şükela:  tümü | bugün
 • en ucuz snapdragon 845'li telefon modeli. ucuz ama dandik değil kesinlikle, ekran üstünden parmak izi okuyucuya sahip. fiyatı 410 euro civarında.
 • meizu 16th , xaomi mi 8 ve oneplus 6 ana ve yan model telefonlar arasında kalanlar için karşılaştırma;

  meizu 16th bu cihazın rakibi öncelikle mi8 pro ve op6t

  150.5 x 73.2 x 7.3 mm 152 g ekran kasa oranı en yüksek, hacim olarak ve incelik olarak boyut olarak en küçük cihaz kullanılabilir ekran oranı en fazla olan ve en hafif model

  ekran

  meizu 16th super amoled 100.000:1 kontrasta sahip bir ekran kullanıyor.
  mi8 amoled 60.000:1 kontrasta sahip ekran kullanıyor.
  op6 ise optic amoled kullanıyor. kontrast belirtilmemiş.
  mi8 ve 16th doğal olarak 430nit parlaklığa sahip. mi8 de hbm dediğimiz(high brightness mode) mevcut ve bu sayede 600nit parlaklık seviyesine ulaşıyor.(bu modun cihazın ekranına uzun kullanımda ciddi zararları var.) oneplus ta ise nit değeri hakkında bilgi bulamadım ancak hbm teknolojisini ilk kullanan firma oneplustır 3/3t 5/5t modellerinde bulunuyordu. firmanın bıraktığını düşünmüyorum.
  ekran panel teknolojilerden bahsetmem gerekirse

  amoled ve türevlerinin dünya da ki tek üreticisi samsung’tur. samsung a ait bir teknolojidir.
  ? elektroluminesan güç üreten organik bileşiklerin bir dizi ince film tabakasından ve bir piksel modülasyon matrisinden oluşur. super amoled daha gelişmiş bir versiyondur ve dokunmatik sensörleri ve gerçek ekranı tek bir katmanda birleştirir.
  ? normal bir lcd ekran ile karşılaştırıldığında, amoled ekran daha az güç tüketir, daha canlı görüntü kalitesi sağlar ve lcd gibi diğer görüntü teknolojilerine kıyasla daha hızlı hareket yanıtı verir. ancak,
  ? süper amoled ,amoled e göre % 20 daha parlak ekran,% 20 daha düşük güç tüketimi ve% 80 daha az güneş ışığı yansıması ile daha da iyidir. kaynak: https://www.samsung.com/…n-amoled-and-super-amoled/

  optic amoled nedir?

  optik amoled oneplus 3 ile birlikte pazarlama stratejisi olarak piyasaya konulmuş bir terimdir.

  optik amoled, amoled ekranının bir çeşididir ve şirketin amoled ekranlarında gördüğünüzle benzer bir sonuç üreten yazılım değişiklikleri aracılığıyla ekranın renk tonunu ayarlanır. bunun anlamı, amolede göre ekranın son derece canlı olması ve gün ışığında dışarıda kullanıldığında tamamen parlak görünmesidir.

  super amoled ekran teknolojisi, optic amoled ile karşılaştırıldığında tamamen efsanevidir, 2 katmanlı sayısallaştırıcılı 7 katmanlı oled panelden oluşur, normal tft, ıps, oled ve optik oled, sadece bir sayısallaştırıcıdan oluşur ama samoled, optic amoled ile karşılaştırıldığında daha fazla parlaklığa adanmış 2 katmanlı sayısallaştırıcıya sahiptir.
  super amoled - (fps) 78 (maksimum) 47 (minimum)
  optik amoled (fps) - 60 (maks) 23 (minimum)
  parlaklık
  super amoled 660 nit
  optik amoled- 450–550nit
  yenileme hızı
  samoled-60hz (minimum)
  optik amoled -50-60hz

