• sokakta hanımefendi, mutfakta aşçı sözlük yazarı.

akp'nin verdiği diplomalar sayesinde girdiği entry'lere göre mühendis, doktor, perakendeci, ekonomist, mimar kimlikleri ile ön plana çıkıp bilirkişi olarak çok güzel açıklamalar yapıyor. uzun uzun ve tarafsızmış gibi bir dille de yazıyor ki inanalım.

bir de yediği ayardan sonra entry'yi silip ayar entry'sinden sonra tekrar post'lamış olması var ki gerçekten bugüne kadar görmediğim muhteşem bir omurgasızlık örneği.

not: bu adama dezenformasyon yaratması için para veren adamlara sesleniyorum:

maaşta anlaşırsak bunun yaptığının 10 kat daha iyisini yaparım, özelden ulaşabilirsiniz.
  • azerice; ben küçük komedyen.
  • kirgizca'da ben kucuk komedyen anlamina gelmeyen, baska bir anlami bulunan cumle.

akp'nin piyasada olmadigi yillarda muhendis olmus, fikir ve eylemlerinden dolayi bundan 20 yil oncesinde gozaltina alinip devletimizin sefkatina mazhar olmus, bacaginin bir kismi polis envanterindeki alman coban kopeklerinden biri tarafindan sevgi ile mideye indirilmis bir kisinin eksisozluk'teki takma ismi.

omru boyunca hicbir torpil gormemis, cunku birilerine minnet duydugunda kisiliginin bozulacagina inanmis birisi. 15 yil gibi bir suredir de uluslararasi alanda, yuzmilyonlarca dolari bulan insaat projeleri bitirmis, bu yuzden de teknik konularda faydalanabileceginiz birisi.

ayni zamanda cok da alcakgonulludur, yanlisini -laf salatasi ile degil bilgi ile- kanitlayan biri olursa, ozur dilemesini de bilen, yanlis yaptim da diyebilen biridir, ki bircok entry'sinde altta not olarak bunu gorebilirsiniz. ama eksisozluk'te bilmeden konusmayi bir maharet sanan insanlara kil olan birisi.

edit: beni akp yandasi veya baska birsey yandasi olarak goren, hatta maasli calistigimi iddia edecek arkadaslar icin (bu arada o maasin basbakan danismaninin maasi kadar olmasi gerekirdi simdiki isimi birakmam icin -51 bin tl diye iddia edilen-),
    asagidaki entry'de ise chp yardakcisi ve yalakaligi yapiyorum,

(bkz: #33634782)
  • laf salatasından oluşan entry'sine aldığı ayar yüzünden aynı salata entry'sini 3 defa silip tekrar gönderen yazardır.

aynı zamanda anlamsız yere yaptığı "ben mağdurum" tavırları ile de kimlerden olduğunu çok güzel belli etmiştir. sen dezenformasyon yaratmak için her başlığa atlayıp ben bu işlerden çok iyi anlarım tavırları ile entry gir, ayarı al, ondan sonra ayardan kaçmak için entry'ni silip silip tekrar gönder. ardından da "ama benim bacağımı köpek ısırdı" de.

15 yıldır uluslararası alanda yüzmilyonlarca doları bulan inşaat projelerini bitirip, 3.boğaz köprüsü yapılmadan önce karşılarına çıkacak su kaynaklarının ve kuşların göç yollarının tespit edilemeyeceğini savunması ile ilgili de yorum yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.
  • (bkz: #29530443)
  • oldukça yüksek varlık gösteren bir yazar. entrylerini birbirlerine referans göstererek ve yazdığı başlığa genellikle birden fazla kere yazarak da gösterdiği varlığı arttırıyor.

sözlüğe kayda değer şekilde vakit ayırdığını görebiliyorum bu trafiğinden. kendi işini yapıyor veya emekli olsa gerek. normal maaşlı çalışanın ayırabileceği vakitler değil bunlar.

şurada iki tane birbirine çok benzeyen, gezi eylemcilerinin sık karşılaştığı bir argüman olan "siz polis şiddeti görmemişsiniz" argümanını kullanan entrysini okudum:
    (bkz: #35726842)
    (bkz: #35727056)
    entrylerin metinlerinin aynı olup (biri yarım kalmış) videolarının farklı olması da burada dikkat çekici bir konu. doğrusunu kendi bilir ama önce entry yazılıp sonra uygun video aranmış bulunmuş, arada karar değiştirilmiş gibi.

yine aynı entrylerde, bu videoları izleyip bunları girdiği tarihe kadar polise antipati beslediği ima edilmiş. bir nevi "ben de polisin şiddetini aşırı buluyordum ama şimdi kararımı değiştirdim" mesajı veren entryler. tarzında genel olarak bunu görüyorum, karşısındakini de anlar görünerek cehalet ile itham edici bir üslup. öyledir demiyorum, ama "gezi'yi başta ben de destekliyordum" çizgisinde beyanları var ise şaşırmam.

