şükela:  tümü | bugün
 • black mirror'ın 3. sezonunun 5. bölümü. bir noktadan sonra "twist"ini tahmin etmek pek zor olmasa da, seyir zevkini ve hikayenin etkileyiciliğini gölgelemiyor.

  10 üzerinden 8 verdim gitti.
 • black mirror'un futuristik olmayan tek bölümüdür.
 • black mirror'da amerikalilarin isi oldugu her halinden belli olan bok gibi bolum. seviyeyi uzaya cikardiktan sonra evet cok iyi dusunmussunuz goz falan bravo.
 • --- spoiler ---

  cockroach göndermesi de sanki hotel rwandayaydı gibi.

  --- spoiler ---
 • tam da düşündüğümü anlatan black mirror bölümü.

  artık beyaz siyah karşıtlığı yok. amerikada silah sektöründe siyahlar, beyazlar, çinliler bir arada çalışıyor. ırka dayalı, dine dayalı savaşlar aslında alt seviyeye verilmiş basit kodlar. insanlık "yapıcılar ve yıkıcılar" arasında paylaşılmış, yıkanların sürekli kazandığı bir kültür oldu.
  böcek olarak "gören" bir siyah; böcek, çocuğu olan beyaz bir kadın olabiliyor. böcekleri vurmak kolay.
  istersen böceklere koyun de, canavar de.

  ve tabi:

  "canavarlara nişan alırken tetiği çekmek daha kolay".

  pekiii. yalnızca o kelimeyi söylemesini.. ondan yalnızca "o kelimeyi söyleyip konforuna geri dönmesini" isterken doktorun omuzuna koyduğu elinde ne var?
  bir evlilik yüzüğü.

  dikkatinizi çekeyim de nerelerde huzur bulduğunuzu tekrar düşünün.
 • bu sezonda en sevdiğim bölüm. cidden it blew my mind. olabilir mi böyle birşey ileride vallaha olabilir. ki teknoloji kullanmadan da yapılıyor şu anda istenilmeyen güya kendilerinden daha zayıf olanı bi an sanki yaratıkmis gibi görme gösterme. şu anda telaffuz etmenin bile adeta tabu olduğu bazi kelimeler var. (bkz: pkk) insanlara nefret etme öldürme için bi motiv vermek gerekiyor tabii. bunun en metaforik halini vermiş bize bu bölüm. çok beğendim.
 • --- üst edit ---

  bu entry "açık ara en kötü black mirror bölümü" şeklindeki bir entry'nin hemen peşine yazılmıştı. fakat gördüğüm kadarıyla o entry de uçmuş.
  --- üst edit ---

  açık ara en iyi black mirror bölümü.

  "x'ciymiş, y'ciymiş, a grubu destekçisiymiş, b grubu yanlısıymış" denilerek insanların nasıl rahatlıkla kutuplaştırıldığını, sanal bir düşman yaratıldığını ve fanatiklerin insanlara değil de o sanal düşmana saldırarak nasıl vicdanen rahat ettiğini düşünün.

  günümüz dünyasını düşünün.

  hatta günümüz türkiye'sini düşünün. black mirror'da böcek varsa türkiye'de de "dış mihraklar" var. ne kadar kötülük, ülkenin başına gelen ne kadar musibet varsa bu dış mihraklara atfedilip duruyor. toparlanıp ortak düşmana lanetler yağdırmak, ne kadar rahatlatıcı değil mi.

  geleceğe gitmeyi, teknolojinin sınırlarını zorlamayı bir kenara bırakalım çünkü bu bölümde anlatılanları gerçek kılmak için maskeyi üretmenize gerek yok.

  günümüz dünyasında insanların büyük çoğunluğunun aslında bu maskeyi taktıklarını görmek, çok da zor değil.
 • ya sisteme uy, ya da köle ol. insanı sistemin parçası olarak kullanmak ne kadar doğru olurdu böyle bir gerçeklik olsaydı. dünyamız ne kadar değişirse değişsin her zaman bir sistemi olacak. sanırım asıl yok edilmesi gereken sistem
 • barış özcan isimli youtuber arkadaşın, çok güzel bir inceleme videosu çektiği mükemmel black mirror bölümü.
 • çok beğendiğim fakat imdb puanını çok düşük bulduğum black mirror bölümü. insanlar bu bölümü anlamamışlar sanırım. imdb