şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde kamu sektöründe performans yönetimi henüz tam oturtulamadığı için dahilinde bulunan insanların neredeyse bir milletvekili gibi dokunulmaz olduğu alan. ancak son 25 yıldır da yeni kamu işletmeciği ve yönetişim olguları çerçevesinde reforma gidilen ve bu sayede esneklik, etkilik, etkinlik ve verimlilik kazandırılmaya çalışılan alandır. yine de gavurun ürettiği bilim ülkemizdeki torpilci geleneğin üzerinde pek işe yaramamaktadır. ancak bu politikalar **bir yandan da kamu hizmetine bağlanmanın şeklini değiştirdiği ve güvencesini azalttığı için anayasa madde 70. ile de çelişmektedir kimi noktalarda.

  bunun dışında, memurluk, sadece her iktidarın önem verdiği noktalardan biri değil, uluslararası arenada da önemlidir. 657 sayılı dmk oluşturulurken memurluk rejiminin nasıl olması gerektiği hakkında yaşanan tartışmalar** aslında türkiye'nin abd'yi mi, yoksa avrupa'yı mı benimseyeceğinin tartışmasaydı. çünkü bu bir politika transferidir ve dünyaya hakim olmak için kendi ürettiğiniz bilgiyi, bilimi, kültürü diğer ülkelere aktarabilmek önem arz eder emperyalist devletler açısından.
  velhasıl şahsımın da bir ömür kafasının kısmen rahat olabilmesi için bir sene boyunca kpss ve yds'ye kendimi adayarak dahil olmaya çabalayacağım alandır.
 • amirlerin, emirlerin peşinde soluksuz bir macera.
  (bkz: üçüncü kişilere emir vermek)
 • (bkz: memuriyet)
 • cok kotu meslek adi lan. emir alan demek aq boyle sey olur mu. acil alternatif bi meslek adi lazim.
 • yavaştan aklıma yatırmaya çalıştığım meslek türü. 3 4 aylık kpss kasarak iyi sonuç elde edilir mi, eden olmuş mu merak ediyorum.
 • memuriyet.

  yasemin adlı kadın arkadaşımdan: "aslında aşksız yaşamak* memurluk yapmak gibi birşey. az kazanıyorsun falan ama kafalar rahat."

  [- taşra sıkıntısı içinde yoğrulmuş bunlar. durallığa alışkın ve yatkın hepsi. fakülteye, geçerliğini ve elde edilirliğini bildikleri belirli amaçlar için gelirler. diploma, devlet memurluğu, biraz kız-erkek arkadaşlığı, biraz eğlence, birkaç anı, birkaç aşk mektubu, biraz cemiyetçilik. bütün bunları elde ederler, sonra da gönül rahatlığıyla dönerler toprak altındaki yuvalarına.] sevgi soysal - yürümek

  (ilk giri tarihi: 28.5.2016)