• trio aksak'ın ilk albümünde yer alan bir azeri türküsüdür, sözleri şöyledir:

men onu sevmişem bir ilkbaharda
    o beni terketleydi boranda garda

sağ olur her yara unutulanda
    sağ olmaz yaresi ilk mehebbetin ölürem
    sağ olmaz yaresi ilk mehebbetin

değmedi elime yarimin eli
    neylesin yarime lokmanın eli

sağ olmaz yaresi ilk mehebbetin ölürem
  • azeri türkçesinin mükemmel örneklerindendir, türkiye türkçesiyle söylendiğinde verdiği etkinin yüzde biri bile oluşmaz.
    en güzel yorum trio aksak grubuna aittir.
  • simurg & ferman akgül - men onu sevmişem

kulaktan kulağa
  • men onu sevmişem bir ilkbaharda
    o beni terkeyleydi boranda garda
    her yara sağalır unutulanda
    unutulmaz yarası ilk mehebbetin

men seni her zaman anaram yar
    aşkınla od tutup yanaram yar
    saldın üreğime derin yaralar
    bu mudur vefası ilk mehebbetin

dövdü kapımızı hicranın eli
    değmedi elime cananın eli
    bu derde neylesin lokmanın eli
    değmedi elime cananın eli
  • azeri bir türküdür.

tanımı geçtikten sonra, ilk defa (bkz: perran kutman)'dan dinledim, kadın muazzam bir sanatçı olmasının yanında inanılmaz duru ve temiz söylemiş türküyü. (bkz: okan karataş) yorumu da güzel, (bkz: trio aksak) yenilemiş ama olmamış. türkü bağımlılık yaratan bir etkiye sahip, "(bkz: ığdırın al alması)" gibi rakı içerken birden aklına düşüyor dinlemem lazım diyorsun, "(bkz: kücelere su serpmişem)" gibi adamı sarıyor, sarıyor bırakmıyor. lambadan bir cin çıksa mesela bir dilek tut dese, tutacağım dilek şu olurdu aslında, emin igüs "ben onu sevmişem"i bir defa söylesin ben de kaydedeyim, sürekli ama sürekli dinleyim.
  • zeki gurdal karaoglu nefis soyler bunu.
  • kaydının sesi ve görüntüsü biraz kötü olmakla beraber aygün beyler'in son derece içten söylediği versiyonu için:

[http://www.youtube.com/watch?v=ladawn02twq http://www.youtube.com/watch?v=ladawn02twq]
  • dün ankara'ya kar yağarken, kaknüs tarafından düzenlenmiş yorumunu bir kez daha dinledim.
    kaknüs yorumunda başı ağıt gibidir. giden sanki yar değil de ömürmüş gibi hisseder insan.
    --- spoiler ---

men onu sevmişem bir ilkbaharda
    o beni terk eyledi boranda karda
    --- spoiler ---
  • trio aksak yorumunun keskin bir bıçak gibi olduğu, dinledikçe bitmesin istenen mükemmel güzellikteki azeri türküsü.
    ...
    ...
  • ya düşündükçe çıldırasım geliyor. biz ne kadar güzel, kaliteli, nadir ve neredeyse lezzeti damakta patlayan tatlılar gibi bir etki bırakan şarkıları dinlemişiz, hem de trt'de? o tarihte başkası var mıydı gerçi, bu da bir soru elbette.

ama isyan ettiğim o değil ki.
hesabın var mı? giriş yap