• yıllar önceydi, sanırım 2010 yılıydı, erciyes üniversitesi bahar şenliklerinde kayseri'ye athena gelmişti ve o gün hava gerçekten de berbattı, seyirci de doğal olarak diğer günlere nazaran azdı, en öndeydim, kısa bir süre sonra yağmur bastırdı ancak gökhan ve arkadaşları bu harika konsere devam ettiler, bir kaç dakika sonra yetkili birisi çıktı ve gokhanla konuşmaya başladı, yıldırım yaklaşıyor gibi bir şeyler söyledi, gokhan da ısrarla son bir şarkı dedi, adam zor bela tamam deyince bize dönüp durumu anlattı ve mecbur olduğunu filan söyledi ve son şarkıyı delice beraber söyledikten sonra vedalaştık. bu gerçek bir sanatçıyla olan anımdı, yukarı da ise bahsi geçtiği gibi sanatçı değil sadece sıradan şarkıcı olan birisi.
    edit: gökhan yerine oğuz yazmışım, kimse de farketmemiş :) uyaran @pheno ya teşekkürler.
  • melike şahin'in eski ve iyi bir dinleyicisiy(d)im. son olaylardan bağımsız olarak, gittiğim harbiye açıkhava konserinden sonra egosunu yansıtan tavırları, konuşmaları vs derken biraz uzaklaşmıştık eşimle kendisinden. tam olarak anlatamadığıma eminim ama “ben oldum” havasını dinleyiciye yansıtmak çok tehlikeli bence ve tevazu kesinlikle insanı çok yükselten bir değer.

pentagram'ın anatolia albümü çıktığında 14 yaşındaydım sene 1997. nasıl deliriyoruz, eski albümleri dinliyoruz, şarkı sözlerini irdeliyoruz vs. harbiye konseri, bgm konseri derken kaçırdığım tek konser yok. sonra dediler ki erenköy d&r'da imza günü var pentagram'ın. ablam dedi “ben götürürüm”, heyecandan bayılacağım ama. gittim, hiç bekletmediler saatinde geldiler. konuşuyorlar, gülüyorlar sanki dün görüşmüşler hepimizle. ben daha çekingenim, kartonet elimde, uzatamadan, adımı söyleyemeden duruyorum öyle, konuşamıyorum da. hakan utangaç döndü bana “senin neydi adın” dedi, söyledim. sonra murat ilkan'a uzattı “xxx için imzalasana” dedi. böyle elden ele bütün üyeler imzaladı, konuştu, güldü. hala hatırlarım her detayını. hatta sonraki aylarda o zaman genç tv vardı oraya tarkan gözübüyük ve hakan utangaç çıkmıştı. sunucu bir soruya “hayranlarınız…” diye başlayınca, tarkan gözübüyük “biz hayran olarak bakmıyoruz. hepsi arkadaşlarımız asıl biz onlara hayranız” demişti.

41 yaşına girdim hala bir pentagram üyesi görünce böyle çok yakın ve eski bir dostumu görmüş gibi hissederim, içim ısınır. gerçek sanatçı olmak, sanat üretmek biraz da dinleyicilerle kurduğunuz o ilişkide saklı gibi geliyor. eminim melike şahin de her meslek grubundan birçok insan gibi kariyerini bu noktalara kolay kolay getirmemiştir, çok uğraşmıştır. hakkıdır tadını çıkarsın ama dinleyicilerinin kendisini yıllar sonra bile güzel hatırlayacağı şekilde…
  • eğer bu konser melike henüz ünlü olmamışken yapılsaydı ve bu kadar büyük bir kalabalık önünde çalma fırsatı olarak görülseydi; grup, menacer ve diva hanım o konser iptal olmasın diye kıçını yırtardı. açıklamalarını dinledim ve yıllarca o sahnelere çıkmış eski bir müzisyen olarak kendisine hassiktir oradan demek istiyorum.
  • hiç üzülmedim valla. sesi asla güzel olmayan, tırt insanları koyun gibi takip edip meşhur ediyorsunuz sonra da terbiyesizlik yaptıklarında ağlıyorsunuz.

