şükela:  tümü | bugün
  • jennifer l. armentroutun 5 kitabı çıkmış fantastik tür kitap serisi.

1. melez
    2. safkan
    3. tanrı
    4. apollyon
    5. avcı

konu ve kurgu richelle mead in vampir akademisi serisine benzemektedir.

edit:
    seri çok tuttuğu için yan seri olaran titan' ı çıkarmıştır.
    melez sözleşmelerinde yan karakter olan seth in hikayesidir. melez sözleşmlerine kaldığı yerden seth in hayatı ile devam eden yine okuması güzel, sürükleyici, sıkmayan şu an için 3 kitabı (4. sü mart ayında yayınlanacak) olan seridir.

1. geri dönüş
    2. güç
    3. mücadele
  • buralarda pek popüler olmamasina sasirdigim kitap serisi.

yaklasik on gün önce basladim okumaya ve 4 kitabi bitirdim, son kitabi da iki güne kalmaz bitiririm.
    kardesim tavsiye etmisti bana, önce aldim her kitabin arkasindaki özeti okudum ve tepkim su oldu : "bu ne be?". özetler pek merak uyandirici degil yani. kardesim "özetlere takilma, aç oku, özetlerden çok çok fazlasi var" dedi.
    gerçekten de fazlasi var. farkli sayilabilecek sürükleyici ve çok zengin bir hikaye, hiçbir tarafinda mantiksizlik olmayan olaylar (yani mesela vampir olan, kalbi atmayan, bastan asagi "donuk" bir edward cullen'in bir kizi hamile birakabilmesine benzer türden mantiksizliklar yok), mitolojinin sanirim asla tükenmeyecek olan o çekiciligi, büyük bir savas, ve vicik vicik olmayan bir ask...
    mitolojik tanrilar, tanrilardan olma safkanlar, safkanlar ve ölümlülerden olma melezler, melezler ve safkanlardan olma apollyonlar... bunlarin yani sira iblisler, furiler, üç basli köpekler, devasa bogalar ve örümcekler, acayip yaratiklar... gerçekten de dolu dolu, karmakarisik, sürükleyici bir hikaye.

karakterler de çok iyi yazilmis. mesela esas kizimiz alexandria, nam-i diger alex, genelde fantastik romanlarda o bildigimiz sümsük, ezik fakat sonradan kahramanlasan kiz degil. dedigim dedik, ukala, bas belasi, agzina geleni çatir çatir söyleyen, güçlü, basindan beri savasçi bir kiz. ama bunlara ragmen kesinlikle itici falan degil, aksine çok sempatik ve komik geliyor.
    birde esas oglanimiz var tabi, aiden... hmm iste o aslinda farkli degil. neredeyse her fantastik romanda karsimiza çikan muhtesem edward cullen'in bir baska versiyonu. ama sorun degil, edward'a can kurban *
    esas oglan no2 olarak sayabilecegimiz biri var birde, seth. ama bu bildigimiz esa kiza alternatif sevgili, yani mesela bir jacob black degil tam olarak. twilight'a amma gönderme yaptim ha. bu seth ile alex arasinda da yasaniyor bir seyler ama aslinda onlarin olayi çok farkli. daha fazla spoiler vermeyeyim.

her neyse. tavsiye ediyorum, hemcinslerime. erkekler okumasin, zaten sevmiyorlarmis böyle hikayeleri, "kizlar için"mis böyle romanlar. kiçimin kenari.

son olarak. ingilizceniz varsa ingilizcesini okuyun. türk çevirmenin yarattigi harikalara yüreginiz dayanmaz.
  • insanları yakalaması; doğrudan 1. bölümle hızlı bir şekilde başlamasıyla ilgili olan romanlar dizisi. öyle giriş yapayım, atmosfer yaratayım diye kasmamamış hatun kişi. cart diye atraksiyonla, hemen ardından romantizmle girmiş konunun göbeğinden. haliyle okumaya başlayanların genelde ilk 10-100 sayfada yılıp kitabı yarım bırakma derdinden kurtulmuş. bence tüm espirisi bunda yatıyor. sonraki kitaplara devam etmede kurgu evrenin mantıksal bir düzlem içinde olmasının katkısı var kuşkusuz. fakat olay örgüsünden ziyade sığ denebilecek bir derinlik, meraklandırma becerisi ve elbette dibine kadar romantizm işin sırrı. o nedenle, kızıp durun ama, bu genelde new adult denilen hatun ağırlıklı bir kesim için yazılmış dibine kadar ticari bir roman.

ha, kötü mü? elbette değil. zira bir "ürün"e kötü diyebilmek için yapılış amacına ne derece uygun ya da ne derece sapmış olduğuna bakarız. bu kadın hedefini 12'den vurmuş. ama siz ticari kaygıyla yazılmış şeyleri okumam diyorsanız, uzak durun elbette.
  • vampir akademisi serisini benzemesine rağmen yine de insanı okumaya cezbeden kitap serisi.

şimdilik 3. kitaba geçtim. esas kızımız daha neler yapacak bakalım, merakla bekliyorum.

--- spoiler ---

seth'ciyim ama sanırım aiden kapacak kızı. :(
    --- spoiler ---

edit: kararımı değiştirdim seth tam bir pislik çıktı. aiden kalp kalp.