şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başkent üniversitesi, siyset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü hocası. secular and islamic politics in turkey adlı çalışmada kaleme aldığı "the justice and development party and the kemalist establishement" başlıklı makalede bir taraftan akp'ye bir taraftan laik kesime ayarlardan ayar beğendirmiştir, takdir edilesidir.
 • doktora hocası ümit cizre sakallıoğlu'yla yazdığı birçok ortak makale var. cizre sakallıoğlu ve onu takip eden menderes çınar akp öncesi islamcılığı, özellikle de milli görüş hareketini analiz ederken bence çok doğru bir çerçeve kuruyor ve türkiye'de islamcılığın siyasal yönünü mısır/pakistan siyasal islamına referansla değil türk siyasetinin kendi dinamiklerine yaslanarak açıklıyorlar. böyle bakınca mili görüş'ün halka bakışından yöneticilerin konumuna, toplumsal yapıdan ahlak düzeni görüşlerine kadar dinsel referanslı bir kemalizm mirror image'ı olduğu olduğu ortaya çıkıyor. çınar'ın "siyasal bir sorun olarak islamcılık" kitabı bu temelden hareket eden iyi bir islamcılık analizi.
 • akp ile ilgili tespitleri/öngörüleri mükemmel olan zat-ı muhterem. özellikle birikim de yüksel taşkın bir, kendisi iki olmak üzere zihnimizi açmaktadırlar. aman şöyle dersem akp li sanirlar, sonra soldan ihraç ederler vs gibi dertlere kapılmadan, aldırmadan emaneti ehline vererek dürüst yorumlar yapmaktadırlar. eleştirilecek yerde eleştirip, övülecek yerde övmektedirler. zaten ümit cizre danismanliginda yapmis doktora calismasini, her kelimesinden belli....
 • bilgi birikimiyle başkent üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünün en değerli hocalarının başında gelir. inanılmaz alçak gönüllüdür. şendir, şakraktır; sınavlarda öğrencilerin verdiği abzurd yanıtlardan bir derleme kitap yapma fikri de yok değildir. odasından ayrılırken eyvallah görüşürüz der uğurlar sizi, hastasıyız seviyoruz da hocam bir de şu siyasal düşüncelerden geçirsen tam süper olacak varya. *

  edit; halden anlayan en adam hocadır. sağol hocam sağol.
 • birikim'de yayınlanan yazılarından oluşan "vesayetçi demokrasiden milli demokrasiye" isimli kitabı çıkmış.

  bir de kitap ve genel olarak akp'yle ilgili oldukça doyurucu bir söyleşi vermiş:

  http://t24.com.tr/…-partisi-olarak-kurulmamisti,212
 • bugün ruşen çakır'la yaptığı analizi şuradan izlenebilecek olan akademisyen.

  akp'yi ve erdoğan'ı iyi tanıyan biri olarak yaptığı analizin kıymetli olduğunu düşünmekteyim. erdoğan'ın 2015'ten beri başlayan ve bugün niçin ittifak aradığını sorgulayan, açıklayıcı bir program yapmışlar.