şükela:  tümü | bugün
 • gördüğüm en orijinal karakterlerden.
  -"bacım sen de sus iki dakika ampır ampır konuşma amına koyim ya, sikecem ızdırabını şimdi."
 • efsanevi küfürüyle yarmış karakterdir..

  --- spoiler ---

  ağacı kökünden ananı götünden sikeyim ercüment..

  --- spoiler ---
 • bir afili filinta olan emreh serbes nedendir bilinmez memduh başgan karakterini bence behzat ç.'den daha iyi yaratmış.

  gerçi arıza bende de olabilir. tom ve jerry'de bile hep tom'u tutardım (ki yalnız değilim, biliyorum) ama yine de şu farklara dikkat çekmek isterim:

  - behzat ç. hep bunalımdadır. tribe bir girer; biz bira şişeleri arasındaki sakallının hüznünü izlerken 2 türkçe sözlü modern rock parçasını baştan sona dinlemiş oluruz ama yine o gamın kederin sonu gelmez.
  memduh başgan ise her daim pırlanta gibidir. gözleri ipil ipildir. hep bir aksiyon, tuzak, kovalamaca peşindedir. hayatının pause tuşu yoktur.

  - behzat ç.'de kadirşinaslık yoktur. abisini başından savar. savcı esra'ya trip yapar. cinayet masadakilerin burnundan getirir. sınıf arkadaşlarına, amirlerine yaka silktirir.
  memduh başgan ise hayatını kurtarmış arkadaşının oğlunu sırf emanet diye bir ömür boyu başında taşıyacak kadar vefalı bir insandır.

  - behzat ç. kadirşinas olmadığı gibi insanlara yük de olur. hastanede ona abisi bakar. kurtulması için savcı esra çırpınır. bütün devre arkadaşları ve cinayet büro onun için didinir de durumunu ancak düzgün yola koyarlar.
  memduh başgan ise hep kendi ayakları üstünde durur. doğuştan yalnızdır. "yakalanırsan seni tanımıyoruz" diyen (ve hiç tereddütsüz öyle de yapacak olan) devlet için elini kana bulamış, başını belaya sokmuştur. yine de devleti gözünün yaşına bakmadan onu satmıştır. "abi"si onu satmıştır. emanet diye başının üstünde taşıdığı ercüment onu satmıştır. tetikçisi geveze polis bile parayı görünce onu satmıştır. fakat memduh başgan her seferinde koluna girip onu kaldıran kimse de olmadığı halde tek başına ayağa kalkmasını, mezardan çıkmasını bilmiştir.

  - behzat ç. argoyu ve küfrü noktalama işareti gibi her zaman her yerde rastgele kullanır.
  memduh başgan küfredilecek yeri küfredilmeyecek yeri bilir. sadece kızdığı zaman küfreder. küfrettiğinde de "la" "lun" diye değil literatüre girecek küfürler eder.

  - bir cinayet büro amiri hatta sıradan bir profesyonel asker/polis ve hatta onu bırak bir profesyonel futbolcu bile "özel hayatı"na dikkat etmeli iken behzat ç. geçmişinden kalan gayrimeşru çocuğuyla, yürütemediği ve her hatırladığında tribe sokan evliliğiyle, onun yanında ne aradığı anlaşılmayan bahar ile olan ilişkisiyle, esra ile arasındaki ilişkisiyle hasımlarına sayısız zayıf nokta sunmaktadır.
  memduh başgan ise derin devlet olmanın tüm nimetlerine rağmen özel hayatını her zaman belli bir seviyede tutmuş, hasımlarına açık verecek ilişkilerden kendini ve uçkurunu her zaman korumasını bilmiştir.

  - behzat ç. operasyonlara dümdüz girişirken hem resmi protokolü ihlal etmekte hem de gayriresmi hiçbir önlem almamakta ve memduh başgan'a karşı %90 başarısız olmaktadır.
  memduh başgan ise tüm gayriresmiliğine rağmen her zaman behzat ç.'den bir adım önde gitmekte ve her zaman bir b planı yapmaktadır.

  - ccc memduh başgan ccc -

  bence emrah serbes'in bu noktadan sonra yapması gereken şey belli. hemen "memduh başgan - kuzey ırak", "memduh başgan - filistin" ve "memduh başgan - diaspora" serisine girişmeli. bence bu işi şaşmaz kardeşlerin tekelinden kurtarmak lazım.
 • b.ç. & s.e. - söyle ne istiyorsun?
  m.b.- daha fazla demokrasi.

  budur.
 • --- spoiler ---

  kendi cenaze namazına katılan efsanevi karakter. karakter zaten efsane iken, üzerine bir de güven kıraç oynadığında doyamıyoruz efenim, doyamıyoruz.
  hoca sorar:
  "sayın cemaat. merhumu nasıl bilirdiniz?"
  "iyi bilirdik."
  "haklarınızı helal ediyor musunuz?"
  "helal olsun."
  "helal ediyor musunuz?"
  "helal olsun."
  "helal ediyor musunuz?"
  "helal olsun."
  memduh başgan: eyvallah.

  --- spoiler ---
 • kendi cenazesine göğsünde kendi fotoğrafıyla katılması, cenazesini uzaktan izlemesi yetmemiş, bir de kendi ruhuna el fatiha okumuş güzel "kötü adam" dır. her başarılı kötü adam gibi zekası, cesareti ve dobralığı takdire şayandır.
 • geberiyorum bu adamı izlerken. ampır ampır konuşma dedi behzat'a, sonra da savcıyla ikisini azarlayıp siktir çekti. off gözümden yaş geldi yemin ederim.
 • bir bölümde ercüment bir adamı vahşice öldürürken yanında bulunur ve izlerken ''oha, oha'' der. ama o kadar sakin, olağan ve ruhsuz söylemektedir ki memduh başgan'ın tüm kişiliğini o sahneyle çözebilirsiniz.
  burada güven kıraç'ın muhteşem oyunculuğu da ayrı bir konudur.
 • dizi tarihinin efsane karakterlerinden birisidir. şöyle efsane bir cümlesi vardır:

  `ağacı kökünden ananı götünden sikeyim ercüment çözer`
 • kendi cenazesinde göğsünde kendi resmiyle uzaktan uzaktan tabutuna sırıtan haline hasta olduğum karakter.