şükela:  tümü | bugün
 • onsekinci yuzyilin sonunda japonya'da modernlesme yani batililasma ya da kapitalistlesme surecini baslatan meiji hanedaninin hukum surdugu donemde yapilan duzenlemelere verilen ad.
 • (bkz: meiji)
 • japonyada kapitalist bir dinin ortaya cikartilmasina yolacan gelismeler olmakla birlikte hirosima ve nagasaki ayarlariyla kapitalizmin kralindan akilli olmasi yonunde telkin almistir.
 • 1868 yilinda togukava sogunlugu na son vererek hakimiyeti ele geciren imparator meijinin modern bir japonya yaratmak adina ekonomik ve sosyal alanda gerceklestirdigi yeniliklerle dolu 10 capon yilina denk gelen donemin adi ve getirdikleridir. ayni zamanda sairmis de rahmetli. baskent kyoto dan tokyo olmus bu donemde, demiryolu yapilmis, meiji anayasasi kabul edilmis, nufus sayimi yapilmis, zorunlu askerlik gorevi getirilmis, kabine sistemine gecilmis vs. sonra ekonomik gelisme ve genislemeyle yerinde duramamis caponcuklar, cenk edelim demisler cinlilerle, yenmisler bunlari,durmamis ruslarla kapismislar, abartmis kore ye tayvana da sarkmislar, onlari da almislar, vermisler sonra geri,iyice kudurmuslar o donem. 1912 de meiji nin olumuyle* de sarsilmis, toparlanmaya ugrasmislardir. . bir de tokyo da meiji tapinagi varmis, goremedik daha ama kismet insallah. kisaca meiji restorasyonu bugunku japonya nin temellerinin atildigi, japon tarihinde onem arz eden bir donemdir. minik tatli caponlarin yakin tarihindeki donum noktalarindandir.
 • -1870 yılında ilk demiryolunun yapımına başlanması
  -1871 yılında daymiyo adı verilen derebeylik sisteminin yıkılıp devlet yönetiminin yeniden organizasyonu
  -1871 yılında ilk gazetenin yayınlanması
  -1872 yılında çıkartılan bir kanunla her kadın ve erkek japon için ilköğretimimn zorunlu hale getirilmesi
  -1873 yılında zorunlu askerlik siteminin kabulu;bu politika sonucunda gerçekleştirilen bazı uygulamalardır.
 • körpelik zamanlarımı hatırlatan tarihi hede. şu sebepten:

  zaman: üniversitenin ilk yılı.
  bağlam: making of the modern world dersi (bildigin dunya tarihi aslinda).
  kişi: mi nombre es mayo.

  olay: selçuk esenbel hanımefendi durup durup meyci restoreyşın filan diyor. zaten bünye üniversiteye alışık değil, ingilizce ders dinlemeye alışık değil canım çıkıyor not tutucam diye. vize vakti okumalara şöyle bir göz atıldıktan sonra notlara geri dönülüyor. bütün meiji restoration'lar major restoration olarak not alınmıştır. çok tutarlı bir şekilde hem de.. (arada major rest., <caps> mr </caps> şeklinde olanları da vardı, evet).

  bonuz:

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
  (bkz: naptım ben şimdi)
  (bkz: otur bok yeme)
 • kısaca doğunun ahlakıyla batının teknolojisini birleştirmek adına japonya için meiji tarafından ortaya konmuştur.
 • büyük japon imparatorluğu nun kurulmasına vesile olmuştur.
 • samuraylığı bitiren ve kılıç taşınması yasaklanan bir dönemdir.
 • bir tek harf inkılabı yapılmamış dönemde.
hesabın var mı? giriş yap