şükela:  tümü | bugün
 • pek fazladır, çok fazladır artık yenilir yutulur gibi değildir.

  bu eğitim öğretim yılı itibarı ile ankara'ya açılan mektebim okulları batıkent şubesi ile bitmek bilmeyen çilemiz ve muhatap bulamayışımız artık bizi gerçekten çaresiz bıraktı ve biz yandık siz yanmayın demek üzere bu entryi kamu oyuna bir borç bilirim. zira geçen yıl bütün araştırmalarıma rağmen geçmişi çok kısa olan bu okullar ile ilgili hiç bir bilgiye ulaşamamıştım, birazcık fikrim olsa idi zaten yeni açılacak olması hasebiyle pek çok soru işareti olan bu okula kesinlikle av olmazdım.
  geçen yılın mayıs ayında 1. sınıfa başlayacak olan kızımız için okul ararken bir alışveriş merkezinde çocuklara yönelik yaptıkları faaliyetler ile müşteri toplamaya çalışan ve ankara'da batıkent ve etimesgut olmak üzere iki kampüs ile piyasaya girmeye hazırlanan mektebim okulları ile tanıştık ve tam o sırada bir kaç okul ile görüşmeden dönmekteydik, çok yorgun olarak bişiler yemek üzere gittiğimiz alışveriş merkezinden ısrarlara dayanamayıp geri dönerek bu okuluda bir görmeye kakar verdik.
  verilen adrese gittiğimizde, halihazırda mevcut bir okul yoktu. henüz koca bir bina inşaatı ve önünde müşteri avlamaya ant içmiş bir grup pazarlamacı arkadaş bizi ilgiyle karşıladı. tabi pek çok vaatlerle ilgimizi çekmeyi başardılar, bu vaatlerden birkaçı ve benim için çeldirici olanları aşağıda madde madde sıralayacağım,

  1) bursluluk sınavlarının 1. sınıftan başlatacakları altı çizilerek vurgulandı ki civardaki diğer okulların 3 ve 4. sınıfta başladıklarını bildiğimden rakipleri arasında bu benim için önemli fark oldu.

  2) tam olimpik yüzme havuzu yapılacağı ve yüzme derslerinin hafta 4 saat olacağıydı - benim özel okuldan beklentilerim arasında çocuğu bir spor dalına ciddi bir şekilde yönlendirmesi ve bu alanda yetiştirmesi bulunduğundan bu da önemli bir farktı ve emsalleri 2 haftada bir yüzme dersi yaparken benim için önemli bir çeldirici oldu. ayrıca buz pisti olacağı ve aynı şekilde öğrencilerin her hafta faydalanacağı da vardı ama ben yüzmeyle ilgili olduğumdan o kısmıyla çok ilgilenmedim.

  3) teşvik çıkmayan öğrenciler için teşvik oranında indirim yapılacağı, ve seneye kayıt ücreti üzerine tefe tüfe oranında zam yapılarak kayıt yenileneceğiydi bu arada okul ücreti her ne kadar tutturabildiğine durumu olsa da otalama 10000 civarında.

  4) öğretmenlerle 4 yıllık sözleşmeler yapılacağı ve sık sık öğretmen değişiminin önüne geçileceği,

  4) her öğrencinin mutlaka bir enstrüman çalmayı öğreneceği...

  şuan aklıma gelen vaatler bunlardı gelelim gerçeklere;

  1) ekim ayı geldi ve 2 hafta ertelenerek okul açılmasına rağmen binanın henüz yarısı kabaca bitirilmiş diğer yarısında hala inşaat devam etmekteydi ve hala devam ediyor. ortada ne bir havuz ne bir buz pisti falan olmadığı gibi idarecilerle görüşme yapacak bir oda bile mevcut değildi, görüşmeler ya ayaküstü yada sınıflarda falan yapılır durumdaydı. yeni açılmasının getirdiği her türlü aksaklık mevcuttu. programlar söylenildiği gibi olmuyor servis sorunları, kış geldiğinde kaloriferlerin bir süre yanmaması da dahil sorunlar bitmiyor fakat biz hala umudumuzu kaybetmeden düzelecektir düşüncesi ile iyi niyetimizi kaybetmeden beklemedeydik ki diğer vukuatlar peşi sıra geldi. ( bu arada 2. dönem oldu hala bekliyoruz henüz yüzme dersi olmadı, buz pisti zaten yalan oldu)

  2) bu süre zarfında yaklaşık 1500 kitap ücreti ve 500 lira kıyafet ücreti, 3500 lira servis ücreti ile fiyat yüzde 50 artırılmış oldu. servisler zaten genellikle pahalı falan deyip buna da eyvallah dedik.

