şükela:  tümü | bugün
  • haklı bir taleptir. twitter’da gündem olmuştur.
    #memurayüzde21zam

edit: memur değilim. ama toplumsal anlamda her haklı talebin gündem olması iyi bir şeydir. neden bunlar zam istiyor, isteyemezler diyeceğine otur ben nasıl daha iyi şartlarda çalışabilirim, nasıl maaşlarım hak ettiğim düzeyde artabilir, kendi meslek grubumla nasıl birlik olup sesimi duyurabilirim diye düşün. daha faydalı.

öğretmenler sayfası sağlam gündem oluşturuyor bu konularda: https://twitter.com/ogretmenlersyfs?s=21
  • yıllardır hak ettiği maaşa bile yaklaşamayan memurların haklı isyanıdır...

görsel
  • bal gibi haklı bir istek. şunu anladım, bu ülkede kendinden olmayanın haklı isteğine destek olmadığın sürece kendinin düzlüğe çıkma şansın yok. bugün memura bu zam yapılsın, yarın o zam bana yapılır. (mühendis) bu işler böyle işliyor.
  • yüzde 21 bile benim gözümde az ama %3+3 (senelik yaklaşık 4,5 yapıyor, 6 değil) olacağına %21 olsun. bakalım yanıt bulacak mı bu talep, hiç sanmıyorum.

not: herkes 3+3=6 yapmaz mı diye soruyor, memura maaş ilk 6 ay %3 yapılacak. sonraki 6 ay için de sonradan %3 zam yapılacak. yani 100 lira alan biri ocak-haziran aylarında 103 lira, temmuz-aralık aylarında 106,09 alacak. (103*6 ay + 106,09*6 ay) bölü 12 ay yaparsanız aylık alacağınız maaş 104,5 yapar. çoğu memur %6 sanıyor.

şimdi doluşur yine "memurlar zaten yatıyor" diyenler. genellemelerden bıkmadınız.

geçen sene %4+4 verildi bu yıl da %3+3 verildi ve bu sadece memura öğretmene değil tüm kamu kurumu çalışanlarına böyle. yani mühendisler bile bu ufacık zamla idare etmeye çalışacaklar. her şeyin fiyatı açıklanan enflasyonun çok daha üzerinde zamlanırken alınan maaşın hiç artmaması büyük problem.
  • bundan 2 sene önce maaşımla kredilerimi, kartlarımı, ev kiramı rahat rahat ödeyebiliyorken bu sene kiramı ve bir kredimi anca ödeyebiliyorum. kartları hep bir ay atlatıp ödeyebiliyorum. nerdeyse 2 senedir dışarda yemek yemeyi unuttum. bir mekana oturup bir şey bile içemiyorum. kıstıkça kısıyorum. artık boğazımdan bile kısmaya başladım.
    ülkede inanılmaz bir enflasyon var son 2 yıldır. hiç bir şeye para yetiştiremez oldum. memur maaşı son 2 yılda eridi gitti.
  • haklı ama eksik bir istek, asker, doktor ve sağlık çalışanlarına yüzde 21 zam yapılıp, öğretmen ve yatan memurlardan yüzde 21 kesilmeli, ayrıca performans sistemi getirilmeli ve çalışana ek prim verilip performansı düşük olana yallah çekilmeli.

edit. maaşını beğenmeyen , sürekli mızmızlananlar için kimsenin bilmediği şefin özel tavsiyeleri,

a. yerinizde olmak isteyen sizden daha çok işin gerekliliklerini yerine getirecek, o işe sıkı sıkı sarılacak ücretli ve özel sektör öğretmenleri var, veya atanamayan sizin gibi referans, torpil bulamamış binlerce nitelikli işsiz genç var.

b. siz önce işinizi iyi yapın sonra zam isteyin.

c. ulan kaçınız torpille atanmadı be.

d. özele geçin daha çok para kazanın hatta yurtdışına beyin göçü olarak gidin potansiyelinizi tüm dünya görsün (%0,31)

e. mesele bekçi ile aynı maaşı alman değil sen hala anlamadın mı ?

