şükela:  tümü | bugün
  • gündeme gelmesi, konuşulması gereken bir mevzu. bu ay zaten ödenmeyecek. sonraki aylarda da ne olacağı belirsiz. eminim çoğu ev sahipleri yardımcı olacaktır fakat olmayanlar için ne yapılmalı? öğrenci oturmedığı ev için kira vermemeli. ev sahiplerine duyurulur!

aynı konu yurtlar için de geçerli. kalınmayan aylar, günler için para alınmamalı.

bir çaylak arkadaşımızın "arkadaşım okuduğu üniversiteden mezun olacaktı bu dönem. fakat malum sebepler sebebiyle herkes evine geldi. uzaktan eğitim başladı üniversitelerde. haliyle kiraladığı eve gidemeyecek. okuduğu şehirdeki ev sahibi kira sözleşmesini ve senetleri varmiyor. yani kalmasan da kirayı vereceksin diyor. " dedi ve bizden yardım istedi. bunun üzerine bu başlığı açma gereği duydum.

edit : evet bir yandan da diğer tarafın mağduriyeti var doğru. bu konuda resmi bir düzenleme olması çok güzel olurdu. ben ailemin yanındayım öğrenci evi, yurt sorunum yok ama diğer öğrenci arkadaşların üzülmesini istemem. ev sahiplerinin üzülmesini de istemem.
  • devlet bu konuda bir düzenleme yapmadığı veya destek açıklamadığı için. ancak biraz ev sahiplerinin fedakarlık etmesi, biraz da öğrenci ailelerinin fedakarlık etmesiyle çözülebilecek sorun.

ev sahibi de başka bir yerde kiradaysa veya borç ödüyorsa, en fazla 1 ayı kaldırabilir zar zor, ya sonrası? böylesi bir durumda "evde oturmuyorum, kira da vermem" demek ne vicdani ne de hukuki...
  • o zaman adamın evini boşaltmalısın. şu an olağanüstü bir durum yaşanıyor ancak bizler de 4 yıl üniversite okuduk ve her sene 3 ay yaz tatilinde kiramızı paşa paşa ödedik.

not: evim yok, kiracıyım.
  • acilen çözülmesi gereken bir konu. öğrenci dediğin harçlıkla geçinen bir insan sonuçta. neden evde otururmazken kira versin?
  • memlekete dönerken evden eşyalarını alıp da mı gittin?
    eğer eşyaların evi işgal ediyorsa ödersin bu kadar basit
  • cidden bu konuyla alakalı sıkıntı yaşayan biri varsa yardımcı olmak lazım. ebeveynler de kısıtlı imkânlara sahip şu an.

varsa sıkıntı çeken ve gerçekten mağdur durumda olan öğrenci bir arkadaş, yeşillendirsin. elimizden geleni yaparız.