şükela:  tümü | bugün
  • ulusal adres veritabanı'nda yer alan bina kodlarının ve binaların özelliklerinin (kat sayısı, fotoğrafları, koordinatı vb.) giriş ve güncellenmesinin yapıldığı sistem.

kamu'da maks diye bilinir
  • izmir için söylüyorum, proje için taşeron bir firmayla anlaşılmış, binanın fotoğrafını çekmek için gelenler de genç çocuklar. ellerinde bu projenin iç işleri bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğine dair bir belge ya da yaka kartı olmadığı gibi, olsa bile özellikle herkesin daha bir tetikte olduğu günümüz türkiye koşullarında en azından gidilecek mahallelere önceden haber verilip, mahalle sakinlerine muhtar tarafından böyle bir projenin olduğu ve evlerin resimlerini çekmek için gelecek ekip hakkında bir duyuru, ön bilgilendirme yapılabilir. böylece gencecik çocuklarda kim bunlar, amaçları ne gibi düşüncelere ve hatta tartışmalara maruz kalmaz, kendilerince dertlerini anlatmak zorunda da kalmazlar.

eğer bir proje yapılacaksa her detay düşünülmeli, taşerona iş verilmiş olsa bile, izlenecek sistem belli olmalı ve takibi, kontrolü de yapılmalı.. projenin isminin ne olduğunu bile ikinci gelişlerinde öğrenebildim. ilkinde tam giderlerken son anda sadece projenin ismini sorabilmiştim, mars projesi diye anlamıştım internette bulduğum şeyler tabi oldukça farklıydı. ikinci geldiklerinde yan komşunun evinin girişi çekmek için gelmişlerdi ama evde kimse olmayınca, evin bahçesine girmelerinin uygun olmayacağı hakkında uyarıda bulunduk ve ellerinde bir belge olması gerektiğini aksi takdirde sorun yaşayacaklarından bahsettik, zaten anlatıklarına göre yaşıyorlardı da.

belki bu sorunlar göz önüne alınarak projenin uygulanması aşamasında iyileştirmeler yapılır. umarım, ummak istiyorum.
  • izmir'de bu projeyi yapan taşeron firmalardan birinde saha koordinatörü olarak çalışıyorum. her ilçede polis ve jandarmaya haber veriyor her mahallede de muhtarla görüşüyoruz. ha biz alt taşeronuz bak üstümüzde ana taşeron var, aselsan var hadi onu da geçtim bakanlık var. biz neyse haberimizi verelim diyoruz. çalışanlara nvi logolu yaka kartlarını ve elektronik imzalı izin belgelerini veriyoruz. zaten genel olarak bunları gören ve polisi arayan bir kişi sorun çıkarmıyor. laftan anlamayan illa ki çıkıyor ona içişleri bakanını getirsen de anlamaz.

bir de araştırma işi, saha işi bilen varsa vte diye bir firma arkasına bakmadan kaçtı işten. çünkü yok denilen o kontroller yüzünden firmalar hep zarar gösterdi. siz kalkıp da bir muhtarı, polisi aramaz muhtar bize bilgi vermeli derseniz anca umduğunuz şeylerle kalırsınız.
  • adrese dayalı kayıt sistemidir.
    yapı ruhsatı, oturma izni (iskan), yıkım ruhsatı bu sistem üzerinden yazılır.

edit : bu siteme ait ayrı bir dipnot vereyim. haziran 2018 itibari ile adrese dayalı kayıt sisteminde yazılan yapı ruhsatı belgesinde projede görevli olan mimara ve mühendislere , müteahhite, şantiye şefine ve mal sahibine ait imza kutucukları kaldırıldı.