• bir büyük bardak taze demlenmişini içtiğinizde uykuya freni patlamış kamyon gibi daldıran bitki çayı.

dün bir yerde okumuştum mışıl mışıl uyutuyor diye. uyku problemim yok ama yatağa girdiğimde uykuya dalmam belli bir süre alıyor. aldım denedim sonuç mikemmel.% 100 çalışıyor.
  • kimi araştırmalara göre radyasyonun zararlı etkilerini giderebileceği söylenen sakinleştirici özelliğe de sahip bitki çayı
  • antipsikotiklere alışmış olan bünyemde pek de bir boka yaramadığını düşündüğüm bitki çayı

edit: çok hafif sakinleştiriyor. inkar etmeyeyim şimdi.
  • mide rahatsızlığım için doktorun önerdiği çay. hazımsızlığı önlüyormuş meğerse. bir de sakinleştiriyor. bir sabah bir de akşam için rahatladığınızı farkedeceksiniz.
  • bir zaman önce marketten organik melisa&mango çayı almıştım. hem evde papatya çayım da var zira içinde kafein/tein olan içecekler biricik midemi perişan ediyor. burnumda tütse de misal son 2 haftadır siyah çay içmedim, kahve de öyle. neyse çay kahve yerine ne içeyim diye düşünürken sakinleştirici de olsun diye almıştım. sanırım mucize. zira melisa/papatya çayı içtiğim gece en azından sabaha kadar hiç uyanmıyorum. sabah 7’de uyanıyorum. bu sebeple de kendimi dinç hissediyorum. aksi halde gece 3-4 gibi uyanmalarım başlıyor ve uyku kalitem düşüyor. sabah uyandığımda gözlerimin etrafında kalın çizgiler oluyor. gözümün etrafında çizgiler oluşmaya başlayalı sanırım 6-7 ay oldu ama uykumu iyi almayınca iyice belirgin oluyor. o olmasa ok. melisa çayı candır diyorum.
  • melisa çayı limon gibi kokar aldığınız bitkinin gercek melisa olduğundan şüphelendiyseniz koklamanızı öneririm. kokusu bile sakinlik verir ancak psikiyatrik bir ilaç kullanıyorsanız melisa gibi sedatif çaylar ilaç etkileşimini bozabilir.
    iyi uykular
  • tek başına içildiğinde tatsız tuzsuz, pek de sevilmeyecek bir tadı vardır. ben de yanına elma+hibiskus çayı ekleyip öyle demliyorum. demliyorum dediğim arifoğlu'nun sallama poşetleri. (ayarlanmış dozlar kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum.) elma çayının da sakinlik verici etkisiyle birleşince harika bir uykuya hazırlık kombosu oluyorlar. ayrıca baldı şekerdi gerek kalmıyor. zaten şeker cıs bi'şi. evimde yok bile. neyse, yatmadan önce -saat 21 gibi- bir de 250ml organik vişne suyu (melatonin booster) içiyorum. saat 22'den sabah 6'ya kadar nefis bir uyku çekiyorum. bu sürenin 2 ila 3 saati derin uyku fazı... vücudun tamirat süreci. (evet, akıllı saatimle uyku takibi yapıyorum.) sabah 6'da iyice dinlenmiş ve uykumu almış olarak uyanıp bu sefer de ilk iş olarak limonlu zencefil çayımı (doğadan) içip bünyemi yeni güne hazırlıyorum. bu arada, fitness'a gittiğim günler melisa yerine papatya çayı tercih ediyorum. kasları gevşeterek o da çok iyi bir uyku hazırlığı sağlıyor.
  • yeni düştüm. çiçek gibi uyutuyor. sinirlerimi, tüm anksiyetemi pamuk gibi yapıyor. sanırım migrenime de iyi geliyor -onu tam kavrayamadım-.
  • haftada iki defa içerseniz sakinleştirir mışıl mışıl uyutur. daha sık içerseniz vücut duyarsızlaşıyor. amk vücudu nerde iyi birşey varsa ona duyarsızlaşıyor. kayısı sıçırtır ama bir süre sonra ona duyarsızlaşır, melisa uyutur ama bir süre sonra ona duyarsızlaşır, kahve uykuyu kaçırır ama bir süre sonra ona da duyarsızlaşır.

amma velakin ki trafikte kornaya abanan piçe duyarsızlaşmaz, metrodan inerken yol vermeyip binmeye çalışan hanzoya duyarsızlaşmaz, gece gece tırısa kalkan üst kattaki beygire duyarsızlaşmaz, her seferinde verdiğin selamı almayan apartman yöneticisi ile fırıncı yavşağa duyarsızlaşmaz, bir tane bile otoparkın ve bir tane bile araç park edecek yerin olmadığı siktiğimin sokağında sabah erkenden çekilmek üzere yolu kapatmayacak şekilde park ettiğim arabanın sileceklerini kaldıran gece vardiyalı kavata duyarsızlaşmaz.

bu türden duyarsızlaşamadığınız şeyler varsa melisa çayı iyi gelir. ama bokunu çıkarıp ona da duyarsızlaşmamaya dikkat edin.
  • bu otla güzel bir anımız var. arkadaşlarımdan biri her gece uyumadan içiyormuş, gel dedi sen de dene sakinleştirir. bir fincan içip uyudum. ertesi gün 17. saatimde uyandım. kafam kazan gibi. tövbe allahım o nasıl bir şey kimsenin dediğini anlamıyorum falan. bir daha da içmedim ama tavsiye ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap