şükela:  tümü | bugün
 • 4. muratın kızıyla evlenen osmanlı paşası.
  zekası nedeniyle yıllarca şeytan lakabıyla anılmıştır. ancak osmanlı-avusturya arasındaki bir savaşta aylarca budin i başarıyla savunması sonucu melek lakabını, padişah 4. mehmet vermiştir.
  bu başarısı üzerine macaristandaki ordunun komutanlığını da almıştır.
  peki sonra ne oldu derseniz, 1685'te idam edilmiştir. ibrahim paşaların kadari bu herhalde.
 • sivas divriği doğumlu osmanlı paşası. ikinci viyana kuşatması'nda yaşanan bozgun sonrasında sürüp gitmekte olan savaşlarda olağanüstü bir gayret sarf etmiştir. ne var ki, sadrazam başta olmak üzere vezirlerin ayak oyunları neticesinde idam edilmiştir. gerekçesi ise uyvar'ı kuşatmadan kurtarmak yerine, kısa süre önce elden çıkan estergon'a yürünmesidir. neticede yardım alamayan uyvar kalesi düşmüş, estergon da kurtarılamamıştır. (estergon önünde avusturya ile yapılan muharebe, osmanlı ordusunun taktik zaafiyetine çarpıcı bir örnektir) türk tarih kurumu tarafından yayımlanan türkiye tarihi ııı kitabında, padişah dördüncü mehmet de verilen idam cezasının ağır bir karar olduğunun farkındadır. idama zemin hazırlayan ve böylece rakibini ortadan kaldıran sadrazam kara ibrahim paşa'ya "canın rahat, yüzün kara olsun" demiştir. (paşanın idamında nihai kararı veren padişahın, sadrazama sitem etmesi de ayrı bir mevzu.)

  melek ibrahim paşa'nın idamından sonra cephedeki durum daha da ağırlaşmış, köprülü fazıl mustafa paşa'nın sadaretine kadar devlet toprak kaybetmeye devam etmiştir.
 • osmanlı paşası. ilk ismi şeytan ibrahim paşa dır. ancak macaristan'da gösterdiği başarı sayesinde melek lakabını kazanır.
  bu kadar başarılı olsa da sadrazam tarafından suçlanarak idam edilir.
  (bkz: şeytan ibrahim paşa)
hesabın var mı? giriş yap