şükela:  tümü | bugün
 • son derece zarif ve asil görünüşlü balıklardır. seçici üretim yöntemleriyle çeşitli desenlerde ve biçimlerde alt türler türetilmiştir. iyi cinslerinin gözleri kırmızıdır. bazılarının vücutlarında ve yüzgeçlerinde metalik mavinin, sarının ve yeşilin tonları bulunur.
  cinsiyet ayrımını yapmak bazen zordur. üreme zamanları cinsiyetleri daha kesin bir biçimde belirlemek mümkün olur; dişilerin yumurta tüpü yuvarlak uçlu ve kalın, erkeklerin sperm tüpü ise sivri uçlu ve incedir.spirulina yosunu da içeren kaliteli kuru yemler, bulunabilirse kaliteli donmuş canlı yemler. ara sıra kıvırcık ve haşlanmış ıspanak yaprakları verilebilir. akvaryumlarında black molly gibi birkaç yetişkin dişi canlı doğuranın bulunması da beslenmelerine önemli bir katkıda bulunacaktır.doğal ortamlarından getirtilen vahşi örneklerinin akvaryumlarda yaşatılmaları oldukça zorken nesiller boyu akvaryumlarda üretilen evcil ırklarının bakımları kolaydır. yine de sağlıklı yaşamaları için yüksek ve geniş akvaryumlar (yükseklik en az 50 cm) ve iyi bir filtre düzeni gerektirirler. canlı ve kuru yemlerle çok yönlü beslenme ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. iyi bakıldıklarında melek balıları 10 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler.gençken sürüler halinde dolaşan, cinsel olgunluğa ulaştıklan sonra ise eşleşen ve akvaryumda bir bölgeye sahip çıkan (teritoryal) tek eşli (monogamik) balıklardır. kumları kazmaz ve bitkilere zarar vermezler. rasbora, çöpçü (corydoras) mozayik gurami, black molly ve bazı cüce çiklit türleri gibi sakin balıklarla çok iyi uyuşabilirler. akvaryumlarında rahatsız edici bir balık varsa kesinlikle çıkarılmalıdır; stres yüzünden bir köşede saklanıp yemden kesilebilirler.bayrak çiklit (mesonauta festiva, eski adı: cichlasoma festivum) melek balıklarıyla birlikte yaşayabilecek ideal bir arkadaş türdür. doğal ortamlarında da beraber bulunan bu türlerin gerektirdikleri akvaryum şartları da aynıdır. melek balıkları diskus balıklarıyla kesinlikle aynı akvaryuma konulmamalıdır; hassas diskus balıklarına kendilerinin bağışıklı oldukları birçok parazit türünü bulaştırabilirler. yetişkin melekler neon boyundaki balıkları yutabilirler.
 • (bkz: angel fish)
 • çok narin, tropikal bir balık. akvaryumda beslenebilen türleri mevcut. nikaragua'dan getirilen bu modeller, akvaryum camına vuran bazı dümbelek arkadaşlar sayesinde ölebilmektedirler. şekilleri yassı olup lepisteslerle yaşayabilmektedir.
 • çok güzel bir balık. bir amerika ciklitidir. kendilerini akvaryumda huzurlu hissetmezlerse renkleri kaçar, bi köşeye sinerler, yemek yemezler. bitkiler ve rasbora gibi küçük sürü balıkları bu huzuru verir onlara. ama ben 6 neon almıştım ve içinde iki melek olan akvaryuma koymuştum, ertesi sabaha kadar hepsini öldürdüler.
  akvaryumda beslemek değil üretmek zordur, gerçi onunda çok kolay olduğunu söyleyenler var.
 • tatlı suda ve tuzlu suda yaşayan iki farklı modeli olan balık. bir de seks yapar bunlar. temas olmaksızın, sessiz, sakin : dişi melek düz bir yüzey üzerine yumurtaları bırakır ardından erkek melek penisimsi borusundan spermlerini yumurtaların üzerine bırakır. daha sonra her iki balık da spermle yumurtanın birleşmesini hızlandırmak için yüzgeçlerini hızlı hızlı hareket ettirirler.
  dölleme işleminin ardından bir hafta boyunca melek balıkları -sanki yavrularını birisi kaçıracakmış gibi- akvaryumda terör estirirler. ancak nedendir bilinmez özenle korudukları yavrularını yumurtadan çıkar çıkmaz yerler.
 • akvaryumda yetistirilmesi asiri derece zor cok nazli olan balik turudur. suyun sicaklik degisiminden tutun da ph seviyesine kadar herseyden etkilenen diger baliklarin genelde kiskandigi ve yuzgeclerini yedigi balik turu.güney amerika'nın tatlı suları anavatanlarıdır. doğal olarak amazon nehri'nin peru'daki kollarında ve ekvator'da bulunurlar. her baktiginizda size huzur veren degisik akvaryum isiginda ve karanlikta ayri renkler verirler. adini kesinlikle hakeden baliktir.
  uretimi icin : http://www.akvaryumum.com/…ask=view&id=18&itemid=35
 • eski bir arkadaşımın en sevdiği balık türü.iki tane melek balığı vardı ve bir gün kendisi memleketindeyken öğrenci evinde yalnız kalan balıklardan biri ölmüştü.telefonda anlatırken sesi tıpkı köpeği ölmüş küçük çocuk gibi gelmişti bana, üzülmüştüm.gittim bi petshoptan melek balığı aldım.koyu beşiktaşlıydı ve kalan balığı siyahtı, beyazını tercih ettim büyüleyici bir görüntüsü vardı.çok sevindi akvaryuma koydu.

