şükela:  tümü | bugün
 • önceden belirlenmi$ bir amaca veya amaçsızlığa hizmet eden düzeneğin davranı$ veya davranmayı$ biçimidir,en çok insan adındaki pilli larvada görülür..
 • sıtma müdahil, tüm hastalıkların merkezi muhasebesi.
 • mekanik kuvvetlerin altinda , objelerin denge ve hareket şartlarini inceleyen bir bilimdir. üçe ayrilir bu mekanik ;
  -rijid cisimler mekanigi**
  -deformasyon mekanigi*
  -akiskanlar mekanigi**
 • "evet, mekanik tabii değildir, sun'idir; insan elinden çıkmadır ama mekanik ile insan arasında insaflı, hatta insânî diyebileceğimiz bir ilişkiden söz edebiliriz; mekanik bir düzeneğin sınırları vardır çünkü kolaylıkla anlaşılabilecek fizik kurallarına göre işlerler. mekanik olan, maddenin sınırlarına ve imkânlarına itaat eder; en cüretkâr davrandığı anlarda bile durakladığı hudutlar vardır.
  ...
  "mekaniği seviyorum çünkü onlar bana insanların üretken olabildiği zamanları hatırlatıyorlar; bilgi yoğun teknolojilerin işsiz bıraktığı ara kuşaklar ne demek istediğimi anlayacaklardır. istimin imparatorluğu dağıldı, buhar sultanlığı yerle bir oldu. 20. yüzyılın ağır sanayi modeli can çekişiyor; üretim süreçleri karmaşık hale geldikçe yabancılaşma derinleşiyor. sıradan insanın emeği, sömürülmeyecek derecede değersizleşmekte.
  "eşyanın tabiatından uzaklaştıkça başkalarına bağımlılığımız artıyor; nostaljiden arta kalan acı telvenin falında görünen mânâ hayırlı değil."

  üstadın * insan-eşya ilişkilerine mekanik bir bakışı için byrnz: http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=19481
 • günümüzde mekanik bilimi 4 ayrı uğraş sahasında ayrı irdelenir. yani mekanik yasaları parçacığın büyüklüğüne ve hızına göre farklılık gösterirer. bunlar öncüleriyle birlikte aşağıda kategorize edilmiştir:

  1) büyük boyutlar ve düşük hızlar için: klasik mekanik (newton)

  2) büyük boyutlar ve çok yüksek hızlar* için: göreli mekanik (albert einstein)

  3) küçük(atomik) boyutlar ve çok yüksek hızlar için: kuantum mekaniği (schrödinger, heisenberg, niels bohr)

  4) çok çok küçük boyutlar ve çok yüksek hızlar için: kuantum alan teorisi (dirac, pauli, schwinger, richard feynman)

  edit: mekaniği sadece makine ile özdeşleştiren canlara selam ederim..
 • yıldız teknik üniversitesi fen bilimleri enstitüsü'nde açılan inşaat mühendisliğine bağlı yüksek lisans ve doktora programlardan biri. vaktim olduğunda detaylıca yazmayı planlıyorum lakin ilgili programı bahar yarıyılı başvuruları başlamış, ola ki düşünen vardır, ola ki sözlüğe bakar diye not düşmek istiyorum: aklından zorun yoksa gelme. akademik kariyer düşünmüyorsan, ki düşünme bence zaten, gelme. bir çok dersi gerçekten çok zor, pratik hiçbir faydası olmayan tonlarca ispatın ve kavramın arasında yaşam sevincini kaybediyorsun. gerçekten büyük ideallerin yoksa git daha sakin bir şey oku.
 • muhteşem coverları var. pazar günü rock n rolla bar'a gidip dinlemek lazım.
 • şahsi fikrimce kulvarlarında şu sıralarda piyasada aktif olan tüm grupların üzerinde, zirvede olan bir gruptur. tarz sevilir ya da sevilmez ama mekanik izlendikten sonra vücutta patlayan alev ve enerji uzun süre hissedilir. dört tane virtüöz kıvamında müzisyen, şahane müzik, şahane performans... albüm de yoldaymış. sabırsızız!
 • hala çıkıyorlar mı bilmem ama rock n rolla rock bar'da çıkan bir trash metal grubuydu. barış benice falanda var grupta.
 • bir adet kirk bir adet lemmy barındıran sağlam grup*. pazarları dorockta sanatlarını icra etmekteler. adam gibi adamlar. daha pataralı kütereli şeyler yazmak isterim ama sözlükte efendi sakin bir insanım.

hesabın var mı? giriş yap