şükela:  tümü | bugün
 • ormanları yok eden, halkı ödeme garantili inşaatlarla sömüren müteahitleri akp neden durdurmuyor demek gibi bir eleştiri olmuş.

  ülkeyi yönetenler zaten kartel
 • bunu yaparlarsa aslında bütün halkı yok etmiş olurlar da o yüzden. oradaki herkesin illa ki ucundan kıyısından bunlarla bir bağlantısı vardır.
 • el chapo dizisi bu mücadeleyi konu alıyor. kafa yoranlar kesinlikle izlemeli. adamlar yapmış. *
 • cozum of mafyasi kesinlikle ise yarar bu sayede memleketimde rahat rahat dolasirim
 • bu konuyu meksikalılar ile uzun uzun konuştum. polis her yeri bassın hepsini kodese tıksın demesi kadar kolay değil, peki neden değil?

  - meksika çok fakir bir ülke ve uyuşturucu işinde de çok para var. karteller bulundukları yerleri kalkındırıyorlar bir nevi, yani mahallenin çocuklarına yemek, giysi vs götürüp sempatisini kazanıyorlar, onlar da polislerle işbirliği yapmıyor.

  - dediğim gibi meksika fakir ve polislerin maaşları da yetmeyince rüşvet yiyen işbirlikçi polis çok.

  - peki dürüst polis yok mu? var ama senin yaşadığın yerde ailen, akrabaların, evinin adresi belediyede var ve kartellerin çok kolaylıkla ulaşabileceği bir bilgi bu. tehdit ile bu polisler hemen bastırılıyor. evinin önüne kesik hayvan başı bırakılsın ve isteseydik bu senin çocuğun olabilirdi yazsın, gör bakalım dürüst polisliği.

  - uyuşturucu işinde o kadar milyonlarca dolar dönüyor ki bazı büyük karteller milletvekili bile satın alıyor. hatta işin içinde satın alınan hakimler, savcılar vs bile var.

  peki şuan uygulanan çözüm?

  - meksika ordusunu sokağa sürmek. evet şuan bunu yapıyorlar. çünkü askerler geceleri kışlada yaşıyorlar(tehdit edilemezler). aileleri ise farklı şehirlerde belki meksika’nın öbür ucunda. zaten askerlerin bir tek yüzlerini görüyorsun, yerel bir adresleri de yok. çünkü çoğu kartel lokal çalışıyor. (bu mahalle benim mıntıkam şurası senin gibi) ayrıca askerler birlikte hareket edip sürekli koordinasyon halindeler. hal böyle olunca da askerlere ve ailelerine ne bir tehdit ne de satın alma yapılıyor.

  ama herşeye rağmen bu sorun hemen çözülemeyecek bir şey. önce minik karteller bitirilip en sona kolları heryere uzanan en büyükleri kalacak gibi görünüyor.
 • bu konuyu uzun uzun konuştuğum meksikalılardan biri askerdi. iddia edildiği gibi asker de bunun için çözüm değil. rüşvet her yerde ve her kademede varken hiç kimsenin can güvenliği yokken kartelle savaş mümkün değil.
  kartellerle bir sivilin mücadelesi ile ilgili gerçek bir hikayeden uyarlanan filmi bulunca editleyecem.
  edit: cartel land
 • koskoca amerika birleşik devletleri üst aklının meksika kartellerinden bir çıkarı olmasa ya da gerçekten de bu karteller gerçekten kendilerine karşıt bir şey olsa çoktan devreye girip uygulanmış olacak olan plan. taliban döneminde %99 azalan afganistan'daki uyuşturucu üretimi nasıl oldu da abd işgali sonrasında %1400 arttı? taliban'ın bunu sevabına falan yaptığını sanmıyorum tabi. muhtemelen kendine saldırılacağını bekliyordu, artık abd için işe yaramazdı ve "madem öyle o zaman biz bunların yemini suyunu keselim giderayak ne zarar versek kârdır" diye düşünüp yaptı muhtemelen.

  (bkz: halo dayı)
 • her zaman maaşı ödeyenin sözü dinlenir..

  meksikada da yaşanan problem bu. kartel, devletten zengin. ve devletten daha çok para dağıtıyor.
  olay bu.