• hafif müzik'in 4.* şarkısı

neden başladım ağlamaya
    anladıysan
    ver
    mendilin varsa yanında
    ver
    eminim vardır yanında
    bekle, dur,
    ya öl ya sev
    ya sus, ya doğruyu söyle

nasıl başlasam
    utanmadan konuşmaya
    gözyaşım var
    sözlerim yok,
    anlatmaya

ver mendilin varsa yanında
    ver eminim vardır yanında
    bekle, dur, ya öl ya sev
    ya doğruyu söyle

gitme dur
    ya öl ya sev
    ya sus, ya doğruyu söyle

neden başladım ağlamaya ?
    anladıysan ...
  • vega'nin neden vega oldugunu idrak ettiren sarki.
  • her sözü sanki elime binlerce kıymık batmışçasına acıtan vega şarkısı.. çok soyut anlatıyor gibi görünüyor; ancak aslında hiç öyle değil. "gitme" diyor kadın, daha ne desin? "yalansız" diyor; kıymıkların her biri bir başka yalan ve oyunmuş gibi; tuzağa düşürülmüşüm gibi..

"neden başladım ağlamaya?
    anladıysan..

ver,
    mendilin varsa yanında..
    ver,
    eminim vardır yanında..

bekle, dur;
    ya öl, ya sev..
    ya sus, ya doğruyu söyle.."

bir yerinden tutunup, bir duyguya; hem güzel hem çirkin, hem tatlı hem acı, hem hüzünlü hem mutlu.. anlatılamayan; anlaşılamayan.. geceyi üzerime örtüp, sokak sokak adımladığım bir hayalin peşisıra.. o kadar boş ki kelimelerim; cebim yırtılmış belki, belki sigaram bitmiş, bir yerden düşmüş, dökülmüş bütün kelimeler.. kime söylenir? "afedersiniz, biraz vaktiniz var mı.. söyleyemediklerim yüzünden içim acıyor da.." kim dinler artık beni, sesim bu kadar kısılmış, göğümde kuşlar uçmaz olmuşken.. mevsimdendir belki, yine yeni kuşlar, yeni bulutlar, sonra ormanlar, ağaçlar.. yalancı bir bahara aldanan elma ağacının hikayesi gibi, kızardığıyla kalmış ya hani elma.. büyüyememiş, tatsız bir şey olmuş ya hani.. kızardığıyla kalmış ya.. belki bahara kandığından utanmıştır.. bilemeyiz ki..

"nasıl başlasam,
    utanmadan konuşmaya?
    gözyaşım var;
    sözlerim yok,
    anlatmaya..

ver mendilin varsa yanında..
    ver eminim vardır yanında..

bekle, dur;
    ya öl, ya sev..
    ya sus, ya doğruyu söyle..

gitme dur;
    ya öl, ya sev..
    ya sus, ya doğruyu söyle.."

**karşında az sonra yığılacakmış gibi duruyorum. dizlerim titriyor; bir de ellerim.. burnum üşüyor. bana bakıyorsun, utanıyorum.. dikip gözlerimi bakamıyorum, kaçırıyorum.. sen bunları bilmiyorsun, anlamıyorsun, farkında bile değilsin. olma. nasıl olsa bu ikimize de bir şey kazandırmayacak.. önünde duruyorum öylece.. yüzün yüzümde.. gözlerinin sorgusundan kaçmaya çalışıyorum; olmuyor.. aramızda kocaman bir duvar gibi duruyor benim olmayışın.. ne benim tırmanacak gücüm var, ne senin duvarı yıkmaya niyetin.. söylenmemiş, bilinmemiş.. söyleyeceklerim var oysa; dilimde öbek öbek senli kelimeler.. biraz gücüm olsa.. söylenmemişlikler gözlerimi dolduruyor; hayır ağlamak istemiyorum, utanıyorum.. tırnaklarımı avuçlarıma geçirmiş, öylece duruyorum önünde.. içimde büyük bir hiçsizlik; kocaman bir boşluk duygusu.. az sonra dönüp gideceğiz biz.. ellerim, gözlerim; göğsünde yatmışçasına saçlarım sende kalacak; sen bilmeyeceksin.. geri kalanım ve ben, sözümüzü söylemeden yürüyüp gideceğiz hayatından; sen, neden başladığını anlamadığından..**

"neden başladım ağlamaya?
    anladıysan ..."
  • "gözyaşım var, sözlerim yok anlatmaya..." tümcesiyle insanın içini acıtan harikulade vega şarkısı.
  • müziğiyle beni benden alan vega şarkısı.. albümün en etkileyici şarkılarından biri. uçları kırık var bir de böyle..
  • güzelliğini tarif etmekte kelimelerin yetersiz kaldığı şahane bir vega şarkısı..
  • beni biraksaniz bu basligin altina her gun gelir biseyler yazarim ama olmaz, deli derler. simdi diyorum ki, bu yasima kadar kimbilir kac sarki dinledim kac gitar solosu duydum fakat bunun kadar ic parcalayanina daha denk gelmedim. kulakliklarimi (ve tabi kulaklarimi) hurdaya cikarmak pahasina aciyorum sesi her seferinde. muhtesem ya, bildigin muhtesem.

bir de, slap mi diyorlar ona ne diyorlar, bas gitari penayla degil de telleri cekerek falan caliyorlar heralde, ondan bahsediyorum. yahu ne guzel bi sestir o cikan, sarkiya ne cok yakismis of.

herseyine bastan asagi asik oldugum sarki iste. oldugumde calsinlar.
  • şarkının 3. dakikasında ya sus dedikten sonra müziğin kesilmesi ve bi kaç saniyelik sessizliğin hissettirdikleri tarif edilemez...
  • bu hafta televizyon makinasinda canli olarak dile getirilen vega cali$masi ya da vega hediyesi ya da vega $aheseri. $arkiyi bu programla tanimadik tabi ama bu programla umarim bircok insan tanimi$tir.
hesabın var mı? giriş yap