şükela:  tümü | bugün soru sor
 • estetik ameliyat ve sağlık amaçlı cerrahi müdahele olarak iki temel kategoriye ayırabileceğimiz ameliyat çeşidi. estetik kısmına bakarsak, göğüs büyütme (halk arasında silikon taktırma olarak da bilinir, son zamanlarda silikondan farklı malzemeler de kullanılsa da), göğüs kaldırma/dikleştirme, meme ucu küçültme, göğüs küçültme operasyonları en sık başvurulanlardır. erkeklerin de son zamanlarda spor salonuna giderek vücut geliştirmek yerine implantlar sayesinde görünüşlerini değiştirdikleri gözden kaçmaz. diğer kategoride ise kanser* sebebiyle göğsün alınması ilk akla gelendir. bunun dışında mesela çok büyük göğüslü kadınlarda estetik kaygı olmaksızın sırt problemleri sebebiyle göğüs küçültmek gibi çeşit çeşit versiyonu da bulunur.

  (bkz: mastektomi)
  (bkz: mammoplasti)
 • 1 ağustos 2012 de gerçekleştirdiğim ameliyat.
  sevgilim çok mutlu olsa da insanların bana silikon vadisi diye seslenmesi gerçekten sevindirmedi.
  ikinci gün acıdan kıvrandıran, özellikle kas altına yapılacaksa ( çok daha doğal bir görünüm elde etmek istenildiğinde uygulanır), ameliyatı gerçekleştirmeden önce 2 kere düşünülmesi gereken bir eylemdir.

  sürekli çıplak gezme isteği uyandırması gibi yan etkileri ve sonuçları oluyor, dikkat. *
 • bir kadın tanıdım, beni şaşkına çevirdi. güya orta anadolu'dan ortalama bir sünni kadını. bu kadının annesi meme urundan ötürü sağaltım görmüş. testlerde onda da yüzde 70 meme kanseri olasılığı çıkınca derhal koruyucu meme ameliyatına girip mastektomi yaptırmış. şimdii... bu kadın yerinde duramayan, hareketli, boş kalınca kendine saran, enerjisi yüksek, ev kadını değil iş/çalışma kadını özelliğinde biri. bir araştırıyoruz ki, anne tarafı samsunlu. aha, diyorum, bu karı kesin amazon kadını. anlayamadığı enerjisi soydan, soydan da öte amazonlardan geliyor. hani iskit kadını gibi uysal ve ağır başlı olmayan, esir alındığı gemide isyan çıkaran, kendine özgü bir toplum/klan düzenini her yerde dayatan ve kuran cinsinden. çift taraflı mastektomili olması bana tarihi, uzun bir kaderin tecellisi gibi geldi. bir şey daha: eşiyle hiç de sevgisiz değiller, tam memeleri aldırdıktan sonra gebe kalmış. bu gebe kalış da özüne yaklaşıp rahatlamanın bir sonucu olmasın? şaka yollu, daha ağır bir lanetten ucuz kurtulmuş: ya baba tarafı sünni değil de topluca muhalif olmayı dayatacak olan alevilerden olsaydı? verilmiş sadakası varmış, öyle bileşimleri yaşayan kardeşlerimize bol şans. o alevi muhalefet hakkını eşini alevilerden seçerek gene almış, karşısına koyarak almış.

  (bkz: amazonlar/@ibisile)