şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1933 yılında, meissner ve ochsenfeld, değişim sıcaklıklarının altındaki değerlere kadar soğutulmuş ve bir manyetik alan uygulanmış kalay ve kurşun örneklerin dışında akı dağılımı ölçmüşlerdiraslında
  örneklerin, değişim sıcaklıklarında, manyetik alanda soğutulsalar dahi içerdeki akıyı iptal edecek şekilde kendiliğinden mükemmel diamanyetik hale geldiğini bulmuşlardır. bu deney, süperiletkenlerin sadece mükemmel iletkenliğe sahip materyallerden öte bir şey olduğunu; sadece dirençsiz olan metallerin ortaya koyamayacağı bazı ek özellikleri olduğunu ortaya çıkarmıştır; süperiletkenlik durumundaki bir metal, içinde herhangi bir manyetik akı oluşmasına asla izin vermez. buna göre diyebiliriz ki; süperiletken bir metal içinde
  b = 0 ‘dır,
  oysa sadece dirençsiz olan metal içinde akı yoğunluğu koşullara bağlı şekilde var olabilir de, olmayabilir de. süperiletken bir metal zayıf bir manyetik alanda soğutulduğunda, metal soğutulduktan sonra manyetik alan uygulanması ile aynı şekilde, değişim sıcaklığına gelindiğinde, içerdeki akı yoğunluğu ortadan kaldıracak şekilde yüzeyde kalıcı akımlar oluşur. bir süperiletkenin manyetik alan uygulaması ile içinde bir akı yoğunluğu oluşmaması ile bilinen bu etkiye, meissner etkisi denmektedir.
  uygunluk açısından, direnci olmayan
  hipotetik bir metali, süperiletkenlik konumundayken içlerinde herhangi bir manyetik akı oluşmasına izin vermeyen ‘süperiletken’lerin aksine ‘mükemmel iletken’ olarak adlandırırız. bir ‘mükemmel iletken’in manyetizasyon durumu, uygulanan manyetik alan ve sıcaklığın son durumlarının elde edilme düzenine-sırasına dayanırken, bir süperiletkenin manyetizasyonu uygulanan manyetik alanın ve sıcaklığın gelişme yoluna değil son değerlerine dayanmaktadır.
 • aşağıdaki ilgi çekici deney video'nun konusu olduğunu zannettikleri durumdur. ben zannedecek kadar hakim değilim konuya da o bakımdan.

  http://www.youtube.com/watch?v=c3assdngzls
 • manyetik alanın dışarlanması.
 • havada asılı kalarak dönen mıknatıs örnekleri meissner etkisinin en güzel örneklerindendir. normal iletkenlerden farklı olarak süperiletken malzemeler elektriksel direnci sıfır olduğundan diamanyetik özellik gösterip mıknatısı geri iterler ve tam bu esnada manyetik alan çizgileri süperiletkenin dışına itilir, yani akı dışarlaması denilen olay gerçekleşir. işte bu gerçekleşen süreç meissner etkileşimidir.
 • çok düşük sıcaklıklarda süperiletkene dönüşen malzemelerin etraflarındaki manyetik alanı bükmesi. bu etki sayesinde mıknatıslar havalandırılabilir.
 • bir deney var başka birşey yok, tamam anladık soğuyunca x men(x force?) oluyor iletkenler, ama nasıl lan neden lan anlatan yok.. 100 yıl aynı videoları izleyip gidecez
 • (bkz: süperiletken)