şükela:  tümü | bugün
 • black mirror'ın 3. sezonunun 5. bölümü. bir noktadan sonra "twist"ini tahmin etmek pek zor olmasa da, seyir zevkini ve hikayenin etkileyiciliğini gölgelemiyor.

  10 üzerinden 8 verdim gitti.
 • black mirror'un futuristik olmayan tek bölümüdür.
 • black mirror'da amerikalilarin isi oldugu her halinden belli olan bok gibi bolum. seviyeyi uzaya cikardiktan sonra evet cok iyi dusunmussunuz goz falan bravo.
 • --- spoiler ---

  cockroach göndermesi de sanki hotel rwandayaydı gibi.

  --- spoiler ---
 • ayrıca s. l. a. marshall tarafından 1947'de yayınlanmış kitabın adıdır. askerlerin savaş alanında karşılaştığı psikolojik engeller üzerine istatistik analizler içermektedir.

  black mirror'un bu bölümü bu kitap doğrultusunda incelenmelidir, düşmanın insani vasıflarından çıplaklaştırılması veya tam tersi bağlamda insanı vasıflardan çıplaklaştırılmış kesimlerin ne kadar kolay düşman ilan edilebilmesi ile insan öldürmenin kolaylığı yahut zorluğu arasındaki bağ ilginçtir.
 • ya sisteme uy, ya da köle ol. insanı sistemin parçası olarak kullanmak ne kadar doğru olurdu böyle bir gerçeklik olsaydı. dünyamız ne kadar değişirse değişsin her zaman bir sistemi olacak. sanırım asıl yok edilmesi gereken sistem
 • barış özcan isimli youtuber arkadaşın, çok güzel bir inceleme videosu çektiği mükemmel black mirror bölümü.
 • çok beğendiğim fakat imdb puanını çok düşük bulduğum black mirror bölümü. insanlar bu bölümü anlamamışlar sanırım. imdb
 • eminim hepimiz düşünmüşüzdür bir emirle yahudileri katleden nazileri, filistinlileri katleden israil askerlerini ya da en yakınımıza gidelim. seksenlerde özellikle 12 eylül döneminde adeta bir gelenek halini alan işkence uygulayan polisleri ya da üst düzey görevli kişileri. bu insanların evde bir ailesi, kardeşi, çocuğu beklerken nasıl başka bir yerde başkalarının beklediği bu insanlara bizim gözümüzü kapatacağımız, aklımıza getirmekten dahi korkacağımız insanlık dışı uygulamayı yapar diye. bazı dedikodulara göre bu insanlar görevlerini (!) yapmadan önce bir çeşit uyuşturucu tüketirlermiş, bu da onların insani duygularını azaltacağı gibi merhametlerini köreltirmiş haliyle. işte black mirror'un 3. sezonunun 5. bölümü de bu soruya cevap niteliğinde. bu askerler aklını nasıl kaçırıyor?

  --- spoiler ---

  askerlerin beynini kontrol altına alan ve bu sayede sıradan insanları bir canavara dönüşmüş olarak görmelerini sağlayan bu sistemin bize çok uzakta olmadığını düşünüyorum. hali hazırda bu sistem olmadan bile insanları böcek yerine koyup avlamakta tereddüt etmeyen ruhlar varken bu sistemin var olması da çok bir şeyi değiştirmeyecektir sanırım.

  son olarak sembolik olan bu implant aslında tam olarak insanlardaki şekilcilik önyargısını temsil ediyor. bizi ele alalım, günümüzü ele alalım. bir mülteci sorunu ülke olarak bizi meşgul ediyor. biz bu sorunu çözüme ulaştırmak yerine genelde mültecileri "böcek" olarak görüp, dış görünüşlerinden gülme malzemesi çıkarmakla uğraşmaktayız. böyle yapmak böyle bir sorunla uğraşmaktan kesinlikle daha kolay. onların hastalıklı, yabancı, kültürsüz olduğunu unutmamalı ve kendiliğimizden takılmasını kabul ettiğimiz bu implantın etkisini hepten göstermeliyiz.
  --- spoiler ---
 • genel olarak kurgusuyla, gelişmesiyle ortalama bir bölümdü ama mantığı sevdim. özellikle düşük seviye insanlardan kurtulma, toplumu savaş için sürekli tetikte tutma, yeni bir boyuta gelen sınıflı toplum ve ırkçılık konularının işlenmesi hoşuma gitti. black mirror bölümleri içinde en radikal şekilde sosyolojik olasılıklara değinen bölüm olabilir.