• yazarken bu kelimenin içinde "niyet" sözü oldugunu farkedip, "acaba yasak niyet mi demek?" sormadan edemedim kendi kendime. memnu+niyet degil, memnun+iyet seklinde bölmek gerekiyormus kökenini anlamak için. "yasak niyet"in "niyet-i memnu" oldugunu akil etmeliydim oysa ki.
  • hayatımın her anında bunun için uğraştım.

birine aşık oldum, memnun etmeye çalıştım.
    biriyle çok seviştim, memnun etmeye çalıştım.
    derslere girdim, hocaları memnun etmeye çalıştım.

farkına vardığımda geç oldu. ben neden memnun değildim hiçbir şeyden?
  • asla ölçülebilir değildir.
  • ... memnuniyet

"benden zarar gelmez
    kovanindaki ariya
    yuvasindaki kusa;
    ben kendi halimde yasarim
    sapkamin altinda.
    sebepsiz gulusum caddelerde
    memnuniyetimden;
    ve bu cilginlik delicesine
    icimden geliyor.
    dilsiz degilim susamam
    oyle oluler gibi
    bu guzel dunyanin ortasinda"

[rustu onur]
  • var olan koşullara göre baktığımız zaman ne kadar da az hissedilir bir durum.. hatta sürekli beklenti içinde olma hali, neredeyse herkesi memnuniyetsiz yapacak.. hali hazırda yapıyor da zaten...

peki her durumda gerçekten memnuniyetten uzak bir tavır takınmak yormuyor mu bu insanları; diye düşünmeden edemiyorum ben.. yani şu düttürü dünya da kim çok mutlu olacak kadar zengin? zengin olan mutlu mu? sürekli ağır bir taş taşımışlık hissini üzerinize çörekleyecek bu pesimist tavrı takınmak cidden insanı çok yorar. hayır tabi ki de bir polyanna değilim, sadece özgürlüğü ve hafifliği seviyorum.. ket vuruyor, baltalıyor bence karamsar bir bakış açısı insanı..
  • eşanlamlısı kesinlikle mutluluk olmayan kelime. memnuniyet mevcut hale razı olmaktır, tatmin olmaktır, sinmektir bazen... daha iyisinin olduğunu aklına getirmektense daha kötüsünün olduğunu düşünüp şükretmektir. ama mutluluk değildir, bahtiyar olmak değildir, saadet değildir... biriyle tanışınca "memnun" olursunuz ama onu tanıyınca "mutlu" olursunuz. fark budur işte.
  • (bkz: satisfaction)
  • memnun olma durumu.
hesabın var mı? giriş yap