. kürtlerin dağılımını gösteren haritalar yayınlamıştır."

    benim şahsen çok şey öğrendiğim bir şahsiyet. bilimsel anlamda bir milletin coğrafyasını, tarihini ve kültürünü ortaya koyan ve halen bu alanda çalışmalar yapan bilim insanı. efsaneler ya önyargılardan oluşmuş klişe tarih yazımlarının papucunu dama atan eserler vermiştir. bir el kitabı-kürtler' in; kürt meselesi üzerine kafa yoranlar tarafından okunmasını öneririm.
  • bir el kitabı kürtler'i evimde olduğu için kendimi şanslı saydığım insan. daha 50 sayfasını falan okudum bir aydınlanma geldi. öyle böyle değil. aşmış bir şahsiyet olduğunu anlamak güç değil. böyle güzel bir iş icra ettiği için kendisine minnettarız.
  • bir el kitabı kürtler kitabı tam anlamıyla propaganda dolu olan, kürtlerin yerini neredeyse insanlığın 50bin sene öncesine dayandırmış.

    içindeki haritalarda gösterdiği kürt bölgelerini de olabildiğince abartan garip bir kitap. kitabı sanki amerika isteğiyle yazmış gibi. objektif bir kürt tarihi okumak isterken saçmasapan tespitlerle karşılaştım.