şükela:  tümü | bugün
  • öngörü sahibi insanların gözleri dolmakta olanlara, anlayı$lı insanların ise aglamakta olan insanlara yaptıgı bir ce$it yardım.

(bkz: mendili eline vermek)
    (bkz: gozyası dokmeden aglamak)
  • yolda mendil du$urmek ve mendil atmak gibi donemsel anlami olan hadiselerden en cesurca olani muhtemelen.
  • mendili eline,
    mendil verdim eline.
    kara kına yollamış,
    yar benim ellerime.

kızılcıklar oldu mu
  • adina destmal (ya da desmal) derler bazi yorelerde.

huznu hatirlatan bu kucuk hediye; sevigiliye verildiginde, ayriligi sembolize eder.
  • tanım: günümüzde anlamını yitirmiş bir nesnedir mendil. taa uygurlar zamanında yapılan duvar resimlerinde bile kendisini görmek mümkün.

ama ben en çok başlıkta bahsi geçen, eskiden, çok eskiden âşıklar arasında bir sevgi sembolü olduğu zamanları seviyorum. çok zarif, çok anlamlı geliyor bana. 10 yıllık kalkınma planlarım arasında sevdiğim insana işlediğim mendili vermek de var.

böyle açık mor bir mendil aldım, mendilin kenarına bir kadın bir erkek işledim yan yana. çekmecemde bekliyor bir süredir. ara ara mazoşist yanım ağır basıyor, mendili verdiğim anı hayal ediyorum ve erkek kişisinin elinde mendil şok bir hâlde "bunu ben ne için kullanacağım ki şimdi? yıl olmuş 20?? mendil kullanan mı kaldı allah aşkına?" derken düşünüp durduk yere saniyeleri kendime zehir ediyorum. hobi gibi bir şey bir nevi.

düşündükçe haklı da buluyorum ama. hakikaten ne için kullanabilir ki? neyse durduk yere kinlendim adama yine. sakinleşeceğim hemen.
  • aşıklar ve mendil

türk kültüründe ve ikonografisinde mendil sembolizmi çok kullanılır. mendil ile verilen mesaj, içinde gizemli anlamlar barındırır. mendil en erken göktürk kağanları tarafından, hakimiyet ve hükümdarlık sembolü olarak kullanılmıştır. elinde mendil tutan selçuklu ve osmanlı dönemi sultanlarının tasvirleri bu geleneğin devamıdır. mendil ayrıca soy ve aile sembolüdür. bir önceki atadan evlada bırakılır ve gelenek bu şekilde devam eder.

mendil bağlılık ve sadakat ile de ilişkilendirilir. sevgililer birbirlerine mendil vererek, sadık kalacaklarına dair ant içmiş olurlar. bu ritüel "söz vermek" anlamına gelir.

şaman erginlenme ritüellerinde şamanların gözleri bir mendil ile bağlanır. bu, kendi içsel manevi gözüyle, ruhlar alemini görebildiği anlamına gelir. şamanlar mendillerini yanlarında taşır. şaman mendili bir anlamda gönül gözü ile görebilen şamanlar içindir.

orta asya şamanları maske yerine yüzlerini örtmek için mendil de kullanır. mendil ruhlara karşı şamanı tanınmaz hale getirir ve şamanı kötücül ruhlardan korur.

türkler ağaçlara renkli mendiller bağlar. tanrıya bağlılıklarını bu ritüel ile gösterirler ve dilekler bir mendil aracılığı ile iletilir.

(bkz: nuray bilgili)