şükela:  tümü | bugün
  • black mirror'ın 3. sezonunun 5. bölümü. bir noktadan sonra "twist"ini tahmin etmek pek zor olmasa da, seyir zevkini ve hikayenin etkileyiciliğini gölgelemiyor.

10 üzerinden 8 verdim gitti.
  • black mirror'un futuristik olmayan tek bölümüdür.
  • black mirror'da amerikalilarin isi oldugu her halinden belli olan bok gibi bolum. seviyeyi uzaya cikardiktan sonra evet cok iyi dusunmussunuz goz falan bravo.
  • --- spoiler ---

cockroach göndermesi de sanki hotel rwandayaydı gibi.

--- spoiler ---
  • tam da düşündüğümü anlatan black mirror bölümü.

artık beyaz siyah karşıtlığı yok. amerikada silah sektöründe siyahlar, beyazlar, çinliler bir arada çalışıyor. ırka dayalı, dine dayalı savaşlar aslında alt seviyeye verilmiş basit kodlar. insanlık "yapıcılar ve yıkıcılar" arasında paylaşılmış, yıkanların sürekli kazandığı bir kültür oldu.
    böcek olarak "gören" bir siyah; böcek, çocuğu olan beyaz bir kadın olabiliyor. böcekleri vurmak kolay.
    istersen böceklere koyun de, canavar de.

ve tabi:

"canavarlara nişan alırken tetiği çekmek daha kolay".

pekiii. yalnızca o kelimeyi söylemesini.. ondan yalnızca "o kelimeyi söyleyip konforuna geri dönmesini" isterken doktorun omuzuna koyduğu elinde ne var?
    bir evlilik yüzüğü.

dikkatinizi çekeyim de nerelerde huzur bulduğunuzu tekrar düşünün.
  • bu sezonda en sevdiğim bölüm. cidden it blew my mind. olabilir mi böyle birşey ileride vallaha olabilir. ki teknoloji kullanmadan da yapılıyor şu anda istenilmeyen güya kendilerinden daha zayıf olanı bi an sanki yaratıkmis gibi görme gösterme. şu anda telaffuz etmenin bile adeta tabu olduğu bazi kelimeler var. (bkz: pkk) insanlara nefret etme öldürme için bi motiv vermek gerekiyor tabii. bunun en metaforik halini vermiş bize bu bölüm. çok beğendim.
  • --- üst edit ---

bu entry "açık ara en kötü black mirror bölümü" şeklindeki bir entry'nin hemen peşine yazılmıştı. fakat gördüğüm kadarıyla o entry de uçmuş.
    --- üst edit ---

açık ara en iyi black mirror bölümü.

"x'ciymiş, y'ciymiş, a grubu destekçisiymiş, b grubu yanlısıymış" denilerek insanların nasıl rahatlıkla kutuplaştırıldığını, sanal bir düşman yaratıldığını ve fanatiklerin insanlara değil de o sanal düşmana saldırarak nasıl vicdanen rahat ettiğini düşünün.

günümüz dünyasını düşünün.

hatta günümüz türkiye'sini düşünün. black mirror'da böcek varsa türkiye'de de "dış mihraklar" var. ne kadar kötülük, ülkenin başına gelen ne kadar musibet varsa bu dış mihraklara atfedilip duruyor. toparlanıp ortak düşmana lanetler yağdırmak, ne kadar rahatlatıcı değil mi.

geleceğe gitmeyi, teknolojinin sınırlarını zorlamayı bir kenara bırakalım çünkü bu bölümde anlatılanları gerçek kılmak için maskeyi üretmenize gerek yok.

günümüz dünyasında insanların büyük çoğunluğunun aslında bu maskeyi taktıklarını görmek, çok da zor değil.
  • düşük iq yok etme faşizanlığı ile suratıma tokat gibi inmiş bölümdür... sinematografik açıdan temposunu beğenmedim ama konu her zamanki gibi can evimden vurdu...

*black mirror 3.sezon 5.bölüm
  • barış özcan isimli youtuber arkadaşın, çok güzel bir inceleme videosu çektiği mükemmel black mirror bölümü.
  • üçüncü sezonun saçma sapan bölümlerinden sonra nihayet ilaç gibi gelen açık ara en iyi black mirror bölümü. işte futurizm budur.

--- spoiler ---

köylülerin ifadelerinden bir terslik olduğunu hissetmiş, böceklerle ilk karşılaşmada bu yaratıkların hal ve hareketlerinde bir gariplik olduğunu anlamıştım ama işin rengi ortaya çıktıkça totaliter bir iktidarın muhaliflerini yok etmek için bu yolu bulduğunu tahmin ettim. o son kısım bambaşkaymış.

geleceğe yönelik tahminlerde hep vardır insan dnasına bakarak onun suça yatkın olup olmadığının anlaşılabileceği. gelecekte ırk ya da din gibi ayrımların yerini normal olan ırkın üstün; suça yatkın, cinsel sapkınlığı ya da kalıtımsal bir hastalığı olanların ise düşük ırk olarak konumlandırıldığı yeni bir ayrımın alacağı da hep konuşulur. ama bu yeni savaşa insan hislerini önce katmak, sonra da o hisleri aşmak için böylesi bir kurgu ancak black mirror gibi bir dizinin yapacağı işti.

benim aklıma takılan soru şu, doktorla stripe arasında geçen konuşmadan şunu anlıyoruz, böcek diye tabir edilen ve maskelerin düşman diye gösterdiği yaratıklar dnasında kanser olanlar, cinsel sapıklığı olanlar ya da düşük iq'ya sahip olan insanlar. bunlar yok edilmeli ki gelecek nesiller bu "hastalıklardan" kurtulsunlar. ama bir stripe ile böcek olması gereken kadın arasında geçen konuşmada köylülerin herhangi bir maskesi yokken bile bu oyuna ortak olduğu geçiyordu. yani onlar da sanki böcek görüyormuş gibi anlatıyordu. seslerini duyduk, kokularını aldık falan dediler. bu detayın dikkate değer olan kısmı şu, yalan söylemeniz dna nızdaki kanser ihtimali veya cinsel bir sapkınlık geliştirmenizden, hatta düşük iq'ya sahip olmanızdan daha kabul edilebilir.

son olarak bu distopya niyeyse bana bugünün türkiye'sini birazcık hatırlatır gibi oldu, allah sonumuzu hayır etsin.

--- spoiler ---