  koymaz olaydım dedi bir hafta sonra.
  meğer benim melek hastalıklıymış.
  ikisi birden öldü.
  yattı balık yan gitti...
 • 13-14 aylık olana kadar 8-10'lu sürü halinde beslemesi inanılmaz zevkli balıklardır, uygun şartlarda çok çabuk büyürler, inanılmaz hızlı boy atarlar, zaten sağlıklı bir melek balığı renklerinin parlaklığından anlayabilirsiniz. şimdi neden 13-14 aylık olunca derseniz, bunlar bu ay aralığında çift olurlar. o grup içerisinden bir ya da iki çiftimiz manita olur. işte o aşamadan sonra akvaryum dar gelmeye başlar. çiftler devamlı birlikte dolaşırlar, akvaryumda kendilerine yer seçerler, o bölgeye hiç bir balığı yaklaştırmazlar, bazı zaman kavgalar olur, hem diğer balıkların hem de sizin huzurunuz bozulur.

  o çifti başka bir akvaryuma alıp seyretmek, bakmak, dünyanın en zevkli işidir. yumurtlamaları, o yumurtalara gözü gibi bakmaları, akvaryuma parmağınızı soktuğunuz an dişinin didiklemesi, yaşamak lazım gerçekten de.
 • karanlıkta gözleri çok iyi gören ve avlarını karanlıkta öldüren balıklardır, melek görünümlü katillerdir.
 • akvaryumunuzun hava taşından çıkan baloncuklarının arasında dolaşmaya bayılırlar*. ayrıca karınları aç olduğu zamanda odaya girerseniz direk olarak su yüzeyine kadar gelip ağızlarını dışarı çıkartırlar. sakin ve sosyal hayvanlardır. lakin yumurtlama dönemlerinde müstakbel ebeveynler tankın içinde terörist haline gelirler. kendinden boyut olarak büyük olan balıkları bile bir köşeye sindirirler. cardinal neonla birlikte yaşayabilirler ama küçük neonları akvaryuma koyduğunuz gecenin sabahında hiç birini bulamazsınız. mutlaka bitkili akvaryumda beslenmelidirler. özellikle büyük yapraklı anubias gibi bitkiler, dişilerin yumurtlamaları için idealdir.

  (bkz: pterophyllum scalare)