şükela:  tümü | bugün
 • bunlar sadece kisitli ve iyi belirlenmis cercevede calisabilen, sinirlari zorlama ve dunyayi degistirme yetenegine ya da kapasitesine sahip olmayan, akillari bir saatinki gibi kesin ve bir zamandan digerine degismeden calisan, belli yeteneklerini belli islere harcayan, odul aldiginda sevinen, ceza aldiginda uzulen, temel olarak bir bakteriden ya da baska bir hayvandan cok buyuk farki olmayan, birsey yasayip yasamadigi anlasilmayan ve acikcasi bundan rahatsiz da olmayan insanlardir. bir nevi olmak istemedigim anti-idealimdir.
 • adı, soyadı, doğum tarihi, meslek, ait olduğu muhtarlık, numara, kimlik belgesi, semt, resmi daire, il, pasaport kontrolü, tarih, giriş tarihi, ev sahibi, kira, ev numarası, banka numarası, banka hesabı, gelir, görev sorumluluğu, beş çalışma günü, zorunluluklar, erginlik, kefalet, havale, tatil hakkı kazanma, alkol oranı, metre kare fiyatı, sözleşme, posta çeki, havale, iş yeri, geçiş hakkı, güvenlik, mahkeme, mesafe, kırmızı ışık, kontrol, oy pusulası, saç rengi, boy, adres.

  işte size toplumda şifrelenmiş haliyle mekanik insan.
 • erich fromm'un ortaya attığı bir tabirdir ve kendisine göre homo mechanicus canlı olan her şeye düşman, maddeye tapan ruhsuz bir tüketicidir. duygular, ölümler onu ilgilendirmez, ona atom bombaları verin, araba ne kadar hız yapabiliyor onu söyleyin, tuşlara basmayı öğretin.

  (bkz: ölsünler, ben arabama çocuğumdan iyi bakıyorum)

  (bkz: anlayamazsınız)
 • (#10571344)

  her türlü şart ve ortamda iyi olduğu sanrısıyla bunu kanıtlamak için her mevzuya istinasız atlayıp bilgisi olsun olmasın fikir belirten, sürekli sınırları zorlama ve dünyayı değiştirme dürtüsüyle kurulu tüm sistemlere gerekli gereksiz karşı çıkıp sinirleri zorlayan, fikirleri saatin kadranı gibi sabit olup dengesiz ve tutarsız davranmanın yol açacağı öngörülmezliği karmaşık zekâ ve yaratıcılık belirtisi sanan, belli yeteneklerini alakalı alakasız her işte kullanmaya çalışan, her ödül aldığında zaten haketmiş olduğunu düşündüğü için kılı kıpırdamayan, her ceza aldığında haksızlık yapıldı diye düşünüp kinlenen, temel olarak bir bakteriden ya da başka bir hayvandan çok büyük farkı olmayan çünkü dürtüsel ve belli tepkilerle yaşayan, bir şey yaşayıp yaşamadığı anlaşılmayan çünkü hiçbir konu üzerinde sindirecek kadar duramayıp tüketip atmaya güdülenmiş ve açıkçası bundan rahatsız da olmayan insanlar da olabilir. bunlarınki de saatinki gibi durgun bir mekaniklik değil ses çıkarmaya programlanmış bir oyuncak gibi çevresini rahatsız edici veya kurulu bir tank gibi yıkıcı bir mekanikliktir. amigdalası büyük olan bir hayvan mekanikliği gibi değil de çıkarılmış bir hayvanınki gibidir. bir nevi olmak istemediğim anti-idealimdir.

  ha benim tanımımı soracak olursanız, bence mekanik insan yaptıklarını içselleştirmeyen (kimisine göre ruh katmayan), öz-farkındalığı olmayan, yaptıklarını sebeplerini sonuçlarını bilmeden, merak dahi etmeden ve hatta farkında olmadan dürtüsel ya da dikte edildiği için yani iç (örneğin şeyinin dikine gitmek) veya dış (örneğin kişisel gelişimcilerin gazına gelip girişimci olmayanları aşağılamak) güdülerle yapan, sorgulamayan, değerleri olmayan, materyalist, pragmatist, bencil olan, kısaca insanı insan yapan prefrontal korteksini kullanmayan, duygusal da mantıklı da davransa nasıl davranacağı kolayca tahmin edilebilir olan, psikolojik derinliği olmayan insandır. dışadönük de içedönük de olabilir.
 • bazen arkadaşına hevesli hevesli bir düşünceni anlatırsın, yüreğin kıpır kıpırdır, hani güzel bir filmden çıktığında artık dünya başka bir dünyadır ya aynı o heyecanla dillendirirsin düşünceni, karşı taraf ise dinler ve suratına bomboş bakarak anladım der ya, benim mekanik insanlar tanımım tam olarak budur. sen ne kadar kelimelerin gücüne güvenerek kendinden emin bir şekilde anlatsan da onun dünyasında bunlar safsatadan ibarettir. yüreğin biraz daha burulur, içine dönmeye devam edersin.