şükela:  tümü | bugün
  • basvuru sirasinda 30-35 gun sonra size doneceklerini soylemelerine ragmen donmeyip, ancak siz pesine duserseniz 40-45 gun icinde tam burnunuzdan gelmis ve butun arkadaslariniz sizinle dalga gecmeye baslamisken pasaportunuza yapistirilan kagit parcasi.
  • amerikadaysaniz yasal olarak, yaklasik 2-3 gunde alabilirsiniz.
  • hala oyle midir bilememekle beraber, turk vatandaslari icin oncelikle amerika birlesik devletleri vizesi almak gerekmekte ancak o zaman verilmektedir. sanki meksikadan abdye kacmak cok kolay birseymis gibi.
  • meksika vizesi almak icin once abd vizesi almak sart degildir, ancak pasaportunuzda abd veya schengen vizesi bulunmasi basvurunuzun daha cabuk sonuclanmasini saglamaktadir.

vakit almasi disinda vizenin sorunlu bir tarafi yok aslinda. istenen bilgi ve belgeler makul boyutlarda, avrupa birligi uyesi ulkelerin cogu gibi ananizin nikahini istemiyorlar. yine bircok konsolosluktan (ozellikle ab uyesi ulkelerin konsolosluklarindan) farkli olarak istanbul'daki meksika fahri konsolosu ve konsolosluk gorevlileri gayet seker ve yardimci.

vizenin vakit alma nedeni, butun belgelerin meksika'ya gonderilmesi ve islemlerin orada yurutulup, vize onayinin da oradan veirlmesi. ne fahri konsoloslugun ne de ankara'daki buyukelciligin vize verme yetkisi yok.

uzun lafin kisasi, meksika'ya gitmek istiyorsaniz tedbirli olup basvurunuzu vakitlice yapin. sure disinda dert edecek pek bir sey yok. esas insani kanser eden vize icin ise (bkz: peru vizesi)

edit: bu entryi girerken, istanbul'daki fahri konsolosluk gorevlilerinin islerini savsaklamalari ve vize prosedurleri ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmamalari yuzunden basima olmadik isler acacaklarini bilmiyordum tabi. sadece meksika'yi degil, birkac latin amerika ulkesini kapsayan uzun bir seyahate cikacagimi ancak gidis donus biletimin meksika'dan oldugunu, dolayisiyla vize icin gidis donus tarihlerimin hesaba katilmasi gerektigini elimdeki biletler, otel rezervasyonlari vs. ile uzun uzun aciklamama, sirf bir aksilik olmasin diye birkac kez konsoloslugu ziyaret etmeme ragmen beni dinlemedikleri, yanlis ve kisa sureli bir vize verilince ortaya cikti. o zaman da yag gibi uste cikip, eee bisi yapamayiz, biletinizi degistirin ne yapalim diyebildiler (ki bu mumkun degildi). neyse ki ankara'daki buyukelcilikle gorusup bir cikar yol buldum (epey bir ugras ve sinir bozukluguna neden oldu ama olsun). ayrica vizenin uzerine bastiklari "multiple entry" damgasinin aslinda bir hukmu olmadigini, sadece iki giris hakki verdigini, pasaport kontrolundeki polisler "bu da ne?" deyip gulunce ogrendim ve sinir sahibi oldum. o nedenle, eger cok girisli ve nispeten uzun sureli bir vizeye ihtiyaciniz olacaksa, bosverin fahri konsoloslugu, dogrudan ankara ile gorusun derim.
  • neden bu vizenin çıkma süresi minimum 30 gün diye sorulduğunda; belgelerin meksikaya yollanmasının yanı sıra, yaz dolayısıyla havanın sıcak olmasının ve meksikalı insanlarının malum ağırkanlılığının bahane edilmesiyle insanın dumura uğramasına neden olabilecek vizedir.
  • alana kadar insanın burnundan getiren, üstelik ülkeye girerken de kontrol edilmeyen vizedir...
  • ankara da almak isteyenler için (bkz: meksika büyükelçiliği)
  • eskiye göre alması bir hayli kolaylaşmış olan vize.15-20 gün arası bir sürede çıkıyor ve 36 usd.tek girişli talep ettiğim halde çok girişli vize vermeleride işin kaymağı oldu.
  • an itibari ile abd vizesi sahiplerinin meksikaya giriş için ihtiyacı olmayan vize.