şükela:  tümü | bugün
  • gülse birsel'in yeni kitabı.

kitap hakkında:

"…ülkenin hali yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. ümidim o.

bu kitapta, hem ülkeyi yönetmeye talip olduğum bazı siyasi yazılar, hem de politikayla hiiiç ilgisi olmayan makaleler bulacaksınız.

misal ilk bölümde otobiyografimi kaleme aldım. henüz genç bir kız olduğum için 7 yazıda bitti. gülecek bir şey yok, daha bir espri yapmadım!

kitapta ayrıca, diyetten antidepresanlara, astrolojiden sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğine, pek çok anekdot ve tavsiyem var. o bölüme bir kişisel gelişim kitabı muamelesi yapabilirsiniz. yazıları dikkatle okuyup, benim yaptıklarımı asla yapmazsanız, kişisel olarak gelişeceğinize inanıyorum.

ama çok da fazla gelişmeyin. madonna vücut geliştireyim dedi, kolları ne oldu gördünüz...

yani ismine aldanıp sadece siyaset okumak için kitabı alan ve şu an iade etmeye karar verenler, paranızı geri vermeyeceğiz!
    yedim bile ben o parayı! simitle üçgen peynir aldım, yedim.
    paranızı değil, ama ülkenin hali yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. ümidim o.

milletçe ortak üst kimliğimizin bir huni olabileceği, kafayı sıyırdığımız şu dönemde, bir iddiam var: kapaktaki cankurtaran üniformalı temsili fotoğrafımın da anlattığı gibi, memleketi ben kurtarabilirim! en azından denerim. durumumuz daha iyi olur mu, bilmiyorum. ama daha kötü olamaz diye düşünüyorum! en azından acık güleriz be? ha?"
  • gülse birsel'in son çıkan kitabı. kendi hayatını anlattığı ilk kısım baya eğlenceli, ve artık tüm yazılarını yalayıp yutmuş kitle için bile gülse birsel'e ait yeni bilgiler içeriyor. sonrası ise hürriyet'teki yazıları ve yeni yazıları şeklinde 1-2 sayfalık kısa kısa makaleler şeklinde gidiyor. gazetedeki yazılarını az buçuk okuyorsanız tahmin edebilirsiniz, bu yazıların içeriği, tamamı neredeyse, siyaset. bana göre, ya ülkenin durumu siyasi mizahı kaldırmıyor ya da gülse birsel hepimizden daha karamsar. çünkü okurken bir süre sonra göğsüme bir suma güreşçisi oturdu ve kalkmıyor. halbuki kitabın içimi ferahlatması gerekiyordu.
  • kitabın başındaki mini otobiyografi bölümü tam bir komedi. hem gülse birsel hakkında bilmediklerinizi öğreniyor, hem de hayata bakışının ne kadar alaycı olduğunu görebiliyorsunuz. ayrıca, kendi eğitim hayatı ve ülkedeki eğitim anlayışıyla ilgili güzel tespitler de bulunuyor.

memleketi ben kurtaracağım'ın devamıysa, hürriyet'teki köşe yazılarıyla devam ediyor. eğer köşe yazılarını takip ediyorsanız, bu bölüm size sarmayabilir. ama o yazıları da hatırlamak için iyi bir fırsat. zira makaleler insanın kafasına kazınmadığı için tekrar okurken de eğlenebilirsiniz.
  • gulsecigimin son kitabi. maalesef hicbir fayda saglamiyor. guldurmuyor. galiba tek bir yerde guldum. halbuki gayet ciddiyim hala ciddiyim falan efsane komik kitaplardi. gulme krizlerine girerdim.
    bir de bu kitap corba gibi. belli bir formati mi yok desem tarzi mi yok desem. ortaya karisik olmus. komik de olamamis. sadece son kisim, gazanfer ozcan'a dair kisimlar etkileyiciydi. onun disinda begenmedim ama gulsecigimi cok severim. o ilk iki kitabi, gag ve avrupa yakasi her daim ayridir benim icin.
  • " sanki gülse birsel değil de ondan isim hakkını alan başkası yazmış(?) " gibi bir okuyucu tepkisinde bulunmayacağım.

gülse birsel'in k a z a k u r ş u n u kitabının içinde, muhteşem tespitler yine var; yine var! gülümseyin.
  • gazanfer özcan'a ithaf edilmiş bölümü duygulandıran gülse birsel kitabı. kendisine çocukluğundan beri duyduğu hayranlığı, avrupa yakası için görüşme yaptıkları zamanki heyecanını samimi bir şekilde anlatmış gülse birsel. nişantaşı manzaralı siyasi mizahına gülenler için kitabın tek süprizi bu olsa gerek.
  • aşırı bayık siyaset içeren gülse birsel kitabı.

siyasi kısımları okurken sıkıntıdan bayılacaktım. ülkenin büyük bi kısmı ile aynı şeyleri düşünüyor, çığır açan bi fikri yok. günlük üniversiteli goygoyu.

siyaset dışı kısımları tıpki diğer kitapları gibi güzel. çerez gibi gidiyor.

ha şey, o ''gülmeyin ya'' dediğin kısımlarda zaten gülenimiz pek yok gülse. sitcomuna kahkaha efekti koyuyorsun tamam da kitapta yapma bari!
  • gülse birsel'in su gibi akan yer yer komik kitabı. insanın kitap okumakla arasına mesafe girdiğinde arayı sıcak tutmak için kolay okunurluğu açısından tavsiye edilir.
  • abdurrahman boztaş söylemi olması gerektiğini düşündüğüm iddialı cümle.
  • gülse birsel'in başından geçen tuhaf anları ve ülkemizin içinde bulunduğu trajikomik durumu kendine has üslubuyla çok güzel bir şekilde anlattığı son kitabı.

kitap, gülse'nin eksantrik bir şekilde dünya'ya gelmesinden ev, okul, iş hayatından günümüze kadar görüp geçirdiği anılar üzerine kurulu. şakalar komiklikler daha önceki kitaplarında olduğu gibi yine default olarak kitapla beraber geliyor. özellikle burhan kuzu ile abdulkadir selvi'yi tiye aldığı kısım harika.

kafa dağıtmak isteyen yada "hoooffff !! okuyacak bir şey yok yaa :(((" diye hüzünlenen varsa mutlaka okusun derim.