  kamera

  kamera modülü efektif tekil pixel büyüklüğü ve tüm donanımsal kamera özelliklerinde en iyisi olarak duruyor ve fotoğraf çekimi konusunda en iddialı model aralarında en iyisi ancak oneplus 6 video çekiminde çok daha iddialı 4k60fps kısa süreli olsa da çalıştırıyor. güncelleme ile 16th ve mi8 e de gelebilir. özellikle gece çekiminde meizu 16th çok iyi.
  6 adet çift ton flaş var. ring flaş şeklinde tasarlanmış. op6 ve mi8 de tek ton flaş mevcut
  laser otofokus var. diğerlerinde yok.

  ses

  ses konusunda
  meizu 16th çok kaliteli stereo hoparlörlere sahip, mi8 ve op6 mono hoparlöre sahip
  3.5mm giriş meizu 16th ve op6 da mevcut, mi8 de yok
  meizu 16th de cs35l41 hifi dac yani ses çipi mevcut, op6 veya mi8 de dac yok.

  malzeme kalitesi

  meizu 16th 316l östenitik fazlı cerrahi sınıf paslanmaz çelik + alimunyum kompozit kasaya sahip

  diğer cihazlar 7000 sınıfı alimunyum ve cam kullanıyor. op6 da ekstra olarak su sıçratmalarına karşı dayanıklılıkta mevcut
  aralarında en yüksek malzeme kalitesi 16th ye ait, daha açıkça anlatmam gerekirse ıphone xs max da kaplama olarak kullanılan cerrahi sınıf paslanmaz çelik 16th de girek olarak gövde materyali
  meizu 16thde ekran altı parmak izi okuma var. diğer modeller de yok.
  yüz tanıma sistemi olarak en gelişmişi mi8 de bulunuyor. 16th ve op6 da da yüz tanıma mevcut
  meizu 16th de titreşim motoru harici 2. bir titreşim motoru daha bulunuyor çok gelişmiş ve çok iyi hissiyat veriyor sanki fiziksel tuşa dokunuyormuşsunuz hissiyatı oluyor. diğer cihazlarda yok. normal titreşim motoru ise 3 cihazda da zayıf.
  16th de li-ıon 3010 mah batarya var. (1 günü çok rahat çıkarıyor minimum 6 saat ekran süresi veriyor.)
  mi8 de li-po 3400 mah batarya var.(mi8 pro/mi8 ee mi yoksa mi8 mi desem herkes ee veya pro der ancak 16th ye karşı bataryayı öne sürüyorsunuz pro/ee de batarya 3000mah)
  op6 da li-po 3300 mah batarya var.

  aralarında en hızlı şarj teknolojisi meizu 16th de 24w
  aralarında sıvı soğutma teknolojisi olan tek model meizu 16th, ayrıca tamamiyle metal kasaya sahip olduğu içinde ısı iletimi de daha başarılı olacaktır.

  meizu 16th, mi8 pro/mi8 ee, one plus 6t

  aralarında en küçük en hafif en ince model 16th ekran kasa oranı en yüksek ise op6t

  son yorum:

  meizu 16th kamera ses ekran malzeme kalitesi sıvı soğutma ve fazla özellikleriyle ön plana çıkıyor. bataryasıyla op6t nin gerisinde kalıyor. mi8 pro veya explorer edition un ise önüne geçiyor.
  oneplus 6t ise android ana sürüm güncellemesi ve güncelleme hızıyla ön plana çıkıyor. saf androide benzer yavan bir deneyim sunuyor meizu kadar malzemesi kaliteli olmasa da xiaomi ye göre kamerası da malzeme kalitesi de çok iyi. xiaomi nin ise hiçbir konuda rakiplerinden önde olduğu efektif bir nokta maalesef bulunmuyor. xiaomi mi8 pro nun veya oneplus 6t nin türkiye fiyatını hayal ederek meizu 16th nin fiyatının ne kadar rekabetçi olduğunu düşünebilirsiniz. bu cihazı mi8 ile kıyaslamak hakaret oluyor. ayrıca poco f1 örnek gösterenler poco f1 bataryası harici her konu da meizu 16th karşısında ezilir. poco f1 i kıyaslayacağınız model meizu 16x olmalı ki oda ekrandan parmak izi okuma daha iyi kamera fotoğraf ve video çekimiyle çok daha önde
 • videosunu dün izledim. xiaomi mi6 kullanan biri olarak oldukça iyi bir telefon yapmışlar. bana göre artı özellikleri

