şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanlarda oluyo bundan, ama kadinlarda daha bi buyuk oluyo. (bkz: gogus)
 • richard dawkins amcanin sosyolojik baglamda gen icin onerdigi terim
 • niye insanlar parmak uclarina dokun(ul)dugunda bu bezlere dokun(ul)dugu gibi hissetmiyo diye dushundurup sorgullattırıp allahın ishi ishte diye cevaplattıran uzuvdur.
 • evliya celebinin deyişi ile emcek
 • ing. canlilarda bir davrani$i yonlendiren bilgi parcasi.. memetics'in inceledigi temel oge..
 • fr. aynı
 • multiple e-m for motif elicitation. bu aygıtla protein motif database'ini tarar, girdiğiniz protein dizileri arasında bir motif benzerliği olup olmadığına bakarsınız.
  http://meme.sdsc.edu/meme/website/meme.html
 • bir muhendislik terimi
 • meme kelimesi, (miğm diye okunuyor) ingilizceye oxford’lu biolog richard dawkins tarafından “the selfish gene / kendini düşünen gen” isimli kitabının sonunda kullanılarak katılmış. sonradan bu kitabı yorumlayanlar, samuel butler’ın şu süper lafından etkilendiğini düşünüyorlar: tavuk, yumurtanın yeni bir yumurta yapma yoludur. çünkü kitaptaki fikir de bu: genler, onları taşıyan ve çoğaltan organizmaları değil, sadece kendilerini düşünürler.
  dawkins, genlerin bu kendilerini tekrar üreterek bağlı oldukları organizmayı evrimleştirişlerini anlatırken, aynı şeyin bir takım sosyal olgular içinde geçerli olduğunu saptamış, ve örnek vermek için kullanmış. yani, bir takım sosyal olgu ünitelerinin, kendilerini tekrar üreterek kültürel evrimleşmeyi tetiklediğini düşünmüş. bunlara da meme demiş. meme kelimesini seçmesinin sebebi, gene (ciğn) ile benzer bir sese sahip olması

  aslında meme, mimetics’in kısaltılmışı. (mimic, taklid etmek, biyolojide yaratıkların evrimleşirken düşmanlarını korkutan yaratıkları taklid etmeleri gibi) tam tanımı şu: bir insanın söyleyebileceği ya da yapabileceği, genetik olarak karar verilmemiş, ve insandan insana taklit ya da kopyalama yöntemiyle geçen bilgi parçacığı. görünmez ve kendini kopyalayabilen, genlerin hücrelerde yaşadığı gibi insan beyninde yaşayan minik bilgicikler.

  bazıları hatta, başkasından öğrendiğin herşey birer meme’dir diyor, (jestler, mırıldandığın melodiler, moda, “bunu yazan tosun okuyana kosun” cinsi sloganlar, hepsi)

  bulaşma şekilleri de şöyle, ana babadan, çocuğa dikey yönde; (mesela bir ırka duyulan düşmanlık, kan davası) taklit vs ile insandan insana yatay biçimde (moda, medya, internet vs.) ya da yatay dikey arası bir bulaşma yöntemi olarak, birebir ilişki ile bir tanıdıktan etkilenme.