şükela:  tümü | bugün soru sor
 • melen suyu vardı, sahi noldu ona? 2040 yılına kadar su ihtiyacımız bu proje ile karşılanmayacak mıydı? matematik hatası mı yapıldı, 2014 müydü o hedef?

  kısaca: baraj projesidir.
  (bkz: hayırlısı be gülüm)
 • temel atma töreni, 6 mart 2014 perşembe günü cemal reşit rey konser salonu'nda yapılacak baraj. bu durumda temel uzaktan atılarak, bir tür e-temel atma töreni olacak, ya da adamlar barajı harbiye'ye kuracaklar.
 • debisi geçen seneye göre %50 azalan melen'in, kuraklığın yıllara yayılması durumunda nasıl dolduracağını bilemediğim baraj
 • akp'nin inşaatını 2016 yılında tamamlayacağını vaat ettiği, ancak gerçekleştirmediği projedir.

  hükümetlerin seçim vaatleri ve bunların hangisinin gerçekleşip hangisinin gerçekleşmediğini "hükümetre"den takip edebilirsiniz.
 • çiğdem toker'in değerli tespitleri aşağıdaki gibidir;

  zemin sağlam değil mi?

  konuyla yakından ilgilenen teknik bilgi sahibi kişiler kritik iddialar ulaştırdı. (isimleri bende saklı.) 11 ağustos’ta melen barajı’nın açılmasının çok zor olduğunu ve bunun nedenlerini şöyle paylaşıyor:

  - barajın gövde inşaatı tamamlanmış görünüyor. bu, su tutabilecek duruma ulaştığı anlamına gelir. ama bu haliyle su tutmasının önünde engeller var.

  - baraj gövdesinin sağlam kaya zeminine oturtulmadığı, zeminde farklı oturmaların oluşup ve gövdede çatlamalar meydana gelince zemin deneyleri yaptırıldı. iki ayrı müşavir şirketin hazırladığı çalışmalarla zeminin kötü olduğu saptandı, ancak bu durum siyasi sorumluluğu bulunan kişilerle yeterince paylaşılmadı. hatta saklandı.
  silindirle sıkıştırılmış beton tipli baraj gövdelerinde asla çatlak bulunmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “bu kadar çatlak bulunan bir baraj gövdesi arkasında su depolayamaz” diyor.

  peki, bu durumda ne olacak? iki seçeneğin olduğu. ya bütün yapılan inşaatın yıkılacağı ki bunun artık epeyce zor olduğu. ya da baraj gövdesi önüne yapışık bir gövde yapılacağı? peki, bunca harcama?

  işte işin bu kısmı konuyu daha da vahim hale getiriyor. zira, yukarıda andığım aa haberinde dsi 14. bölge müdürü özpınar, bu yılın fiyatlarıyla melen barajı için 845 milyon tl kamulaştırmaya, 647 milyon tl de inşaata harcandığını açıklamıştı.

  yazımızı soruyla bitirelim: nisan ayında yüzde 95’i bittiği söylenen melen barajı, gerçekten 11 ağustos 2018’de açılacak mı?

  açılmayacaksa sorunlar ne zaman çözülecek? harcanmış 1.5 milyar tl’lik kamu kaynağının hesabını kim verecek?"
 • konuyla ilgili kaynak.
  linki
 • baraj su tutmuyormuş. süzgeç olmuş.