f. sana yüzde 21 zam demek senin aksine eşşek gibi çalışan beyaz yakalının , esnafın , üreticinin , halkın ek vergi yükü demek.

g. herkese 2 kat zam ama memurluğu kaldırıyoruz , özelleştiriyoruz tüm kamu kurumlarını , performans sistemi de getiriyoruz desek kaçınız kabul edecek allah aşkına ?

h. günde 3 saat çalışan imamlarda memur onlara yüzde kaç zam uygun görürsünüz ? üniversite okumayıp imam olan bir sürü insan tanıyorum. dini bilgileri bile tartışılır bunların. diyanet bütçesi diye ağlamıyor musunuz olm siz alın işte memur bunlar.

edit. emekli ogretmen cocugu bildirdi , is bu entry, ogrencilere kendi evladi gibi ozen gosteren , torpilsiz referanssiz ise giren, emekci yuzde 20 lik kesimi kapsamamaktadir, atanir atanmaz doguda calismamak icin doguran , hatta zirt pirt doguran ama muhtemelen parasini eksiksiz alan komsu kizini ise kapsamaktadir. ister inanin ister inanmayin, sirf doguda kurt cocuklariyla ugrasmamak icin ust uste 3.cocugu yapti ve senelerdir calismiyor aq. unutmayin , bu boktan neslin sorumlusu sadece teknoloji ve aileleri degil, onlari egitemeyen, mesleginin kutsalligina degilde garantisine , rahatligina , parasina bakan yeni nesil les ogretmenlerin de eseridir. ben kendi zamanimdaki hocalara bakiyorum simdi birde yeni yetmelere, yeminle elime sopa alip dalasim geliyor. yuzde 80 i bok.
  • kendi cebinden çıkmayan para için yüzde 21 zam verdiriyosun, ama kendi cebinden çıkacak olan için yüzde 5-6 zamı uygun görüyorsun.

2 yılda asgari ücrete yüzde 40 zam yapmışsın memırun aldığı zam yüzde 15 bile değil.

3-4 yıl sonra herkesin maaşı eşitlendiği zaman; kendi vatandaşına nasıl öğretmen ol, nasıl mühendis ol, nasıl doktor ol diyeceksin.

bu nasıl plansızlıktır.

5bin lira maaşla kurye mi olmak istersin bekçi mi mühendis mi mimar mı? kim zahmet eder bu paralara kendini geliştirmeye?

insanların bilinçli bir şekilde vasıfsızlaştırılması gibi bir planınız yoksa, bu ülkenin geleceğini düşünüyorsanız hemen şimdi memura en az yüzde 20 zam!

ek: hala memur dendiği zaman fatura kesen vezne çalışanları, aksama kadar masa başında solitaire oynayan ultra bir azınlık stereotip olarak akla geliyor. çünkü adam sadece bunları memur sanıyor. ulan mühendisin öğretmenin doktorun askerin polisin binlerce arastırma görevlisi ve akademisyenin ve akla gelmeyecek onlarca kritik sektörün maasının hepsi buna endeksli. bu kadar sığır olunmaz gerçekten. gerçek dünyayla hiç alakanız yok. özel sektör de bu zamma göre hareket edecek pek tabi.
  • muasır ekonomik medeniyete ulaştığımızda değerlendirebileceğimiz taleptir.
  • +enflasyon oranları yanlış açıklanıyor!
    vatandaş- doğruuu

+ aslında yüzde 30 enflasyon varrr
    vatandaş-doğruuuu

+dolar,euro,altın aldı yürüdü elimizdeki herşey eridi
    vatandaş-doğruuu

+çalışana %20 zam isteyelim,denge sağlayalım
    vatandaş-olmazzzz

+nedenn?
    vatandaş-çünkü biz yavşağızzz
  • emeğiniz nerede para ediyorsa oraya gidin kardeşim. demekki türkiye cumhuriyetinde memur olarak etmiyor.