• insanlar tarafından ne olduğu pek bilinmediği sebebiyle askerlik esnasında mezunlarının zorlanacağını tahmin ettiğim bölümdür. bir örnekle açıklamak gerekirse:

-asker ne mezunusun?
    -elektronik komutanım!
    -iyi o zaman al bu kumandayı, televizyon sorumlususun.

-asker ne mezunusun?
    -inşaat komutanım!
    -iyi o zaman şu biriketleri taşı.

-asker ne mezunusun?
    -mekatronik komutanım!
    -haa, anlıyorum. iyi o zaman al şu paspası da tuvaletleri temizle.
  • lise sıralarında ne olduğunu bilmeden ismine tav olup girmek istediğim bölüm.
    (daha sonra ösym bana inşaat mühendisliğini uygun gördü)
  • bölümümüzün ne olduğu sorulduğunda, "hööö, o da ne" diye tepki verenlerle sıkça karşılaşılan bölüm
  • cem yılmaz, 24, mekatronik mühendisi...karizmatique bir meslek amma gene de tam bir "anneme mekatronik mühendisi olduğumu söylemeyin o beni genelevde piyanist sanıyor" sendromu
  • mekatronik mühendisi denildiğinde oturup yarım saat anlatılması gereken, iş görüşmelerinde neden mekatronik? gibi uyuz sorulara muhattap olmama neden olan mühendislik dalı. çok yararlı iş görüşmelerinde çok havalı duruyor.
  • gerçekten havalı bir ismi olan mühendislik dalı.

+ ne okuyosun?
    - mekatronikk!
    + vay be!

sanki voltran yapıyo anasını satiym.

diğer yandan;

+ ne okuyosun?
    - bilgisayar

bunun arkasından muhtemelen "excel biliyo musun" ya da "benim bilgisayar eror veriyor var virüs müdür acaba" gibi sorular gelir.

evet efendim, mekatronik havalıdır ve henüz ameleliğe başlamamıştır.
  • ahh ahh simdiki kafam olsaydi mekanik yerine bunu okurdum dedigim muhendislik dali.
    (bkz: olsun ben memnunum meslegimden)
    (bkz: mutluluk oyunu)
  • ilk olarak japonyada 1970 yilinda yaskawa da calisan ko kikuchi isimli bir muhendis tarafindan ortaya atilmis bir kelimedir. mekanik hareketin mikroislemci tarafindan kontrol edilmesine dayanan bir muhendislik disiplinidir basit olarak. kelimenin patenti gecerliligini kaybettikten sonra elektrik-elektronik-makine muhendisliginin kesisim noktalarinda calisan akademisyenlerin de benimsedigi bir kelime olmustur. turkiye de de uzun zaman evvel farkina varilmistir bir disiplin olarak elbette, fakat bir universite departmani olarak ilk defa sabanci universitesinde yerini almistir. bir egitim programi olarak her seyi bilen fakat aslinda hic birseyi bilmeyen bireyler yetistirdigi iddiasina kismen hakvermekle birlikte, universitelerin ozellikle muhendislik bolumlerinin, bir insana meslekten ziyade, bir temel verdigini dusunuyorum. hele ki muhendislik tamamiyla universitede degil bir isin basinda ve tecrubeyle ogrenilecek birseydir. bu acidan mekatronik muhendisligi programlarinda verilen egitim ogrenciyi basta birbiriyle cok alakasiz gozuken alanlarla tanistirmasi ve bunlari birarada nasil kullanabilecegini ogretmesi acisindan oldukca iyi bir temel hazirlamaktadir muhendis adaylarina. kisacasi bu bolumden mezun olanlar uzmanlasmasini mezuniyetten sonra yapabilecektir diyebiliriz. mezun olanlarin yasadigi baslica sorunlardan birisi turkiye de calismayi dusunuyorsa, kimsenin bolumun isminden ya da iceriginden hicbirsey anlamamasidir. halbuki endustriyel anlamda gelismis ulkelerde, mekatronigin anavatani japonya, almanya, amerika gibi ulkelerde boyle bir sorun yasanmaz. bu sebeple de turkiye de bir isverenin mekatronikciden, bir elektronikci, elektrikci ya da makinacinin yapacagi islerin hepsini beklemesi gibi durumlar da ortaya cikabilmektedir.
  • bahsi geçen dersin (ayrıca bazı bölümlerde okutulan bir derstir bu mekatronik) ytü'de haluk görgün'ün 1 vize soruları aşağıdaki gibidir:
    1-sin(x) fonksiyonunun x'e göre duyarlılığı nedir?
    2-mekatronik nedir?
    3-transfer fonksiyonu nedir?
    4-pv=mrt (gazların basınç formülü) denkleminde v,m,t değerlerine göre basıncın lineerizasyonunu yapınız.
    5-havada asılı duran bir cisim için (şekil var) dengedeyken ve hareket halindeyken etkiyen kuvvetlerin durum denklemlerini yazınız. (çok komplike dursa da aslında toplam f=0 yapılacak ve diğer şıkta f=ma yapılacak)
    6-hatırlamadığım bir sözel soru daha...
hesabın var mı? giriş yap