şükela:  tümü | bugün
 • 15 nisan 2015'te kurulan sağlık bilimleri üniversitesi tarafından tarihiyle birlikte sahiplenilmeye çalışılan, 14 mart 1827'de kurulan ve günümüzde gerçekte istanbul tıp fakültesinin devamı olduğu ilk modern tıp okulu.
  kerize kakalar gibi her yanda kuruluş tarihini 1827 veren sağlık bilimleri üniversitesi akıl fikir sahibi olmaya istanbul tıp fakültesi camiası tarafından ekseriyetle davet edilmektedir.
 • istanbul tıp fakültesi'dir ama daha 2 sene önce kurulan sağlık bilimleri üni bu adı sahiplenmektedir. hocam geçmişiniz 2 yıldır. istanbul tıp fakültesinin eski binasında eğitim görüyorsunuz diye tarihini de sahiplenemezsiniz. binadan tarih çıkarmak beyhudedir...
 • sağlık bilimleri üniversitesiyle çapa arasında isim tartışmasına neden olmuştur
 • 14 mart tıp bayramı hk.

  1919'un mart ayında, istanbul'da mekteb-i tıbbiye-i şahane, ingiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. tıbbiye öğrencileri, okulu kurtarmak için çare aramaktaydılar. okulun kuruluş yıldönümü olan 14 mart'ı topluca kutlamaya karar verdiler. asıl maksatları işgal kuvvetlerine karşı ayaklanmaktı. aynı gün, tıbbiye 3. sınıf talebesi olan hikmet bey (tıbbiyeli hikmet) önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir türk bayrağı astılar. bunu gören işgal kuvvetleri, olaya müdahale ettilerse de durduramadılar.

  bu sebeple 14 mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıl dönümü ve bugünkü tıp bayramının sebebini oluşturdu.

  tıbbiyelilerin temsilci olarak seçtikleri hikmet bey, istanbul'dan kaçtı ve sivas'a giderek sivas kongresi'ne iştirak etti. sivas kongresi’nde 7 eylül 1919’da yapılan ikinci celsede verilen önergede hikmet bey'in de imzası vardır. kongrenin 9 eylül 1919 gecesi, mandacılık tartışmasında bu konuyla ilgili olarak atatürk’e hitaben yaptığı konuşmada;

  "paşam, murahhası bulunduğum tıbbiyeliler beni buraya istiklâl davamızı başarma yolundaki mesaiye katılmak üzere gönderdiler, mandayı kabul edemem. eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olurlarsa olsunlar şiddetle red ve takbih ederiz. farz-ı mahal (örnek olarak), manda fikrini siz kabul ederseniz, sizi de reddeder, mustafa kemal’i vatan kurtarıcısı değil vatan batırıcısı olarak adlandırır ve tel’in ederiz (lanetleriz)." demiştir. bu sözler, duyduğu coşku ve heyecanla söylenmiş olup büyük etki yaratmıştır.

  bu konuşmayı mustafa kemal şu sözleriyle değerlendirmiştir:
  "arkadaşlar, gençliğe bakın; türk millî bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin! gençler, vatanın bütün ümit ve istikbali size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır,’" diyerek hikmet bey’e dönmüş ve "evlat; müsterih ol. gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. biz, azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. parolamız tektir ve değişmez: ya istiklal, ya ölüm!"

  mustafa kemal'in bu sözleri üzerine hikmet bey de yerinden fırlayarak: "var ol paşam!.." demiş ve mustafa kemal’in elini öpmüştür.

  kronoloji için ayrıca bkz.
  kısa bir video
 • sağlık bilimleri üniversitesi çomarlarının konmaya çalıştığı tarih. mekteb-i tıbbiye-i şahane istanbul tıp fakültesidir. bu çomarlar dışındaki herkes biliyor. ama 2 senelik üniversite 191 yıllık tarihimize konmaya çalışmakta
 • ittihad-i osmani cemiyeti’ni 1889 yilinda bir avuc mekteb-i tibbiye-i sahane ogrencisi kurmustur.

  bu nedenledir ki, jon turkler, ittihad-terakki ve ii. mesrutiyet’in ilan edilmesi baglaminda onemli bir yere sahiptir.