şükela:  tümü | bugün soru sor
  • instagramı olan hanım kız. takipçisi falan değilim beni enterese eden bişeyler de paylaşmıyor lakin arada ana ekranda resmi çıkıyor. ordan bu kim ki la diye buraya geldim. ve fakat bu hanım kız bi foto paylaşıyo kapkara. amaç ne anlamadım. bence güzel de değil.
    bilemedim paylaştığı fotolara göre güzel diyemem zaten silüeti seçilmiyor. ya yatıyor ya da tüm ışıkları kapatmış :d
  • ağır lohusa depresyonu yaşayan ama bunu kendisine ve çevresine inkar eden biri . kendisini çocuğuna aşık tek anne sanması bir kenara çocuk doğdu doğalı garip garip şeyler yapmaya başladı zaten bakışları baya kaydı bir bağımlı görüntüsü ve garip giyim tarzı ile saçları sürekli adam adam modunda ki halleri çok iç açıcı değil buarada kendisini asla takip etmiyorum ama gün içersin de nasıl bir şeyse bu on kere karşıma çıkıyor bu kadının profili.
  • bu instagram öyle bişey ki, tanımadığımız etmediğimiz insanlar, hakkında ister istemez bişeyler bildiğimiz ve bişeyler düşündüğümüz insanlara dönüştü.
    melis hanım samimi biri, samimiyetsiz olduğunu düşünmüyorum. aşırı sevgi dolu, aşırı iyimser, aşırı hayat sevince güzel.
    kendisi instagramda karşıma çıktığında ve kim olduğunu anladığımda (uraz kaygılaroğlu’nun eşi) henüz ada’ya hamileydi. yine böyle pembiş ve sevgi dolu paylaşımları olan bi insandı ama ne olduysa son bir senede oldu galiba. ya takipçisi arttığından, ya ada dolayısıyla daha çok bebesiyle kalan her ana gibi instagrama daha çok vakit ayırdığından sürekli olarak kişisel gelişim özdeyişleri paylaşmaya başladı. her paylaşımının altına “hayatı şöyle sevin, kendinizi böyle sevin, aman şikayet etmeyin, sorunlara odaklanmayın, bişi dicem bi ohh be diye nefes alın” filan gibi şeyler yazıyor. samimiyetsiz olduğunu düşünmüyorum, aslında o paylaşımları daha çok kendisini ikna etmek için yazdığını da düşünüyorum ama bi yerden sonra da her türlü fazla oluyor. bi de bu şey gibi hastalık galiba, instagramda takipçi sayısı artan kişi birden yaşam koçu falan kesiliyor ve müritlerine (takipçilerine) hayatın sırrını açıklayan öğütler vermeye başlıyor. bu kısmı biraz sıkıntılı. kendisi etkileşime önem veriyor, önce ay bunlar karı koca ne tatlı bi çiftmiş böyle diye fotoğraflarına denk geldiğimde gülümserken şimdi melis gene evrene pozitif mesaj göndermiş galiba diyip gözlerimi deviriyorum. he bu arada takip etmiyorum, keşfetime düşüyor ve düşünce de girip bakıyorum, evet. stalk bi çeşit. napalım artık komşuculuk öldü, instagram üzeri sanal komşuculuk var. bi de güzellik kaygısı gütmeden her halini paylaşıyor, o açıdan emsallerinden ayrılıyor ve bence kendisini takip eden yeni yetme genç kızlara iyi bi mesaj vermiş oluyor. bu açıdan başarılı.
  • instagram’daki benim şükür tarikatı dediğim bir tayfa var. her fotoğrafın altına çok şükür bin şükür falan yazıp dua eden adam mı ne öyle bir emoji var, onu koyuyorlar. şeyhi kim tam olarak bilmiyorum ama bu kadın sıkı mürid. keşfette ne zaman çıksa fotoğrafın altında şükür var.
    oyuncu, oyuncu koçu demiş ama kocası ve çocuğu sayesinde takipçi edinmiş bir instagram ünlüsü sanırım. öyle görünüyor yani. #şükür
  • sosyal medyadan önce içindekileri kime döküyordu merak ettiğim instagram ünlüsü. sürekli sıradan fotoğraflar paylaşıp altına paragraf paragraf bişiler yazıyor. çoğu da bayağı kişisel şeyler.

anladık çok şanslısın bin şükür de bunu neden sürekli binlerce insanla paylaşma ihtiyacı duyuyorsun? garip.
  • instagram bio’sunda oyuncu, oyuncu koçu yazıyor. görünce yok artık dedim, senin yaşın kaç ki oyuncu oldun da bir de koçu mu kesildin basıma diye içimden geçirdim. girdim baktım biyografisine internetten; ok konservatuar mezun, ipek bilgin ile oyuncu koçu alanında çalışmış cok güzel, ama bunlar yeterli mi? iki u
    üç dizide rol almış -tiyatro oyunları hakkında bilgim yok- ben oyuncu koçuyum diyebiliyor kendine. şahane bir ozguven valla bravo.. belki yanlis gelebilir başkalarına ama bir ipek bilgin, bir aysen gruda’nin oyuncu koçu olması vaaaar, bir de 92’li bir insanın -ki hayatının son seneleri bebesiyle hasır neşir geçiyor görüyoruz instagramdan- oyuncu koçuyum demesi çar. bilmiyorum tuhaf geldi bana..

yukarıda birisi daha bahsetmiş, lohusa sendromu veya başka bir sendrom geçiriyor olabilir, anlayabiliyorum çünkü ben de erken denilebilecek bir yasta anne oldum ve ara sıra başkalarına “ben daha ölmedim bakın ben de üretiyorum birşeyler” kanit çabasına giriyorum, kendisi de böyle bir ruh halinde olabilir. şükür temalı postları da bunu kanıtlar nitelikte. aslında deli gibi sıkılıyorsundur hayatından ama ortamlarda “cok şükür cok şanslıyım hayatı sevin” vs vs influencer tadında takılırım dersin kim bilecek amk:))

melis buraları okuduğuna bahse varım, tek diyeceğim şey bu kadar herşeyi gözümüze sokma, ve hakikaten bir seyler üretiyorsan onları gözümüze sok. bu arada ada’yı da gözlerinden öperim, resmen kendini kopyalamışsın hahah:) sevgiler
  • şimdi değilse ne zaman başlıklı bir ted konuşması yapmış. tam olarak neyden bahsetmiş, neden bu konu hakkında konuşması için seçilmiş (sanırım instagram fotoğrafları altına yazdıklarından yola çıkıldı) hiç anlayamadım.

önyargılar ve kadın olmakla ilgili şu ana dek duyduklarımızın tamamını tekrar formüle edip on beş dakikaya sığdırırsanız siz de ted talk yapmaya hazır hale gelebilirsiniz. kendisine karşı bir önyargım yok hatta video boyunca ses tonu ve duruşu epey hoşuma gitti; ancak bir konu hakkında yetkin miyim değil miyim diye düşünmeden bazı yüklerin altına girmek herhalde bir tek türkiye'de insanı komik duruma düşürmüyor.

tanım: oyuncu ve oyuncu koçu.