şükela:  tümü | bugün
 • quenya dilinde güç içinde yükselen demektir, elfler tarafından morgoth diye anılır, asi bir vala'dır, başlangıçta ainur'un en güçlüsüyken sonra kötülükler yapmaya başlamıştır. ulu savaş'ın ardından valar tarafından eä'nın dışına, boşluğa atıldı...
  (bkz: morgoth) (bkz: vala) (bkz: elf) (bkz: ainur) (bkz: valar) (bkz: bakiniz da bakiniz)
 • usttekilere ek olarak arda'nin $ekilleni$i sirasinda melkor, bir cok maia'yi kandirmi$, ve diger vala'lardan ayri olarak kendi kralliklari olan utumno ve angband'i kurmu$tur.

  arda uzerinde melkor, diger vala'lara kar$i be$ onemli sava$ acmi$, almaren'i yerle bir etmi$ ve great tree'leri ungoliant'in da yardimiyla yok etmi$tir. i$ik agaclarini yok etmeden once melkor hem eski guzel hem de yeni karanlik gorunumunu kullanirken, agaclar yok olduktan sonra sadece karanlik formunu kullanmi$tir.

  bir insandan ve elften cok daha buyuk olculerde olan melkor, demirden bir tac takmakta ve siyah bir zirh giymektedir. kullandigi gurz'unun ismi grond, "hammer of underworld"'dur ve siyah bir kalkan ta$ir. gozleri alev alev, yuzu yara ve cizgi icinde thorondor tarafindan parcalanmi$, ve elleri silmaril'leri tuttugu icin yanmi$tir. bir bacagi da elf krali fingolfin tarafindan kesilmi$tir.

  war of wrath'in sonunda yenilip, sonsuza kadar bo$luga hapsolmu$tur.
 • sauron'un efendisi olarak bildiğim vala..
 • yüzüklerin efendisinin efendisi karanlık varlık. ungoliant denen örümcei kafalayışı takdire şayandır.

  y.e: sauron
  y.e.e: melkor
 • luthienin o tatli ve huzur dolu sesi karsisinda her nasilsa uyuyakalip degerli silmarillonunu beren'e kaptirabilen ulu varlik.
 • arda'nin gercek kralidir, diger gucler* valinorda etliye sutluye karismadan yasarken o ardada olmayi tercih etmistir (ama insanlara hukmetmek icin gitti diyenler evcil hayvan beslemesin)
  ayrica ardanin tarihine olan etkisi dusunulunce master of fates of arda unvanini da hak ettigi gorulur
 • surekli ainur un yarattigi dunyayi bozmaya, cirkinlestirmeye ugrasan, olmadi elfler ve insanlar arasinda dedikodular yayan entrikaci vala. silmarilleri caldiktan sonra morgoth olarak adlandirilmistir.
 • en baba vala olan güç odağı..kitapta neden bu kadar kıskanır eder anşılmış şey değildir zira eru yla meydan kavgası sonucu arda gibi uçsuz bucaksız ovayı kendine ötüken yapabilcekken gidip dalaşması çok sersemcedir eğer dert zanaatsa damarlarındaki asil kanda herşey fazlasıyla mevcuttur.. yapma be abi cık cık cık..
 • kaderi ismiyle tam ters yönde ilerlemiş olan silmarillion karakteri

  (bkz: he who arises in might)
hesabın var mı? giriş yap