şükela:  tümü | bugün
  • memur çalışmasa yan gelip yatsa yerindedir denilecek kadar azdır. malesef devletin memurunu doyurmaması illegal kapılara ya da keyfiyetlere meydan vermektedir. memur olarak senin verdiğin profosyonel hizmete karşı aldığın 1.500 tl maaşı bir garson, sıradan işçi, kurum şoförü fazlasıyla almaktadır. o kadar ki namuslu ve hak yemeyen bir memur hayatı boyunca ne uzayıp ne kısalacak, ölmeyecek kadar yiyerek başı başına geçinmeyi göze almıştır. idari amir olsa yine farkeden bişey olmayacaktır, yıllardır verdiğin emeğe, dirsek çürütmeye karşılık alt üstü maaşına en fazla iki bin lira kadar artış yapılacaktır. yani sıradan bir memurun kendi parasıyla (aileden gelen bir parası, ya da fazladan kazandığı çorba parası yoksa) ne ev alabilecek, ne araba alabilecek parası olması mümkün değildir. kemerini sıfır noktasına getirerek ayda 500 tl yi kenara koyayım dese ki bu asla mümkün olmayacaktır, ev almak için yaklaşık 25 yıl beklemesi gerekmektedir.
    binbir risk alarak hesap kitap yaparak yaptığı iş için ne mükafat verilir, ne takdir edilir hatta bazen başa iş çıkarmakla suçlanır.

bir de vergi dilimi diye bişey varki yılda memurun 9 bin lirayı aşması durumunda vergi dilimine takıldığı için maaşından kesinti yapılır, yıla 9 bin lira, ayda 850 tl civarında bir paraya tekabül etmektedir. yani devlet senden asgari ücretin 3-5 kuruş üzerinde para kazandığın için zengin sayıp vergilendirmektedir.

kısaca bir devlet memuru ne kadar küfretse azdır.
  • memur ya da işçi emeklisinin maaşından hallicedir.
  • rivayet edilir ki : oldurmaz da öldürmez de.
  • dünya bankası ve oecd standartlarına göre fazladır. ülkelerdeki asgari ücret, gerçek ortalama ücret ve memur maaşına baktığınızda gerçek ortalama maaş ve asgari ücret ile memur maaşı arasında bu kadar çok fark olduğu hiç bir yer yoktur. zaten memur maaşı çok olmasa milyonlarca insan birbirlerini yemezler değil mi memur olabilmek için.

memur maaşı derken de illa ki 1500 lira neden alınıyor bilmiyorum. o, minimuma yakın. minimum da 1300 lira mı ne. oysaki bir çok memurun maaşı 2000 lirayı haydi haydi aşıyor.
  • ne öldürür ne güldürür. çalışsan da çalışmasan da ayın onbeşinde gidip bankamatikten maaşını çekmenin hazzı paha biçilemez.
  • azınsanmayacak bir maaştır efendim. bir kamu kurumunda çalışıyorum ve kurumumdaki bir kişi (lise mezunu, bilgisayar işletmeni kadrosunda, 18 yıllık memur) çocuk yardımı ile birlikte 2400 alacak bu ay. ve bu arkadaşımız ayın yarısını boş boş oturarak geçiriyor. buna karşın sabancı ortaklığındaki bir fabrikada pazarlama departmanında çalışan ve mühendis olan bir arkadaşım ise 1900 alıyor.. o kişi ise o şehir senin bu şehir benim müşteri ziyaretleri gerçekleştirmek zorunda olan, it gibi çalışan bir sefil.. son gördüğümde yaşamıyor sürünüyor modundaydı kendisi..
  • işe yeni girmiş, evli ama çocuksuz bir memurun maaşı 1730 tl'dir gün itibari ile.(aile yardımı 140 tl falan, 1730-140 yani 1590 tl de bekar memurun maaşıdır.) hadi diyelim full mesai alsa +300 tl de oradan gelir yani olur sana ele geçen para aylık 2030 tl. haline şükretmesi gerekir memurun sanırsam.
  • bazı memurlar için azımsanmayacak derecede sağlam olan maaş.
  • çoktur. 1000 tl zannediyorum şu aralar yeterli. %5'lik iki zam gelirse tam yerinde olur.
  • http://kacparakac.blogcu.com/

hemen hemen tüm memur maaşları yer alıyor.