şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • melatonin hormonu salgılayan ilaç. doktor tavsiyesiyle 1 hafta kadar önce başladım. genel olarak uykumda kayma sorunu vardı. yani sabaha karşı 6-7 gibi yatıp, öğlen 1-2 gibi kalkıyordum ve kalkarken çok zorlanıyordum. bu ilaç sonrasında gece 1-2 gibi uykum geliyor, sabahta zınk diye kalkıyorum.
  • uyku düzensizliği için tavsiye etmişlerdi, 60 lira para verdim 3 mg olanından aldım. hiç bir faydasını görmedim. muhtemelen sebebi 20 yıldır alkolün uyku düzenimi ayarlaması. alkol sayesinde uyumayı alışkanlık edindiyseniz denemeyin, hiç bir faydası olmuyor. olan 60 liranıza oluyor. özellikle bir bağımlılığınız varsa ( alkol, kahve, çay, esrar vs. ) eczaneden reçetesiz alacağınız hiç bir ilacın, uyku düzensizliğini düzenleme lüksü yok. boşuna gidip 60 lira kerkilmeyin. bir psikiyatra gidin tolvon, laroxyl vs. gibi adam gibi kimyasal ilaç yazdırın.

ha uyku düzeniniz tamamen strese ve saire dayalıysa kullanın. sonuç alıp almayacağınızı bilmiyorum, benim bahsettiğim kullanım sonuçları 20 yıldır alkol alıp uyuyan bünye için geçerli. ben bu arkadaştan beşer beşer yuttuğum halde hiç bir cacık olmadı, ben yatmaya giderken yine güneş doğuyordu.
  • 6 mg beni uyutmayan hap.
  • 98 tl olmuş. 1 tanesi 4 dal camel'dan pahalı yani.
  • uzun süredir uyku problemi çektiğim için bir süre kullandıktan sonra yorum yapmayı uygun bulduğum ilaç.
    en önemli nokta, kullandıktan sonra uyumak istiyorsak uyku için ideal ortamın sağlanması gerekli.*

öncelikle, yatmadan önce kullandığımda yorgunluk dereceme göre 0,5-1,5 saat arasında deliksiz bir uykuya dalıyorum. ilk kullandığım zamanlar diş fırçalarken uyuyakalmamak için göz kapaklarım ile cebelleştiğimi de çok net hatırlarım. artık alıştım tabi huyuna suyuna.

gece uyuyamayıp, haliyle sabah uyanamayan ben bile, biraz da sleep cycle alarm clock uygulaması sayesinde uykuya doymuş olarak rahatça uyanıyorum artık. biyolojik saati anında resetliyor sanki, keşke daha önce tanışsaydık kendisiyle.

bağımlılık konusuna gelirsek, sanırım uykuda da zamanla bir düzen oturuyor ve ihtiyaç duymadan da uyuyabilir hale geliyorsunuz. bu da bağımlılık yapmadığını düşündürüyor bana.

sonuç olarak oldukça başarılı bulduğum ilaç.*
  • gecen pazar ve dun gece olmak uzere iki kez kullandigim ilac.

diger yazarlarin da belirttigi gibi melatonin salgisini arttirma amaciyla iciliyor.

burada yazanlarin cogunun tersine bende ise yaradi. 6 mg aldiktan 1-1,5 saat sonra etkisini gostermeye basliyor. vucuda gevseme geliyor ve yataga yatip isigi kapattiginizda uykuya daliyorsunuz. sahsen araliksiz ve guzel bir uyku cektim uzun zaman sonrasinda. uykuya dalma veya vucudu bu eyleme hazir hale getirme gorevini kusursuz sekilde basardi. sabah da caki gibi uyandim.

placebo etkisi oldugunu zannetmiyorum cunku belirgin bir sekilde dinginlestim ve yatagin icinde kayboldum, gittim. onemli olan nokta, ilaci aldiktan sonra odanizi uykuya hazir hale getirmelisiniz. tv olmamali, isik olmamali, telefon olmamali.

onumuzdeki kullanimlarda farklilik olursa entry’i editleyecegim.

herkese mutlu, huzurlu ve dinlendirici uykular diliyorum.
  • yav gece 1 olmuş saat sabahta erken kalkacağım ama uykum yok bir tane atayım da uykum gelsin diye içmeyin. anladığım kadarıyla etkisi uzun sürüyor. işte hala gözlerim kapanıyor, başım sürekli önüme düşüyor.