aşağıda birisi de şey demiş, liste verin ona göre yaşayalım, e yani evet kendi başınıza karar alıp, doğru tercihler yapamıyorsanız gerçekten bilen birilerine sorun da yol yordam öğrenin. bir de üste çıkmaya çalışıyor.
  • bir sanatçının hayranlarına ite kaka kendine diva dedirtmesi sanırım dünya tarihinde ilk kez kendisinin yaptığı süper egoluk örneği. inanılmaz ahahaha
  • “son olaylardan çok çok önce bilet aldığımız” dün gece vw arenada gerçekleşen fiyasko konserine gittiğim şarkıcı.

hanımefendi haftaiçi herkesin parasını verip geldiği konserde tam planlanan başlangıç saatinde (21:00) önden başka şarkıcı çıkardı. bilet alırken programda böyle bir durum yoktu. bu inisiyatifi alma hakkını neye göre verdiler? böyle olacağını bilsem %99 bilet almayacaktım.

21:50'de çıktığı konserin rahat 10-15 dakikasını kendin için belki dolu ama oradakilerin çoğu için boş muhabbetlerle “derdo şarkı” falan diyerek geçirdi. derdo şarkı ne yahu? boğaziçi sosyoloji mezunu birine bu ağzı bir tek ben mi yakıştıramadım?

beni linçlediler bana şifa olun falan diyip durdu. ben size neden şifa olayım hanımefendi… haftaiçi aktivitesi olsun diye geldiğim konserde paramla sinir küpü olmasaydım da yeterdi.

sonuç olarak: sesi güzel, sahne performansı ehh, geri kalan her şey berbat bir konserdi. bir daha gider miyim? asla.
  • büyük terbiyesizlik. bunu instagram üzerinden açıklamak daha büyük terbiyesizlik. o kadar insan seni dinlemeye gelmiş. en azından çok sahnede açıkla durumu. sanki kraliçe kendisi.

son zamanlarda sosyal medyanın ünlü ettiği tayfanın çöküşünü izliyoruz. bu tiplerde böyle birden sosyal medya gazı alıp, şımarıp, kendimi bu hallere düşürüyorlar. 2 sene önce olsa orada hava -5 derece olsa çıkardı. maalesef hayranları şımartıyor.

divaymış peh.
  • yanındaki akbabalar tarafından dibe çekilen, üretimsiz döneme hızla geçiş yapan, diva miva diye gazlanıp koltukta yayılmasına neden olunan şarkıcı. yapma melike, yapma. üret. girme cover mover, bak zeynep cıstak gibi bir 2. sınıf bar şarkıcısı örneği var önünde kariyer yönetimiyle ilgili. belediye sponsorlu halk konseri kovalıyor kendi konserinde bilet satamamaktan, başladığı yere çeşme beach'lerine geri döndü. sen müthiş bir kumaşa sahip, orijinal şarkılar yapan birisin. hadi bakam, ha gayret güveniyoruz sana.
  • 2 hafta önce saygısızlığın alasını yapan şarkıcının konserine yüzsüz yüzsüz gidersen yine aynısını yapar tabi.
  • kalamış yaz festivali konserine 40 dakika geç çıkmış şarkıcı.

30 dakika sonunda yuhlamalar başlayınca ekibinden biri sahneye çıkıp ''melike hanımdan değil bizden kaynaklı bir sorun var, melike hanım da bize çok kızgın, gecikme kesinlikle kendisinden kaynaklanmamaktadır'' dedi. kendisi sahneye çıkıp ilk şarkının sonunda ''tamamen benden kaynaklı bir gecikme oldu, merkür retrosundan dolayı olsa gerek çok önemli bir şey unutmuşum, evden onu getirttim'' dedi. maalesef bu şarkıcı hanımefendinin ekibi 40 dakika ayakta bekleyen seyirciye yalan söyleyerek saygısızlık yapmıştır. kendisini bir kere bile alkışlamadım bu yüzden.

sesine diyecek bir şey yok ama hal, tavır, konuşmalar, en çok alkışı kendisine istemesi falan son derece itici. ilk kez gittim konserine, son oldu zannımca.
hesabın var mı? giriş yap