şükela:  tümü | bugün
  • sermayesi olmayan fakat fikri olan kimsenin girişimine sermaye sağlayarak ortak olan yatırımcı.
  • `
    melek yatırımcı, kişisel varlıklarını ve/veya tecrübe ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki şirketlere aktaran gerçek kişilerdir.

finansmana erişimde güçlük yaşayan başlangıç ve büyüme aşamasındaki girişimler için bir finansman aracı olan melek yatırımcılık, bireysel katılım sermayesi hakkında yönetmelik ile türkiye'de yasal bir zemine oturtulmuştur. hazine müsteşarlığı düzenlemelere devam ediyor, böylece kart bastıran ben melek yatırımcıyım diye ortalıkta cirit atamıyor.

(bkz: angels)
    (bkz: melek yatırımcı ağı)
  • bizim ülkede sadece adı melek olan yatırımcı.

siz emeğinizi, ürününüzü birikiminizi ve projenizi ortaya koyarsınız o sadece parasını ortaya koyar. ilk olarak düşük bir meblağ yatırır, iş tutarsa sermayeyi yükseltir ama ortaklık dengesinde ağırlık onun tarafına geçer.

eğer iyi bir fikriniz, projeniz varsa bu adamlara pek kanmayın. eğer gireceğiniz sektörde tecrübeleri ve şirketleri varsa sadece parasıyla değil, fikirleriyle de destek olmalarını bekleyin. yoksa git bankadan kredi çek.
  • aralarında bazı kaliteli insanlar olsa da türkiye'dekilerin çoğu sığırdır, enerjinizi bu sığırlar için harcamayın. ve yine bir türkiye klasiği olarak işler ahbap çavuş ilişkisiyle yürür. projenize güveniyorsanız kickstarter benzeri platformlarda şansınızı deneyin, sığırlara laf anlatmaya, feodal ilişkiler yumağı içinde kendinizi ıspatlamak için boş yere çabalamayın. tohum mohum bilmemne hepsi milletten para tırtıklamak için uydurulmuş hikaye organizasyonlar bu şovlara aldanmayın.

amerika'da avrupa'da(özellikle almanya'da)bu iş için özel olarak düzenlenen çok daha ciddi organizasyonlar var, tabi katılmak için minimum 200-300 euro para veriyorsunuz(türkiye'dekilerden niyeyse! hep daha ucuz oluyor), ciddi düşünenler bu organizasyonlara katılabilir. sadece iş projeleri değil, film oyun gibi alanlarda da kendinize fon ve yatırımcı bulabilirsiniz.
  • türkiye'deki örnekleri genelde "şu grup/adam para koyarsa ben de girerim"; "tek başına bu projeye girmemiz zor gözüküyor" gibi cümleler kurar. tek başına bir girişimi fonlayabilenleri 1-2 yi geçmez. hakkını vererek bu işi yapanlarını bulamazsınız genelde dostlar alışverişte görsün şeklinde insanları ayaklarına getirtip dinlerler sonunda 5 para etmez tavsiyelerini paylaşırlar. sanki ben oraya tavsiye almaya geldim... ilerde ben de bu kitleye girdigim zaman mümkünse bütün yatırımlarımı solo yapacağım.

bu arada girişimimize yurt dışından 600bin usd melek yatırım aldık. öncesinde tr de grup veya bireysel toplam 60 kisinin karsisina cikmisizdir. bir tanesi bile yuzumuze bakmadı. bir gun çok pis dalgamı geçeceğim ;-)
  • google'a adamın adını yazıyorsunuz, 20'nin üzerinde şirketin sahibi/hissedarı. ertesi gün adamla görüşme şansınız oluyor, bakıyorsunuz ki 60 yaşında adam benekli pantolonla geziyor.

bir başkası yarım saat konuşuyor karşınızda. vay be, diyorsunuz. bu noktaya kolay gelmemiş adam diye düşünüyorsunuz. sonra bacak bacak üstüne atıyor, bir bakıyorsunuz takım elbisenin altına çiçekli çorap giymiş saçı başı ağarmış adam.

bir başkası şoförünün kullandığı gemi gibi bir arabadan iniyor, ayağa kalkınca farkediyorsunuz; kazağı kot pantolonun içine sokmuş.

" şu kadar çalışanım var, şu kadar vergi ödüyorum, yaptığım yatırımların toplamı şu kadar " diyor adam. kollarını kaldırdığında yayılan ter kokusu " yalan mı söylüyor lan acaba " diye düşündürüyor size. adamın adını google'a yazıyorsunuz, 50 tane holivud artistiyle birlikte yatta çekilen fotoğrafları çıkıyor karşınıza.

yani diyeceğim o ki, paranın satın alabildiği bir saygı, özgürlük, rahatlık, vs. var ve bu adamlar onu almış.
  • her dayının hayali...
    (bkz: dayıların girdikleri işleri genelde batırmaları)...