3 mg'lık olanını kullanıyorum ve bence yeterince iyi olan melotonin salgısına destek veren ilaç.
  • kullanilmasi gereken miktar 0.3 milligram'dir...
    https://www.huffingtonpost.com/…f8ce4b03a40567a1e1e
  • melatonina ile ikinci günden merhaba.

ilk gün saat 23'te aldığım ilaç 01.30'da uyutmuş; sabah 09.30'da güç bela uyanmıştım.

ikinci gün 22.20'de aldım, bir saat sonra uykum geldi, oyalanmayla birlikte 00.30'a doğru uyudum. 9'a doğru yine güç bela uyandım.

ilaç uyutmaya yarıyor. fakat:

1. çok gerçekçi rüyalar görüyorsunuz. uyandıktan çok sonra bile bütün detaylar aklınızda kalıyor. genelde rüyalarını unutan biriyim ama şu an anlat deseniz bütün detaylarıyla anlatırım. gördüğüm rüyaların bir kısmı kötüydü. artık kısmetinizde hangi rüyaları görmek varsa (kabus olur, güzel bir rüya olur), onları güçlü bir gerçeklik hissi eşliğinde göreceğinizden emin olabilirsiniz.

2. bir tane alınca bile zor uyandım. demek ki iki tane alsam hiç uyanamam. ki anadolu insanı mantığı, fazla alayım garanti olsun. gerçi ben hep zor uyanırım. ama bu defa daha zor oldu.

3. uykudan bir kere uyandım sadece. sabah 5 civarıydı. tekrar uykuya dalmak için biraz oyalandım. bu arada çok az üşüme geldi. ki altımda polar eşofman, içimde yarım kollu termal atlet, onun da üzerinde bir uzun kollu tişört ile uyumuştum. kombi de açık yani ayıptır söylemesi. ona rağmen çok az olmakla birlikte bir miktar üşüdüm. prospektüste yan etkilerinden birinin vücut ısısında düşme olduğu yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. herhalde ondan oldu.

bir süre daha kullanmaya devam edeceğim ama şu rüya işi ürkütüyor. bilinçaltım foseptik çukuru gibi, kaygı stres mutsuzluk üzüntü... bu malzemeden iyi rüya çıkmıyor maalesef.

ben yine de üçüncü günden bildirmeye devam edeceğim.
  • beşinci günden merhaba. dün saat 22.20 civarında aldım. bir saat sonra uyku bastırdı. 12’yi biraz geçe uyudum, ilk ışıklarla uyandım (sanırım melatoninin olayı da bu zaten. ışık gördü mü, ‘uyan’ komutu vermek.)

yatmadan önce bir litre süt, 0.75 ml su içmiştim. gece boyunca tuvaletle yatak odam arasında mekik dokudum, bi daha yapmam öyle bir şey. bu akşam muhtemelen spora gider, ardından duş alırım. bir yerden de uyku bandı temin edebilirsem uyku kalitem biraz daha artar.

hd rüyalar görmeye devam tabii ama kabuslar da seyreldi. dün de 83’lük nenemin yatırım amaçlı ev aldığını gördüm rüyamda, kardeşimle dut ağacından üzüm (?) topluyoruz, arılar sokuyor her yerimizi, nenem ev aldığını açıklıyor kim onunla kalırsa ileride ona bırakacakmış. kadına bugünlerde bir şey olmasa bari. bir diğer rüyada babam, müdürü olduğu devlet dairesinin arkasında kocaman bir alanda onlarca hayvan besliyor, köpekler kediler yılanlar, bana da kadastro kanununun şu şu maddelerine çalış diye ödev veriyor. bu defa söz veriyorum. başka bir rüyada (kabus) dev bir balonun üzerinde masur kalmışım. balon dediysem kapadokya’daki gibi değil. bildiğin düğünlerde şişirilen balonlardan. düşmemeye çalışıyorum. aşağıda da lut kavmi var. balon havada devindikçe dengemi sağlamaya çalışıyorum. anlatırken bile gerildim.

55 tablet daha kaldı. bittiğinde öyle tahmin ediyorum ki 12-7 arası uykum sabitlenmiş olur.