• cerrahi maske alırken, dikkat edilmesi gereken ibarelerden biri. alacağınız maskenin telli, üç katmanlı ve orta katmanın meltblown kumaştan üretilmiş olması gerekiyor. ayrıca kutu üzerinde "ce" logosu olup olmadığına da bakın.

tabii yurdum kahpesi kutunun üzerine "ce" logosu basmakta herhangi bir beis görmeyeceği gibi, "meltblown kumaştan üretilmiş" diye de yazabilir. hatta sorsanız "melbon tabi abi, hem de iki kat" diyebilir. dahası, youtube'a "sahte maske nasıl anlaşılır" diye video bile yüklemiş olabilirler.

hal böyleyken maskenin sahte olup olmadığını anlayabilmeniz gerekiyor. bunun için maskeyi şu üç teste tabi tutun:

- maske ağzınızdayken bir çakmağa üfleyin, çakmağın sönmemesi gerekir. veya maskenin bir tarafından deodorant sıkın, damlacıkların diğer tarafa geçmemesi gerekir. örneğin benim şu an kullandığım maske ağzımdan çıkan buharı aynen dışarı veriyor. yazın bir kutu almıştım, havalar soğuyana kadar ne kadar dandik olduğunu fark etmedik.

- maskeyi torba gibi tutup içerisine biraz su koyun, suyun diğer taraftan akmaması gerekir.

- maskeyi kesip orta katmanı çıkartın. bir çakmağı bu orta katman kumaşının kenarına hafifçe yaklaştırın. meltblown alev almaz, aynen ateşe yaklaştırılan strafor gibi erimesi gerekir.

edit: n95 maskeler için (bkz: #103079312)

edit 2: seni hic sevmedim sut oglan şu linki gönderdi, belki birileri faydalanır diyerek ekliyorum. maskenin kalitesi nasıl anlaşılır
  • meltblown özelliği olan cerrahi maske satın aldım. taktığımda ben farkı anladım. bildiğiniz nefesi dışarı vermiyor. diğer cerrahi maskeler gibi rahat nefes kokusu veremiyorsun. zor değil nefes alıp vermek ama bir tık daha farklı. a
  • arkadaşlar tamam meltblown kumaşlı maske alalım ama hiçbiriniz marka ismi vermemişsiniz. yeşillendirirseniz sevinirim.
  • melt blown kumaş için ilave gümrük vergisi sıfırlandı.
    bazı arkadaşlar ithalat vergileri artınca yerli üretimin gelişeceği şeklinde fikir beyan ediyorlardı.
    yerli üreticiler oluşan talep karşında fahiş fiyat talep ettiler ve sonunda gelinen nokta verginin kaldırılması oldu.
    koyduğunuz ek ithalat vergileri yerli üreticinin cebine kar olarak gidecek.
  • b-good markadadır
  • 3 katlı cerrahi maskelerde orta katmanda buluması gereken kumaş.
    orta katmanında meltblown olmayan maskelerin koruyuculuğu yokmuş diyenler var.
    mümkün mertebe alırken meltblown kumaşlı maske alınmalıdır.
  • meltblown kumaş içeren maske şehir efsanesi olabilir. çoğu firma maskelerimizde var diyor. henüz kutusunda meltblown yazan bir maske göremedim.
  • maskenin olmazsa olmaz katmanıdır.
    içerisinde meltblown içeren maske markaları varsa yeşillendiriniz lütfen.
  • virüs ve bakteri geçişini önemli ölçüde filtreleyen üründür. meltblow katmanı olmayan cerrahi maskelerin koruyuculuğunun çok düşük olduğu bilgisinin doğruluğuna inanıyorum zira maske kullanıp hasta olanlar var. meltblow katmanlı maske kullanınca farkı hissediyorsunuz. bilim kurulu vb uzmanlarca konunun önemine değinilmesi, filtreli maskenin yaygınlaştırılması gerekiyor. marka önerisi isteyenler için; are medikal.
    edit. imla.
  • roll maskenin de ihtiva ettiği materyal. evet kutusunda yazmıyor ama makasla kesip orta katmanı yakmaya çalıştığınızda malzemenin melt blown olduğunu görüyorsunuz. yutup’ta bir videoda var bu çakmak testi bakın yapın. evony’de falan yok hepsi aynı katman onda ama evony kullanıp roll’e geçerseniz çok ince gelecektir onu da belirteyim.
hesabın var mı? giriş yap