• ben bir küçük cezveeyiiiim elden eleee gezmeyiiiim... adlı soundtrack'i olan eski film.
  • adını, söz ve müziği şekip ayhan özışık' a ait bir hüz(ünbaz)zam şarkıdan alan, avuç**lerinde alkol, kalp kırıklıkları, hüzün ve yaylı tamburdan başka hiçbirşeyi olmayan, tutunamayan, yalnızlıkla karışık\sadri alışık dolu siyah/beyaz bir film.

bahsi geçen şarkının sözlerine gelince;

menekşe gözlerde hiç vefa yokmuş
    yalancı hepsi de hiç sefa yokmuş
    yalancısın yalancı menekşe gözlü sarışın kız

menekşe gözlerinin hiç günahı yok
    eğer günah varsa sende günah çok

bahsi geçen şarkının notalarına gelince;

http://www.geocities.com/cerbanli/hzz59.html

p.s. beni gene cumartesi yakalamış ve gene ağlatmış film. hayır niye ağladığımı da bilmiyorum. hadi gençken ağlatıyordu da; şimdi hayatı fena halde istemeden de olsa öğrenmiş olarak niye bu kadar koyuyor onu anlamıyorum. sadri alışık diyorum gene. alışık, alıştırmış bizi şarkılardaki kızlara, ayrılıklara, hüzzan makamlarına, kalp kırıklarına, buruk hayatlara, kulüp rakılarına. onun yüzünden tüm bu gözyaşları. mutlu aşkın tarihi yoktur. insan mutluyken tek başına mutludur. mutsuzken binlercesiyle beraber birazcık da olsa umutludur. o mutsuzluğun umut dolu burukluğunu, gerçek hayatını koyuyormuş gibi sahneye koyar sadri alışık.
    işte onun yüzünden bu ağla(t)malar.

ve son olarak;
    --- spoiler ---
    şarkılardaki kızlar kaybolunca bir daha hiç bulunamıyorlar.
    --- spoiler ---
  • can sikici bir pazar ogleden sonrasi televizyonda burun buruna geldigim ve ismini gordugumde beynimden vurulmusa donmemi saglamis film. ''acaba atif yilmaz dusuk bir butce ile drizzt do'urden'in filmini mi cekti lan o yillarda?'' diye dusunurken ve filmin isminden sonraki ilk sahnesinde drizzt do'urden'in menekse renkli gozlerini ve gozden hizli hareket eden palalarini beklerken mutemadiyen kahkaha atan erol buyukburc ile burun buruna kalmam, sacmasapan dusuncelerden** siyirdi beni...

film cok guzeldi o ayri...
  • yılları yılı zeki müren'den dinlemeye alışık olup kendimizden geçtiğimiz muhteşem bir türk sanat müziği parçası...

ama şimdi bu güzelim şarkıyı sezen aksu sesinden dinleme şansına ve mutluluğuna da sahip oldum, öldüm, bittim, kendimden geçtim...

(bkz: seviyorum ulan sezenimi deli gibi hem de)

edit: link vermiştik artık geçerliliği kalmamış
    sonra sezen'in sesinden bir kere, bir kere daha dinledim, nesine öldüm bittim şaşırdım; ilk kez duymanın heyecanı ile kendimden geçmiş olmalıyım, yoksa sezen epey bir çuvallamış...
  • --- spoiler ---
    filmin sonunda sadri alışık'ın aklı menekşe gözlerde kala kala pervin par ile evlenmesiyle benim için mutlu değil mutsuz sonla biten filmdir. halbuki herkes de muradına ermiş görünür.
    --- spoiler ---
    çok güzel filmdir; safa önal'ın senaryosu mu çok güzeldir yoksa sadri alışık, erol büyükburç , fatma girik ve pervin par mıdır filmi güzel yapan? bu sorunun cevabı da kendi adıma ikinci şıktır.
  • türk sinemasının az bilinen başyapıtlarından biri olmakla birlikte şahsım açısından kült filmler mertebesindedir menekşe gözler. elimde, güzide arşivimde olmayan bir film bu. paso star tv yayınlar, biz de denk düştükçe izleriz yıllardır. çok araştırdım, soruşturdum dvd'si çıksa 50 ytl fiyat biçseler gözüm kapalı alacağım ama yok amına koyim. divx, vcd'ye bile razıyım ama sanki bir lanet var bu başyapıtın üstünde. şu an için dijital hiçbir kaynakta yer almayan, star tv'nin arşiv odasında öylece usul usul yatan bir filmdir bu.

halbuki ben o kanalın müdürü olsam haftada üç kez daimi yayınlarım bu filmi. zaten bu yüzden kıçımın bokuyla beni oraya müdür yapmıyorlar. regl döneminde çikolata sancısı çeken üniversiteli kız gibi yanıyorum ulan yanıyorum! arıyorum ve bulamıyorum!

bir süre daha böyle giderse dernek kuracağım, filmdeki sadri alışık'ın pencere kenarında sabahlayan bedbaht aşık triplerinde bir sürü yandaş toplayacağım. sonra melankolik bir ortamda bir anda ayaklanıp "menekşesini gözünü siktiğimin derneği"ni kuracağım. evet yapacağım bunu sözlük, götüm yemezse de gidip facebook'ta grup oluşturacağım.
  • şu aralar cine 5'in ara sıra yayınladığı bambaşka bir türk filmi. fatma girik'i hiçbir filmde bu kadar güzel ve başarılı bulmamıştım. sadri alışık şarkıları yarım yarım söylese de adamı zırıl zırıl ağlatıyor. yarım kalmış şarkıların, yarım kalmış insanların, yarım kalmış aşkların filmi bu.

huysuz ve tatlı kadın: http://www.youtube.com/…t60l6llmc6s&feature=related

menekşe gözler: http://www.youtube.com/…kvivquoyyey&feature=related
hesabın var mı? giriş yap