1. islamiyet'te yapilmasi ho$ kar$ilanmayan eylemler..
  2. arapça, sevilmeyen, nefret edilen demektir
  3. islam dininde ferdin yaptığı her davranışın bir yeri bir adı vardır. daha doğrusu islam kişinin yapacağı her şeyi belli kalıplar içinde sınıflandırmıştır. işte yapılmaması yapılmasından daha iyi olan, yaptın ama keşke yapmasaydın, bi daha yapma şeklinde olan davranışlar mekruh bölümünde toplanmıştır.

mekruhu işlemek günah değildir, haram da değildir dolayısıyla ama terki, insan-ı kamil e yakınlaştırdığından iyidir, takvalı olandır.

mekruhu haramdan ayıran, sağlam ağızdan kesin bir dille yasaklanmamış olmasıdır.
  4. sigara içmeye mekruh diyenler de var. onlara bir şey derdim de dini ve siyasi başlıklarda küfür etmiyorum alınganlık oluyor.

şimdi din diyor ki, ha bak inanırsın inanmazsın orası ayrı beni bağlamaz ama bil diye diyorum vücut sana verilmiş kutsal bir emanettir. neymiş? emanetmiş. demek ki sen vücuduna zararı olduğunu bildiğin halde bir şeye devam edemezsin. sigarayı içerek ailene falan bir katkın olamayacaksa neresi mekruh lan bunun? küfür etsem çok rahatlıyıcam, oğlum hiç günahınız olmasa beyinsizlikten cehenneme gidersiniz mallar.

inanan inanmayan ben karışmam, sadece inanıyorum deyip de dinini bilmeyen çıkarına göre yönlendirenden de haz etmem arkadaş. inanmıyorum de gel şeytana tapalım kim olursan ol gel takılırız muhabbet ederiz ama inanıyorum deyip de bana dinde en açık belirtilmiş 2 şeyden 1ini çiğneyerek konuşma. he ben bunu bilmiyorum diyosan da öbür en açık olan da zaten "oku". gelin inanmıyorum göt korkusundan aile baskısından inanıyorum kafasındayım deyin oğlum, takılırız muhabbet ederiz, şeytan götü yeriz, delikanlı olun lan azıcık ayıp be. bu devirde mesih gelse karambole gidicek.

editdin:kötüleyen nefsinizi hissediyorum zavallı tohumlarım. siz kii...
  5. mekruh = (vacip / farz).haram dır.
  6. tamamen uydurmasyon bir olgu. batil inanc

mekruh hakkında bilgi verin