şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin ilk askeri bandosu.
 • yenicerilere savasta aragaz vermek icin tasarlanmis, iki ileri giderse vazgecip bir geri donen kararsiz bando
 • kendine özgü aksak ritimleriyle askerlerle birlikte benim gibi alelade vatandaşları da gaza getiren kültür mirasımız. genelde "düm tek düm tek düm teke tek tek" ritmini kullanmasına rağmen bu kalıbın dışına çıktığı parçalar da bulunmaktadır. en güzel örnekleri için:

  (bkz: eski ordu marşı)*
  (bkz: artar cihanla şanımız)
  (bkz: mehter marşı)
  (bkz: mehter vuruyor)
  (bkz: hicaz hümayun peşrevi)*
  (bkz: buna er meydanı derler)
  (bkz: estergon kalesi)*
  (bkz: rast peşrevi)*
  (bkz: ordunun duası)
  (bkz: hücum marşı)
  (bkz: osman paşa marşı)
  (bkz: genç osman)*
 • ramazanda bir anda akkoprü migros'u basan ve alışveriş merkezinin koridorlarında bir anda "destuuuur.... yalaaaaah.... cüeeddding dedeeeeeng nüesslin babangg" diye gürleyen allahtan şu eşek üzerindeki davulcuyu yanlarına almayan grup. yalnız neden sonra ortama kendilerini bırakıp bir mustafa sandal şarkısı çalarak herkesi dumur etmişlerdir. bu arada yanlarında hiç bir çanta olmayan iki çekik gözlü (muhtemelen capon) turist "destuuuuuur" sesini duyar duymaz mehter takımından önce nasıl olduysa bir yerlerinden kamera çıkarmış ve olayı "saniye saniye" kaydetmiştir.
 • ortaokuldaki tarih hocamıza "hocam hangi takımı tutuyorsunuz" diye sorulduğunda verdiği cevap.
 • bir gün the return of the sultan diye bi film çekilirse, düşman kuşatması altındaki osmanlı kalesi en umutsuz anını yaşarken, yandaki tepelerden "castak castak castaka castak" şeklinde yankılanan marşlarıyla aniden belirip, bilimum yeniçeri, sipahi, kapıkulu ve levend'i gaza getirecek, akıncıları çala kılıç düşmanın üstüne sevk edecek ve taş üstünde taş gövde üstünde baş bırakmamaya vesile olacak palabıyıklı psikolojik harp unsuru. oldu olacak yeşil sarıklı şehitler ordusu da "allah allah" nidalarıyla işe karışsın bari...
 • son zamanlarda bir çok şehirde belediye bünyesinde kurulmaya başlandı.
  hani istanbul, bursa, edirne gibi osmanlı'nın önemli kentlerine yakışabilir ama diğer taşra vilayetlerinde at penisindeki kelebek misali oluyor.
 • askerliğine 31 temmuz itibari ile ankara mamak'ta başlayan kısa dönem askerin içinde bulunması hemen hemen kesin olan oluşum. çalışması çok zorludur. ancak 30 agustos törenlerinde ankara hipodromunda türkiye'nin en profesyonel mehter takımı ile (bkz: harbiye askeri müzesi) beraber; gerçek yeniçeri kıyafetleri giyip, silahları kuşanarak yüze yapışık bir takma bıyık ile yürümek pekbi gaza getirici ve zevklidir.

  düm.. düm.. düm.. düm..
  rahat...
  hazzrol...
  hasdur...
  alay yürüyüşü haydi ya allah...
  dümtek dümtek dümteketektek...
 • büyük bir imparatorluğun gücünü günümüzde bize en çok yaşatan tarihi askeri bando. ancak günümüzde market açılışlarında konser vermeye kadar sulandırılması çok üzücüdür.
 • warcraft gezegenindeki adı kodo beast.

hesabın var mı? giriş yap