şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2006 yılında devlet başkanı felipe calderón'un uyuşturucu kartellerine karşı polis ve askeri güçler ile operasyona girişmesiyle başlayan ve şu ana kadar yetmiş binden fazla insanın ölümüne neden olan savaş.

  savaşın başlangıcı la familia michoacana adlı kartele düzenlenen ve 50 asker, 100 polis ve 500 kartel üyesinin öldüğü michoacana operasyonu olarak görülüyor.

  savaş sadece karteller ve devlet arasında değil, aynı zamanda kartellerin kendi arasında devam ediyor. los zetas, sinaloa cartel ve gulf cartel gibi güçlü karteller uyuşturucu pastasından en büyük payı alabilmek için mücadele ediyorlar ve bu yolda çok acımasızlar. rakip kartel üyelerinin infazında baş kesme, cesedi parçalara ayırma ve bağırsakları deşme gibi vahşi yöntemlere sıklıkla başvuruluyor. cesetler ve ceset parçaları da genellikle herkesin görebileceği yerlere bırakılıyor.

  bu infaz konusu ile ilgili olarak;

  (bkz: trt'nin meksika'daki cinayeti suriye'ye mal etmesi)

  ölü sayısı her sene artıyor, güvenlik güçleri ve çete üyelerinin yanı sıra politikacılar, gazeteciler ve olaylarla ilgisi olmayan siviller bile şiddetin hedefi oluyor.

  amerika kıtasındaki uyuşturucu trafiğini yöneten cali ve medellin gibi kolombiyalı kartellerin 1990'larda güç kaybetmesiyle amerika uyuşturucu piyasasının hakimiyetini ele geçiren meksika'lı karteller o kadar güçlü bir konuma geldi ki bir operasyonda hayatını kaybeden melquisedet angulo córdova adlı bir askerin cenazesinden sadece üç saat sonra askerin ailesinin evine girerek annesini ve üç akrabasını öldürecek kadar cüretkarlar.

  2013 itibariyle şiddet artarak devam ediyor ve yakın bir gelecekte bu savaşın bitebileceğine dair bir işaret yok.
 • kimsenin bulaşmak istemediği savaş, devlet sanırım - bırakın amk yesinler birbirlerini hem ortada cartel martelde kalmaz- diyede düşünüyor olabilir.
 • kafa kesme videolarıyla internetten takip edilebilen savaştır.
 • inceden inceye abd'nin müdahil olduğu savaştır. abd'den kaçırılan silahlar nasıl oluyorsa çetelerin eline geçiyor ve katliamları bu silahlarla yapıyorlar. ayrıca, abd'nin desteklediği kontrgerilla faaliyetleri dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi, bu ülkede de uyuşturucu ticaretinde önemli işlev üstleniyor. meksika'nın bu denli karışık olması, ülkede abd'nin nüfuz sahibi olmasını kolaylaştırıyor. uyuşturucu pazarını da bu sayede kontrol edebiliyorlar.

  kartellerle ilgili güzel bir infografik çalışması için tıklayın bakayım.
 • "dünyanın en büyük uyuşturucu pazarının komşusuyuz. bütün dünya bu pazara uyuşturucuyu bizim üzerimizden sokmaya çalışıyor. komşumuz aynı zamanda dünyanın en büyük silah üreticisi"

  felipe calderon, 2010

  bilmem mevzu anlaşıldı mı.

  "uyuşturucuyu sokma demiyorum, sok ama bizim silahlarımızla biraz çatış da öyle sok, eyle bedavaya yoook" diyor dünyanın über gücü.
 • meksikalı uyuşturucu kartelleri 'nin aralarindaki savastir.
 • tijuana cartelinin liderlerinden biri, çocuklarının doğum günü partisinde palyaço kılığına girmiş kişiler tarafından öldürülmüş. vay hamına!
 • giderek çok daha fazla insanın (yüz binlerden bahsediliyor zira) öldürüldüğü, vahşice katledildiği savaştır.

  ne için?

  uyuşturucu için..

  ne için yani?

  para için...

  ve işin içinde yine, yeniden, inatla tüm dünyada, en hareketli noktalarda olduğu gibi, amerika birleşik devletleri bulunmaktadır.
 • şimdiden dünya tarihinin en acaip savaşlarından birisi sayılabilir...

  koca ülke savaşta lan, mevzu uyuşturucu ve 8 yıldır sürüyor bu durum, abd'nin burnunun dibinde ve hatta abd de müdahil, hem de çelişkili bir biçimde... vay ki vay... gerçekten baya merak ediyor insan bu savaşın nasıl bir sona bağlanacağını...

  ayrıca;

  (bkz: afyon savaşları)
 • abd'nin çıkarları nedeniyle uyuşturucu çetelerini desteklediği için bitmeyen savaş. devlet başkanı felipe'yi sonuna kadar destekliyorum. uyuşturucu üzerinden para kazanan kanlı mafya eninde sonunda yok edilecek.