şükela:  tümü | bugün
  • beşiktaş'ta aşırı güzel çikolatalı tatlıları ve şahane kahveleri olan nefis mekan.

mekan, ilk olarak istanbul'da son zamanlarda rastladığım gerek iç dizayn gerek menü gerekse sunum olarak en başarılı cafe/çikolatacı konseptine sahip. menüyü elinize aldığınız zaman her şeyden söylemek geliyor insanın içinden* lakin biz tercihimizi chocolate bomb isimli tatlıdan yana kullandık. tatlıları siparişe göre o an hazırladıkları için ürünün siparişten sonra gelmesi bir 10-15 dakika alıyormuş. her tatlı da bu süre değildir tabiki ama chocolate bomb'ta öyleydi. fakat masaya geldiği anda beklediğimize gerçekten değdi. yumurta şeklinde çikolata topunun üzerine o an sıcak çikolata dökülüp topun içinden çilek ve muz dilimleri çıkıyor ve eriyen çikolatayla karışınca ortaya enfes bir tat çıkıyor. özellikle kullandıkları çikolata gerçekten çok lezzetli ve farklıydı. ürünün en öne çıkan özelliği bence buydu.

içecek tercihimi ben bu kadar yoğun bir tatlının yanından americanodan yana kullandım. iyi ki de öyle yapmışım. abartmıyorum bugüne kadar içtiğim en iyi americanoydu. özellikle geçtiğimiz ay walter's coffee roastery'de söylediğim americanodan sonra uğradığım hüsranının üzerine(ki o da ayrı bir entry konusu onuda ayrıca yazacağım bir ara) starbucks'ın ne çok iyi ne çok kötü olan standart americanosu dışında bir daha içmem diyordum ki mendel's hem bu düşüncemi hem kahve lezzeti standartlarımı değiştirdi. bu arada bir de çay söylemiştik o da normal bardak ya da fincan olarak değil şık bir ahşap altlığın(belki tepside denilebilir) üzerinde son derece şirin ve çayı uzun süre sıcak tutan döküm bir demlik şeklinde geldi(sakın demliğe merak edip dokunmayın gayet yanıyorsunuz*). harman siyah çaylarıda gayet güzeldi fakat benim için sunumları çayın lezzettinin önüne geçti. ürünlerinin fiyatları da lezzetlerine göre bana gayet normal geldi(chocolate bomb 18 lira, kupada americano 6,5 lira, 2 fincandan biraz fazla çıkan demlikte çay 10 lira). sizzling brownie ve gece sefası aklımda kalan ürünleri oldu. sonraki ziyaretlerimde de onları denerim diye düşünüyorum.

mendel's'ın facebook ve instagram sayfaları da bunlarmış. merak edenler bakabilirler. konumunu da kısaca şöyle tarif edeyim: akaretler kahve dünyası'nın tam karşısı. benden tam puan aldılar, tatlı/çikolata severlere özellikle gidip denemelerini öneririm.
  • açılalı 1 aydan daha az bir zaman olan, yeni dönem kahvecilerden biri. sadece kahveci demek yetmez, butik çikolatalarıyla da göz doldurmakta. lezzetli kahveleri ile lezzetli yiyecekleriyle çikolata&kahve severlere enfes bir armağan. çok fazla masası şu an için yok, bu açıdan yol kenarında oturmak zorunda kalınabiliyor ancak yakın zamanda bahçelerini kullanıma açacaklarını ilettiler.

