şükela:  tümü | bugün soru sor
 • realizm'in bir özeti denilebilir bu diyalog için. atina realizm'i temsil eden taraftır.
 • thucydides'in ünlü eseri. realizmin ilk örneği kabul edilir. bu eserde konu pelopones savaşlarıdır. atinalıların hızlı yükselmelerinden rahatsız olan spartalılar, melianlarla birlik yaparak atinalılara saldırmış ve onları yenmiştir. buna uluslararası ilişkiler teorisinde balance of power denir. güçlü devletin hızla güçlenen rakip bir devlete saldırarak güç dengesini kurması olayıdır.
 • thucydides'in peloponez savaşı kitabından bir bölüm. bu metin realizm vs. idealizm tartışmasının ana kaynaklarından biridir. melian idealizmi temsil ederken atina realizmi temsil eder.

  bu bölümde atinalıların ve melianlıların karşılıklı diyalogları yer alır. atinalılar melian'ı kuşatmış ve onlara teslim olma şartlarını sunmaktadır. melianlılar ise teslim olma şartlarını kabul etmemekte ve sparta'nın kendilerine yardıma geleceğini iddia etmektedir. atinalılar melianlılara karşı güçlü olduklarını diyalog boyunca vurgular ve güce göre hareket etmenin doğanın bir kanunu olduğunu söyler. buna karşı melianlılar ise tehlikeye düşüldüğünde bir fair play durumu ve adalet duygusu olması gerektiğinden dem vurur ve kendilerinin yanlışa karşı doğruyu temsil ettiklerini vurgularlar. atinalılar ise sparta'nın yardıma geleceği fikrine karşı melianlıların hemen gözlerinin önündeki gerçekleri görmek yerine belirsizlikleri gerçekmiş gibi kabul ettiklerini söyler.

  sonuçta anlaşma sağlanamaz ve atinalılar melian'ı işgal eder. melian koşulsuz şekilde teslim olur, askerlik yapabilecek yaştaki tüm erkekler öldürülür, kadınlar ve çocuklar köle olarak satılır. kısacası realizm idealizmi yenmiş olur.
 • insanoğlunun fikirleri tartıştığı, ideaları konuştuğu ve ütopyalar için çarpıştığı zamanlardan günümüze kalan nadide bir diyalogtur. bu diyaloğun kulağa küpe edilmesi ile çağımızın uluslararası politikalarından ne kadar çoğunun açıklanabildiğini gördüğünüzde hayretler içinde kalacağınızdan eminim.
  tavsiye edebileceğim filmler arasında şu da ilişkilidir, buraya kadar incelemeye gelen arkadaşımıza armağan olsun :
  (bkz: the war that never ends)