ancak burada daha eski tarihli şöyle bir yazısını daha görmek mümkün:
    (bkz: #35725748)
    burada da polis sevgisi teması söz konusu. üzerinde durulmaya değer bir durum mudur bilemiyorum ama bir tutarsızlık var sanki.

bir de erdoğan savunucusu olmadığını göstermek için iktidarı övdüğü entrylerinde referans verdiği eleştirel birkaç entrysi de var. ancak yine aynı yazar recep tayyip erdoğan'ın hayalindeki türkiye başlığını açıp, ilk iki entrysini de girmiştir ve bu entryler erdoğan'ın demokratik ve aydınlık yarınlar hayal ettiğini belirten entrylerdir.

şimdi başlığa dönüp baktığımda bu entrylerin silinmiş olduğunu; ve başlığın, aşağıdaki daha hakaretamiz entrylerin sahiplerinin başına bırakıldığını görüyorum. acaba amacı zaten bu muydu? orada gerçek bir tartışma konusu olmadığı için zayıf argümanlarla erdoğan'a yüklenilen bir başlık oluşturup, daha sonra bir biçimde bunu değerlendirmek niyetinde miydi? muhtemelen hayır. peki nedir o zaman? bilemiyorum.

benim için muammalarla dolu bir yazardır. hakkında somut bir ithamım yok, ancak kendisinden tekinsiz bir elektrik alıyorum. güzelce vakit ayırsam ve bütün yazılarını incelesem belki haksız belki haklı çıkacağım bu sezgimde, ama kendisi de hemfikir olacaktır ki vaktimi böyle kullanmamın kimseye bir hayrı yoktur. hakkına hayırlısını diliyorum.

edid: boş beleş nefret söylemi yapan birisi değil, tepeden bakmakla beraber insan yerine de koyuyor muhatabını. hunharca yüklenmişiz kendisine, bir hata ettiysek kusurumuza bakmasın.
  • polis sever insan, ya da arada kendini merkeze götürüp polise sevdiriyor.
  • bu baslik altina daha oncede degisik entryler girerek derdini anlatmaya calismis insanin takma ismi.

akp'li dendi, bbp'li dendi, milliyetci dendi, solcu ve fethullah gulen'ci dendi hakkinda. hepsini birden olabilmek gurur verici.

eksi sozluk denilen yerden daha onceleri bazi faydali bilgiler ogrenmis oldugumdan, buradaki insanlara bazi fikirlerimi anlatabilirim, baskalarindan birseyler ogrenirim diye dusunurken, goygoydan baska birsey gormedim. cok az sayida insan anca okuyor, dogru bilgiye dogru yanlisa yanlis diyebiliyor, onyargisiz olaylara bakabiliyor.

soyle bir ornek vereyim, insaat projeleri ile ilgili (mesela 3. kopru) hukumete laf sokacagiz diye ugrasanlar vardi. ben teknik bilgime dayanarak, elestiriniz yanlis diye kac kere aciklamama ragmen, ehehe sen ne anlarsin ki, sakirtsin sen gibi ciddiyetsiz laflar gordum.

soyle diyeyim, the palm jumeirah dubai'deki denize yapilan palmiye seklindeki projenin tum altyapi sistemleri (elektromekanik altyapi) projesini yonetmis bir insanim. bu isleri yaparken, kac tane koca koca insaat firmalarina kok sokturdum yeri geldi, ama surada kici kirik uc tane eksi sozluk goygoycusu madara etti beni.

derdim insanlar belki dogru duzgun bir bilgi edinirdi, yoksa cok da umurumda burada ne yazmis ne etmis. ama yalan dolan degil, gercekten birseyler ogrenmek isteyenler birseyler ogrensindi derdim.
    burada olmayacagini gordum.

gezi olaylari ile ilgili, birkac kez bazi arkadaslara mesaj olarak yazdim. asagiya kopyaliyorum,
    --- spoiler ---

birsey elde etmek istersen, stratejin ve yontemin olmali. aglamayan bebege meme verilmez, ama her agladiginda da meme verilmez. uc dakikada bir aglarsan, meme degil saplak gelir, yeni nesil anneler ise bir odaya koyar, susana kadar beklersin orada.