  - boyutlarına göre en ince ve en hafif
  - 3,5 mm kulaklık girişi bile bu haliyle var
  - arkada olan parmak izi tarayıcısına uyuz olan biri olarak ekrandan parmak izi okuma var
  - telefon tam simetrik
  - ses çıkısı stereo.
  - uyuz olduğum çentik yok. buna rağmen yüz taraması var

  bir de bunlara ucuz olması eklenince tam alınacak bir telefon olmuş. aynı telefonu şu an huawei bile çıkarsa en az 5 bin lira bandında satardı. samsung çıkarsa 7 binden kapıyı açacağına şüphem yok.
 • bugün elime ulaşmış olup kısa bir süre kurcalama fırsatı yakaladım. malzeme kalitesi, kamerası ve ekranı çok iyi şu an bir sorun göremedim sadece yüz kilidinde tanımlama yaparken sakal(uzun) olması zorluyor. biraz daha kullanıp güncelleme yapacağım ama şimdilik mi 8 almadığım için memnunum.

  edit: arkadaşlar telefonu artık uzun süredir kullandığım için detaylı fikrimi yazmak istiyorum. öncelikle herkesin sorduğu pil konusu ile başlayalım, pil ömrü gün boyunca pubg oynamıyorsanız size her türlü yeter keza gün boyu pubg oynatacak bir telefon bulabilir misiniz onuda bilmem. bence pil konusunda bir problem yok snapdragon 845 kullandığı için ciddi anlamda pil ömrü yeterli. ikici olarak pil kapasitesinin az olmasına sebep olan dizayn konusu ile devam edelim ben mavi olan modeli kullanıyorum kutudan çıkan kılıfı kullanmadim yeni silikon kılıf aldım. 3000tl civarından sarılıp ele alındığında bu hissiyatı veren başka bir telefon daha görmedim bunu söylerken en pahalı telefonlarıda olaya dahil edebiliriz sadece kendi fiyat bandında değil p20 pro ve s10'da buna dahil. üçüncü olarak kamera konusuna değineyim, telefonun gündüz performansı kesinlikle mükemmel. tartışılacak bir şey diyemiyorum bile son çıkan p30 pro ile kiyaslsyacak olursak kesinlikle aradaki fark 4bin tl etmez. gece çekimi konusunda zifiri karanlıkta sizi uzeceğini düşünmüyorum. son olarak ekran konusuna değinmek istiyorum ben önceden s7 edge kullanmış sonrasında bu telefona geçmiş biri olarak pek bir farklılık göremedim bence tek problem gün ışığında full parlaklık çok yeterli değil ama bu durum çoğu telefonda mevcut onun için pek bir şey diyemiyorum. unutmadan yazılım konusuna değinmek istiyorum flyme ara yüzü gerçekten çok hızlı ve sade lakin küçük hatalar mevcut örneğin ben bluetooth ile telefona bağlandığımda ekran açarken yüz tanıma kullanıncs ekran takılıyor tekrar aç kapa yapıp parmak izi taraması yaptırıyorum veya şifre ile giriş yapıyorum. bu doğrultuda luck bug'lar var denilebilir. bir arkadaş bana ekrandan parmak izi taramanın stabil olup olmadığını sormuştu şöyle bir şey var kalitesiz ekran koruyucu kullanınca problem yaşanıyor ekran koruyucusuz veya iyi bir kırılmaz cam ile hiçbir problem yaşamıyorum. sonuç olarak 7 mayıs 2019 itibarı ile bu fiyata böyle bir telefon bulamazsınız, benim tavsiyem düşünmeden alın gidip lite modellere bu paraları vereceğinize meizu'nun 16.yılına özel yaptığı neredeyse maliyetine satılan bu telefonu kaçırmayın derim.