  3) bir süre sonra bazı veliler teşvikten yararlanırken bazıları bizim gibi yararlanamadı ve önceden pazarlığını iyi yapan veya bir şekilde bu konuda kendini güvence altına almayı başaran bazı arkadaşlarımıza yaklaşık teşvik miktarı kadar indirimler yapılmışken bize öyle bir şey yok dendi.

  4) şimdiye kadar 3 native speaker değişti beden eğitimi, rehber öğretmen istifa ederek gittiler. zaten haftada 12 saat olan ingilizce derslerinde boyama yaptırmak suretiyle ingilizce öğretilmeye çalışıldığından henüz ana sınıfında öğrendiği renkler, sayılar, bir kaç hayvan ve yiyecek isminin üstüne tek bir kelime koyamadılar.

  5) müzik dersi öğretmeni doktorasını övünmekten geri kalmazken, çok fazla çocuk olduğundan enstrüman çalmanın öğretilemeyeceğini, maya koleji gibi diğer kolejlerde ve vakti zamanında devlet okullarında bile becerilebilen bu işin yapılamayacağını söylüyor, heralde doktoradan...

  gelelim benim için en can alıcı noktaya,

  4) kampüs müdürü olan arkadaşın kişisel facebook hesabından ocak ayı itibarı ile bursluluk sınavını duyurması üzerine sınavın 3. sınıftan itibaren başlayacağını görünce kayıt esnasında "bizim bursluluk sınavımız 1. sınıfta işte buda bizim farkımız" diyen arkadaştan bahsederek bu konuda bir açıklama beklediğimizi yazmama karşılık kampüs müdürü "kişisel facebook hesabıma yazma hakkını vermiyorum size" mesajı ile beni facebookta bloklayarak problemi çözüme kavuşturmuştur ve şahsıma herhangi bir dönüş yapmamıştır. böyle de muazzam bir müdür ile yönetilmektedir.

  5) kayıtların yenilendiği şu günlerde veli arkadaşlarımız 10000 üzerine tefe tüfe oranında artışlar beklerken 13.750, 13.500 gibi rakamlar verilerek fiyat listemiz bu bir kuruş altı olmaz denilerek kendilerinden artık beklenen tavrı sergilemeye devam etmektedirler.

  sınıf içinde ki çözülemeyen problemlere hiç değinmeyeceğim.

  işte mektebim okullarının budur. meltem cumbullu reklamlardan önce biraz dürüstlük ilkesine bağlı kalınırsa eğitimin yıldızı olma umutları olabilir ama bu şekilde çok zor..
 • bu kadar saf müşteriyi bir arada bulduğundan az bile yapan okuldur. ortada bina yokken çocuğu okula kaydettirene de müstehaktır...
 • mağdur olan küçük hanıma üzüldüğüm rezalet.
 • ulan adam gelmiş ve yaptık bir mallık deyip kendine de kızarak bir olayı anlatıyor, siz yapmayın diyor. malın biri de çıkmış ortada bina yok az bile yapmışlar beter ol demeye geliyor. senin ben insanlığını sikeyim. iyilik de yapılmaz bunun gibilere.
 • mektebim diye okul ismi mi olur biz de bir rezalet yaşadık zamanında şimdi devlet okulundayız kurtulduk şükür.
 • akp'nin kendisinden ne gördük ki okulundan ne bekliyoruz sorusunu akıllara getirmiştir.
 • adı mektebim olan bir okula kayıt yaptırmış iyi niyetli bol paralı insan yakarışı.

  çocuğa extradan uçuş eğitim vercem deseler o isimle umrumda olmazlar.
 • herşeye rağmen fikir shibi olmak için, diğer muhatabın fikirlerini de öğrenmek gerekir. okul tarafından yapılabilecek bir açıklama gelene kadar şimdilik durumun özeti:

  (bkz: umut tacirliği)
 • "ben yandım siz yanmayın" diyen bir babanın feryadı. buraya yazarak yüreğini soğutuyor ne yapsın, bir şey gelmiyor ki elinden. daha birinci sınıfta perişan olan kuzusuna mı yansın, göz göre göre kandırıldığına mı kızsın? bu ve bunun gibi başlıkları diri tutmak lazım ki, insanları en zayıf yerinden yakalayıp aldatan bu şerefsizler bu kadar rahat hareket edemesinler.
 • inşaatta okula girenlere az biledir. anlatılanların onda biri devlet okulunda olunca bagirinlar ile dolu burası. devlet okullarına az destek olmak yerine yakındır özel okullara yolunacaksiniz.
hesabın var mı? giriş yap