ben gruplamayi sevmem, genellemeyi yani.
    1) iyi niyetli eylemciler :
    tas sopa mlotfa karismayan, bunlari hatta durdurmaya calisan tipler. bu asiri uclar yuzunden de polis siddetine maruz kalan grup. bunlari destekliyorum. niye, prensip olarak, katilsam da katilmasam da goruslerine sorumluluk sahibi insanlari severim.
    gelelim gezi olaylarindaki bu grup hakkinda ne dusundugume, bu eylemlerden devrim cikar mi, cikmaz. neden, cunku daginik ve stratejisi olmayan bir topluluk. bundan 10 yil once, sokaga cikmak ses duyurma yontemi olarak neredeyse tek yoldu. su anda teknoloji var. sokak eylemi ve diger eylem turleri arasindaki agirlik ne olmali ? ben ne yapardim bu gruptan olsam, birkacgun eylemler oldu, polis siddet gosterdi, baska gruplar isin icine karisti. o an durup dusunurdum, kontrol kimde ? bende degil. ilk gunler kontrolu ben yaparken simdi kontrol polis ve siddet yanlisi asagidaki ikinci grupta. kuvvetli kim, ikinci grup -fiziki guc- ve hukumette. sokaktan cekilme vaktidir. hatta ikinci gruba ilk gunlerden firsat verilmeden sokaktan cekilme vakti idi. oyle olsa, polisin hicbir siddet eylemine karismamis gostericilere uyguladigi gucu internetten, anadoluya gidip orada kahvehanelerde insanlara anlatarak, sokakta konusarak, yerel tv ve radyolara giderek anlatmak bircok insanin destegini almaya yarardi.
    su anda bu grubun iyi niyetli gosterileri baskalari tarafindan calinmis durumda. sokaga cikmanin tek faydasi ise hukumetin uygulayacagi baskiyi mesulastirmak. ve toplumdaki gerginligi arttirmaya neden olmak.
    2) kotu niyetli eylemciler: tas sopa molotf vb. atip, atesli silah kullanip, birileri olse de olaylar buyuse mantigindaki insanlar. solcu gecinir bu tipler. genelde tgb ve ip bu mantiktadir. iyi niyetli grubun tum cabalarini ve acilarini kullanmis insanlar bunlar. iyi niyetliler bunlari gordugu an eylemi sonlandirip o ana kadar ki siddeti gosterselerdi topluma cok daha faydali olacakti. devrim gene olmazdi, basbakan istifa etmezdi. ama ciddi yara alirdi.

su anda ve ileride yapilacak sokak eylemleri karisikliktan baska hicbirseye yaramayacak. ben akp'nin sitesinden ve danismanlar vekiller vb. kisilerin emaillerine de yaptiklari yanlislar ile ilgili yazi yazdim. degerlendirecegiz gibi cevap gonderdiler. sokak eylemi yerine binlerce insan vekillere, akp lisi chp lisi bu sekilde email faks mektup yuzyuze gorusme sekline baski yapsa, istekleri bildirseler daha faydali olacak. en azindan secim zamani bu istekler gerceklesmemisse, su kadar kisi su istekte bulundu su zaman, soz verildi ama su su su kisiler vekiller yapmadi bunu denilebilir.
    erkler uzerinde yetki secimle geliyor, iktidardan daha cok beceriksiz muhalefetin sorumlulugu da var. onlara da baski yapilmali. bu sekilde (email faks vb. ) erkler uzerinde soz sahibi olunabilir, agirlik buna verilebilir ama sokak eylemi daha az ve destekleyici sekilde kullanilabilir

uzuncasi boyle. kisisel gorusum bu sekilde insanlar devam edecek cunku turkiyemin guzel insanlari cok kolay gaza geliyor, akp lisi icin tum eylemciler dis mihrakci, muhalefet icin ise rte diktator. ikisi de yanlis. gelecek seneye kadar insanlar sakinlesirse iyi yoksa benim gorusum bu ulke 2023 te de ayni seyleri tartisiyor olacak 2050 de de. seneye kadar zaten duzelme olmazsa ben gidip avrupa'da ya da abd'de bir ev alip oraya yerlesecegim, turkiye'de umurumda olmayacak. kalan saglar bizimdir :)
    --- spoiler ---

neyse, merak eden olursa diye entrylerin mantigini ve kendi mantigimi aciklayayim dedim. tekraren, sevmediginiz insandan bile ders almayi bilmeniz lazim, sevmediginiz insan bile 10 isinden 2 sinde dogru yapiyorsa, dogru yapti demekten korkmayin. durust olmak her zaman size kazandirir.

hadi kendinize iyi bakin eksisozlugun goygoycu takimi,

normal insan olan diger arkadaslara ise tesekkur ederim, bazen bilmedigim seyler ogrendim, yanlis dusunduklerimi duzelttim.

bundan sonra arada bir takilirim, boyle sacma sapan insanlarin cogunlukta oldugu bir websitesinde vakit harcamak artik kendime ve bilgime ve kaliteme saygisizlik olur.
  • yiğit bulut olmasından şüphelendiğim bir komplo teorisyeni. ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanında komplo teorilerine itibar edilmediğini birileri kendisine anlatsın.
  • ak troll.
hesabın var mı? giriş yap