denenmeli :)
  • isimlerine coffee yazmışlar ama kahveden anladıkları falan yok. bir keresinde demleme kahve içmek istediğimi söyledim ama baristalarının bilmem ne barista toplantısında olduğunu söylediler -koca dükkanda çalışan nerdeyse 4 kişi vardı o esnada gördüğüm kadarıyla buradan 1 kişinin kahve yapmayı bildiğini anlıyoruz- velhasılı içemedik. dün akşam bir chemex istedim sipariş almak için gelen arkadaştan, dönüp barista çocuğu yönlendirdi. barista sipariş aldı fakat gelen kahvenin tadı çok kötüydü filtre kahve makinasından çıkmış bayat kahve gibi bir tadı vardı. ayrıca chemex servisi nasıl yapılır bilmiyorlar, barista 2 fincan ve chemexi getirdi masaya ama kendi doldurup aldı gitti. içinde yarım fincandan daha fazla kahve kalan chemexi götürdü neden götürüyorsa onu da anlamış değilim. muhtemelen oranlarını ve demleme süresini tutturamadı genç barista. gerçi kahve yapmayı bildiğini hiç sanmıyorum.herhalde çocuğa 1-2 günlük yüzeysel bir eğitim aldırılmış ama yeni nesil kahvecilik bu kadar özensiz yapılabilecek bir iş değil hele ki bir kahveden 12 lira istiyorsan işini adam gibi yapman lazım. beceremiyorsan da yapma zaten. ayrıca menüler de leş gibiydi. çikolatalarını denemek bile istemedim. bir şey diyemeyeceğim.
  • yıllarımı güzel konuşma ortamı sağladığı için kahve dünyası'na verdikten sonra eskiden kebapçı olan bu dükkandaki tadilatı fark ettim. bir sonraki kahve dünyası'na gelişimizde mekan açılmıştı. o gün bu gündür sürekli gidiyoruz. inanılmaz çikolatalı tatlıları olan bir mekân. 4-5 çeşit denedim. j'adore filan hikaye. adını the grand budapest hotelden almış. filme ithafen mösyö gustave ve agatha loves zero diye tatlıları var. sırf bunun için bile sevilir. kahve konusuna gelince, zibilyon tane 3rd wavekahveciye gittim, içtiğim en lezzetli chemexti. sanıyorum çekirdekten ötürü olabilir. o sırada kenya peaberry kullanıyorlarmış. barista işlemi yaparken güzel güzel anlattı mevzuyu. masada demledi. sonra filtresini atmak için götürdü. sevimli bir kupada geri getirdi. ulan koskoca mocta adam filtre kahveden bozma chemexi getiriyor. demlediğini görmek ne mümkün. inanırsan artık... neyse. cortado da pek hoş. doygun bir tadı var. kısacası çok sevdiğim beşiktaş'a açıldığında gerçekten memnun olduğum mekanlardan. biraz dekorasyon olarak eksikleri var. duvarlar filme atıf yapan obje veya görsellerle doldurulabilir ama çok da önemli değil bence.
  • bi anda o kadar gidilen çikolata dükkanını eklenmesiyle sıralamada bir sıra aşağı düşüren çikolatacı&kahveci. çikolata krizi zamanlarında gidilip hem görsel olarak insanı doyuracak hem tadıyla keyiflendirecek mis gibi tatlıları ve sunumları olan mekan olmuş. *
  • çikolataları güzelken tatlılarının içinde bulunan keki ve fazla şekerli dondurmalarını o kadar da beğenmediğim mekan. yine de beşiktaş taraflarında tatlı bir mola vermek istendiği vakit uğranabilir. valonia ile karşılaştırınca tatlı çeşitliliğinin fazla olması avantaj. kahve konusunda ise oldukça ortalama bir mekan. çalışan arkadaslar ise gayet güleryüzlü ve oldukça dinamik. buradan da puanı topluyorlar ve gerçekten bahşişi hakediyorlar.
    işletme olarak sosyal medya üzerinden aktif olarak iyi reklam yapıyorlar bu yüzden ki mekan size ilk başta biraz overrated gelebilir. fakat yine de ortalamanın üzerinde bir yer olması dolayısıyla gitmeye değer.
    fiyat olarak ise tatlıların porsiyonları 15-20 tl arasında değişmekte. iki tatlı, iki filtre kahveye 50 tl verip çıkabilirsiniz.
    bu arada mekan genel olarak oldukça kalabalık hatta yer bulamama ihtimaliniz de mevcut. bunun bilincinde olup gitmekte fayda var. sonra vay efendim neden ayakta kaldım demeyin.
  • beşiktaş'a yolum düştüğünde mutlaka uğradığım çikolatacı. sylvia'ya bayılırım gidenler bir şans vermeli.
  • mendel’s, the grand budapest hotel filminin renklerini ve sıcaklığını tüm atmosferi ile hissettiren bir mekan. tatlıların ismi de filmden esinlenilmiş. *

ulaşımı kolay ancak epeyce kalabalık olan bir yer olduğundan ya erken gitmeye çalışın ya da az biraz

bekleyin ancak kesinlikle değecek. bu önerim menülerinden çalışanlarına, kahvelerinden tatlılarına kadar samimi bir mekan arayanlara gelsin.
  • yamulmuyorsam pasta sanatı'nın çikolatacısı. çalışanları biraz gerzek. browni söyledik böyle sıcak tabakta falan geldi, üzerine çikolata dökecekler eriyecek falan. adam bize bakıyor biz adama. e döksen artık dedim, kameraya çekmeyecek misiniz? herkes kameraya çeker bunu dedi. çekmedim.

valonia ile yarışamaz. tuvaleti güzel mekan.
  • çikolata seven biri olarak üniversite yıllarında severek gittiğim bir j’adore vardı. ancak yıllar var ki

ayrı düştük, özellikle taksim’in gün geçtikçe iç karartan halinden dolayı j’adore’a gitmek içimden gelmez oldu (hem duydum ki orası da eskisi gibi değilmiş). kış aylarındaydı sanırım çikolata aşkımı bilen bir arkadaşımın önerisi idi mendel’s ve kesinlikle beğeneceğimi söylemişti. ancak ben bunu

unutmuşum tabi ki, yoğun yetişkin hayatı işte, değil mi. neyse geçen erken kalktığım bir cumartesi günü akaretler’de dolaşırken denk geldim ve içeri girdim. samimi ve rahat hissettiren bir mekan, bu açıdan iyi başladık diye düşündüm. ardından tatlı ve kahve sipariş verdim ki asıl orada gönlümü kazandı. çikolatası gerçekten çok iyi. bu aralar daha iyi bir çikolatacıyı bulmanın mutluluğunu yaşıyorum. yolunuz denk düşsün efendim.