şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "yüzeysel parlaklığın kılıcından çekinen yaşamın gerçek tehlikelerle yıkmalı
  kimseden bir şey beklemeden
  kendinde tanrılaşmanın çilesi
  tanrı olmaktır"
  mektup aşkları'ndan
 • tezer özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik.
  ilki evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. ben bu sözü mektup aşkları yla yerine getirmeye çalıştım.
  (...)

  [tezer ozlu'den leyla erbil'e mektuplar, yky, ist: 1995, onsozunden...]
 • kierkegaard-regina(ki bu mektuplar asla gönderilmemişlerdir), balzac- eva honsksa, mayakovski-lili brik, tsetava-rilke, kafka-milena, juliette drouet-victor hugo(50 yılda 18.000 mektup yazmışlardır), alfred musset-george sand, nazım-piraye mektuplaşmaları ...
  kafka'nın "kadınların mektup yoluyla bağlanabileceği doğru mudur?" sorusunun yanıtı şüphesiz evet'tir.. kendisi, milena'yı mektuplarıyla esir almamış mıdır?. calvino'nun uzun yıllar bir italyan starına yazdığı yüzlerce mektubun, ölümünden sonra yayınlanmasına eşinin karşı çıkışı gibi, her yazar graphomanie 'nin yani yazmadan duramamanın muzdaribidir. çünkü mektuplar olmazsa yaşam girer araya.. bir yazarın en uzak durduğuysa şüphesiz yaşamın gerçekliğidir.
 • kahramanların birbirlerine yazdıkları ve sonunda senin zeki, senin jale diyerek imzaladıkları güzel mektuplar üzerinde gelişen bir leyla erbil romanının adı.
 • leyla erbil'in bu güzel kitabında, mektup sahiplerinden biri de zeki'dir. kitabın delisidir. onu anlatan bir mektup şöyledir;

  "sevgilim
  riya
  tanrının
  insanıdır" ya da

  "sevgilim
  tanrı
  insanın
  riyasıdır"
 • kaka bebek sev beni olur mu?-ahmet
 • hayal alemi aşklarıdır, gerçeğe dönüşemezler, dönüştürülmeye çalıştırıldığında ise hayaller kırılır, hayal kırıklığı olur.
 • 1 - mektuplaştığınız birini gerçekten tanıyamazsınız.
  2- acıyarak aşk ve evlilik olmaz. size kendini acındırıp merhametinizi sömüren insanlar hayatınızdaki önemlerini sonsuza kadar sürdüremezler ve bir yerde batarlar.
  3- herkesin iki yüzlü davrandığı bir toplumda dürüst ve namuslu olmaya ne kadar devam edebilirsiniz?

  mektuplarla kurgulanmış harika bir roman. kahramanlarla okuyucu arasında yazarın olmaması da çok güzel olmuş... kahramanlarla doğrudan olayların içindesin.
  en çok da cenap şehabettin'den alınan mısraları sevdim :)
 • "'.. sen dönene kadar yaşamayacağım hiç...
  ... senin yokluğunu ölümüne yaşamaktayım...
  ... öyle bir yalnızlık ki bu, mutlak bir boşluk içindeyim sanki...
  ... seni düşünmediğim zamanlar ölüyüm ben...'
  leyla erbil, insanın içinde bir delinin, şeytanın varlığını görmezden gelmez. her ikisinin de ne iyi ne de kötü olduğunu ama insanın kendisi olduğunu vurgular. o, suçlarımızın, günahlarımızın, yetersizliklerimizin ve hüzünlerimizin de yazarıdır...
  kondor'dan kaçan azınlığın şairidir..."

  demiş cem mumcu bu kitabı üzerinden leyla hanım için...