  ek olarak hardware plus telefonu 15 günlüğüne birine kullanması için vermiş ve deneyimlerini yayınlamış burdan ona bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. video'da kamerayı sanırım pek iyi kullanamış arkadaş dediği problemleri ben yaşamadım.

  edit: alt tarafta bir arkadaşım çin'den getirdiği telefonda bazı sıkıntılar yaşamış çekme, wifi v.b. çin'de satılan bazı cihazlarda kalite ve frekans farklılıkları olabiliyor tavsiyem yurt dışından alacaksanız avrupa'dan almanızdır. pil konusunda da arkadaşın yaşadığı problemleri ben yaşamıyorum yaklaşık 5 ay oldu.
 • galiba çizilmeye karşı ekran ve arka kasa olarak en dayanıklı telefon. bu şekilde kılıf kullanmanıza gerek kalmıyor.
 • iyi güzel fakat maksimum iki yıl sonra android güncellemesi almayacak olan telefon.

  edit: android 10 almayacağı kesin. android 9 alma ihtimali de düşük diyorlar.
 • yaklaşık 1 aydır kullandığım f/p alanında lider telefon. çok memnunum. hakkında sorusu olanlar yeşillendirebilir.
 • öncelikle 16th 8/128 sahibi olarak konuşmak gerekirse tam bir f/p cihazı diyebiliriz.

  ben cihazı daha tr piyasasına gelmeden,çin piyasasından almıştım,global versiyon siyah renk ve çift hat..

  cihazın ilk zamanlar kamera fecahattı,yani rezil bir kamerası vardı fakat flyme güncellemesinden sonra cidden harika oldu..

  panel yani ekran deneyimi güzel,gözü yormuyor,net,keskin ve detaylı.güneşin en tepe de olduğu yaz aylarında bile son ayarda ekran rahatlıkla ayırt edilebiliyor..

  hoparlör "bir harika dostum" sesler çok temiz,sahneleri tüm detayları ile dinleyebiliyorsunuz,bass'lar,mid'ler,tiz'ler gayet berrak.fakat buna paralel 3.5mm girişte ki kulaklık performansı tam bir fiyasko..

  tasarım muhteşem,incecik,bıçak sırtı gibi bir dizayn'a sahip..

  telefonun en büyük handikap'larından birisi;bataryası diğeri ise cihazın güncelleme almaması..

  şayet mobil cihazları çok kullanıyorsanız cihazı günde min.3 kez şarj etmeniz gerekebilir..

  cihaz hâlen android 9 pie güncellemesini alabilmiş değil,bu da haliyle yer yer wifi problemleri (wifi bulma,bağlanma ayrıca wifi aktarım hızı yavaş) ve aktarmada ki yani telefon görüşmelerinde sorunlara yer açıyor (cızırtı,kopma,kumlanma)..
 • telefonu alalı 2 hafta oldu tam bir f/p ürünü. şuana kadar hakkında söyleyebileceğim tek olumsuz yanı ekrana gömülü parmak izi çok hassas değil genellikle algılamıyor onun dışında bu fiyat aralığında ki en iyi telefonlardan biri hatta birincisi.
 • bulunduğu fiyat bandındaki en iyi telefon. donanım anlamında çok güçlü.
  gel gör ki bu başarısını yazılım konusunda sürdüremiyor, çok bug var.
  telefonumu sorunsuzca kullanayım, başım ağrımasın diyenlere öneremeyeceğim amiral gemisi katili.