• (bkz: melamin)
  • melamilik yanlısı olan kimse.
  • nihat genc lemandaki yazisinda gizlenmis ahlak ustalari : melamiler diye baslik acip incelemis ve yazisindan aklimda kalanlar "nasil bu kadar cok varken bu kadar az oluyor?" sorusunun cevabi gibiydi.

insan mutlulugunun ana deposu bilincaltini yaptiklari iyilikleri soylerek yada egolari gostererek harcamak gibi bir yontem yerine yapilan iyilikleri, yardimlari, coskulari gizli yasamak gerektigine inanan bir ogreti.
  • melamilik anlayışını benimsemiş olan tasavvuf ehli insanlardır.

dünyada rezil oldukları düşünülürken ahirette vezir olmaları muhtemel olan adamlardı bunlar. kendilerini gizlemek ve gözden düşmek adına günah işlermiş gibi yaparlardı. haramın her türlüsünden uzak durdukları halde, halkın arasında iken ellerinde içki şişesiyle dolaşırlardı. ibadetin gizli olması gerektiğini düşünürlerdi. muhalif duruşlarından taviz vermezlerdi. kimseye dertlerini anlatmaz, halkın sevgisini kazanmaya çalışmazlardı. ihtiyaç sahiplerine gizlice yardım ederlerdi. cuma namazı, bayram namazı gibi namazların dışında halkın arasında namaz kılmazlardı. ibadetlerini kimseye görünmeden yerine getirirlerdi. belirli giyinme tarzları ve tarikatlara özgü ritüelleri olmayan tasavvufi bir topluluktular.

garip adamlardı bunlar. tanımazdım hiç birini ama severdim gizliden. kimseye belli etmezdim. hiçbir derdimi anlatmazdım bunlara. yanlarında namaz kılmazdım. yanımda aksırsalar, yüzlerine "geber!" der; içimden "çok yaşa" diye geçirirdim. döverlerdi beni.
  • (bkz: melametiye)
  • "nefs-i terk" basamağında olan tasavvuf ehli.
  • ol mubarek bu kamus-u mayhosta yazar cizer olsa müellif olsa nacizane ben butonunu terk eylerdi bizim gibi yalama etmezdi..
    öyle bir zat olurdu..
  • (bkz: bellamy)
  • dindar olmanın kendileri için toplumsal bir yarar sağlayabileceğini düşündüklerinden, inançlarını korumak için, gizlenmeleri bende hayranlık uyandırmıştır . örnek alınası insanlardır.
hesabın var mı? giriş yap