şükela:  tümü | bugün
 • türk ceza kanununun 121 ila 124.maddelerinde düzenlenmiştir.
  kısaca, süreli ve süresiz ağır hapis cezası verilen mahkumlara ilave ceza olarak "amme hizmetlerinden memnuiyet" (kamu haklarından yasaklanmak) velayet ve vesayet haklarından mahrum bırakılma gibi vatandaş olma ,ana-baba hakkını kullanamama,bazı hallerde kocalık hakkından mahrumiyet,malları üzerinde tasarrufda bulunamama gibi yoksunlukların ,belli süreler geçip şartları oluştuğunda bir kararla yeniden verilmesidir.
  örnek : kamu hakkından yasaklı olan seçmen olamaz,seçimlerde aday olamaz.

  not : meşhur mustafa bayram bu hakkını kazanarak seçilmişti...
 • yeni tck ile zımni olarak ortadan kaldırılarak sona eren uygulamadır.

  artık sürekli hak mahrumiyeti kavramı ortadan kalktığı için kimsenin memnu hakların iadesine başvurmasına gerek kalmadı. zira bahsedildiği üzere mahkumiyet sona erdiği anda memnu hak da ortadan kalkmış oldu.

  daha önceden mahkumiyeti bulunup da seçime giren leyla zana ve hatip dicle gibi vekilleri memnun hakların iadesi için mahkemeye yaptıkları başvuru " memnu hak" olmadığı gerekçesiyle 2011 yılında reddedilmiştir. ysk tarafından bu konuda yapılan açıklama neticesinde yüz kızartıcı suçlar hariç olmak üzere, mahkumiyeti sona ermiş kişilerin seçilebilmeleri için artık memnu hakların iadesine başvurmalarına gerek olmadığı açıkça belirtilmiştir.